دسترسی سریع
کد خبر: ۳۵۳۲
۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸
به ابتکار مبلغ الیگودرزی

آژانس مسکن برای اقشار کم درآمد راه اندازی شد

آژانس املاک ویژه خانواده‌های حاشیه نشین در الیگودرز راه اندازی شد، این آژانس به پیشنهاد مبلغ الیگودرزی و با هدف معرفی خانه‌های ارزان قیمت و مناسب سکونت به اقشار کم درآمد راه اندازی شد.
عرفانه صاحب جمعیان نویسنده

 

آژانس مسکن برای اقشار کم درآمد راه اندازی شد

به گزارش نهضت، حجت الاسلام سید امین‌الله موسوی ، روحانی سی و دو ساله الیگودرزی، نزدیک به پنج سال است که به امر تبلیغ مشغول است، این روحانی در رشته فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه آیت الله بروجردی فارغ التحصیل شد، همچنین تحصیلات حوزوی خود را تا سطح سه درحوزه علمیه قم به پایان رسانید، بعد ازآن به زادگاهش «الیگودرز» برگشت تا فعالیت تبلیغی را به انجام برساند.

«الیگودرز» شهری زیبا و تاریخی با آبشارها و قنات های متعدد است که در استان لرستان قرار دارد اما این شهر هم از آسیب های شهرنشینی در امان نمانده ، یکی از این آسیب ها، حاشیه نشینی و مشکلات بی شمار آن است.

حاج آقا موسوی می‌گوید: مشکلات و مسائل مناطق حاشیه ای در نوع خود منحصر به فرد هستند، مشکلات آنها به نوعی از مناطق روستایی و کم برخوردار هم پیچیده تر است. در مناطق محروم اغلب با فقر و کمبود امکانات روبرو هستیم اما در مناطق حاشیه ای به دلیل مهاجرت یکباره‌ای که از محیط محدود روستا به  محیط بزرگ شهر رخ می دهد مشکلات زیادی مثل آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی مثل اعتیاد، طلاق و...رخ می‌دهد.

این مشکلات باعث شده تا حجت الاسلام موسوی تصمیم بگیرد فعالیت‌های تبلیغی خود را متمرکز بر مشکلات حاشیه نشینی کند.

راه اندازی پایگاه اجتماعی فرهنگی

حجت الاسلام موسوی پس از بازگشت به الیگودرز،  فعالیت‌هایش را به عنوان مبلغ آزاد ادامه داد تا این که در سال 1399 وزارت کشور تصمیم گرفت با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی،  پایگاه های اجتماعی و فرهنگی متعددی را برای کاهش مشکلات و مسائل اجتماعی در مناطق آسیب خیز سراسر کشور دایر کند،  یکی از این پایگاه ها در حاشیه شهر الیگودرز ایجاد می شود جایی که حاج آقا موسوی به همراه داوطلبان دیگری که بین آن ها از طلبه گرفته تا دانشجو و کارمند... به چشم می خورد، اداره این پایگاه را در دست می گیرد.

این پایگاه از زمان تاسیس تاکنون فعالیت‌‎های زیادی در رابطه با درمان معتادان و رفع محرومیت انجام داده است ، موسوی می‌گوید: از اشتغال و اعتیاد گرفته تا آسفالت کوچه  و خیابان و حل مشکلات مردم اداری با نهاد ها و هر کاری که در توان ما باشد  برای رفع مشکلات و معضلات اجتماعی انجام می‌دهیم.

مر کز خیریه منتظران مهدی(عج)

موسوی در سال 1398 با گرفتن مجوز از کمیته امداد، مرکز خیریه منتظران مهدی را برای خدمت رسانی به محرومین در حاشیه شهر راه اندازی می‌کند، خیریه ای که در شاخه های مختلفی فعالیت می کند،.از طبخ و توزیع 15 هزار پرس غذا برای محرومین و پخش بسته‌های معیشتی گرفته تا برگزاری کلاس های آموزشی و تفریحی  برای کودکان و نوجوان تحت پوشش مرکز، بخشی از فعالیت‌های گسترده این مرکز است.

مدیر «مرکز خیریه منتظران» اظهار داشت: یکی از اولین اطلاعاتی که ما از خانواده های تحت پوشش می‌گیریم تعداد فرزندان و شرایط سنی آن هاست تا مطابق شرایطشان برنامه هایی را به انها معرفی کنیم. در این مرکز توجه ویژه ای به فرزندان خانواده های تحت پوشش صورت می گیرد، کلاس فوتبال برای پسران نوجوان و کلاس ورزشی ووشو و والیبال برای دختران نوجوان  برپا شده که با استقبال بسیار خوب علاقه مندان مواجه شده است.

تهیه لوازم التحریر برای کودکان نیازمند

هر ساله نزدیک به ماه مهر، مرکز خیریه منتظران تعدادی بسته کامل لوازم‌التحریر برای کودکان تحت پوشش تهیه می‌کند سال گذشته 22 بسته  لوازم التحریر کامل هر کدام به ارزش 300 هزار تومان  برای دانش آموزان نیازمند خریداری و ارسال شد.

 تشکیل گروه جهادی حضرت رسول(ص)

گروه جهادی حضرت رسول(ص) از زیر مجموعه‌های خیریه منتظران است که عهده دار فعالیت‌های جهادی و عمرانی خیریه در مناطق حاشیه‌ای است.این گروه، فعالیت‌های گوناگونی مثل کمک به تعمیر و بازسازی خانه‌های نیازمندان ..را انجام داده  است.

نکته جالب درباره‌ی گروه جهادی حضرت رسول  این است که اغلب افرادی که هسته مرکزی این گروه جهادی را تشکیل می دهند استاد کار حرفه ای هستند افرادی مثل استاد بنا و استاد برق کار همه در این گروه جهادی جمع شده اند تا نگذارند کسی در این منطقه به خاطر فقر، بدون سرپناه بماند و جالبتر آن که تمامی این افراد با استدلال و تشویق حاج آقا موسوی قانع شده اند تا به این گروه جهادی بپیوندند.

مشاوره رایگان حقوقی برای نیازمندان در مسجد

مشکلات حقوقی و قانونی ممکن است برای همه افراد جامعه رخ دهد اما کمتر کسی از مردم عادی میتواند بدون داشتن یک مشاور امین از پس آن ها برآید هزینه استخدام و مشاوره حقوقی آنقدر بالاست که بعضا افراد طبقه متوسط هم به زحمت از عهده این مخارج برمی‌آیند چه رسد به مناطق حاشیه ای و محروم؛ حاج آقا موسوی که خود دانش آموخته فقه و حقوق خصوصی است از  دوستانش که تحصیلات عالیه در زمینه حقوق دارند خواسته است تا ساعتی را به طور رایگان در مسجد به مردم مشاوره رایگان بدهند تا مردم محروم هم بتوانند از مشاوره های رایگان حقوقی بهره مند شوند و مشکلاتشان را حل کنند.

 راه اندازی یک آژانس املاک برای محرومین

گرانی مسکن ، کار  را برای خانواده ها سخت کرده است، در این وانفسای قیمت خانه، فعالان بازار املاک ، همراهی لازم را با مردم ندارند همین مسئله حاج آقا را به فکر انداخت تا راه حلی برای این مشکل پیدا کند، پس با همراهی عده ای از دوستان، مغازه ای را پیدا کرده و از چند علاقه مند دعوت کرد تا به عنوان مشاور املاک در آنجا فعالیت کنند.

حجت الاسلام موسوی در این باره می گوید:این آژانس املاک به این دلیل دایر شد که به افراد نیازمند خانه‌ای متناسب با بودجه آنها معرفی کند تا به این وسیله زحمت مردم را کمتر کند و زودتر خانه ای را به آنها معرفی کند.علاوه بر، این آژانس با خدماتی که به عموم مردم ارائه می‌دهد  برای کسانی که در آن کار می کنند، باعث ایجاد شغل شده است. 

نگاهی کوچک به کارنامه ی حجت الاسلام موسوی گویای اینست که این مبلغ  از همه ظرفیتش استفاده می‌کند تا به هر نحوی که می‌تواند باری از دوش مردم بردارد و گره ای از مشکلاتشان باز کند.

 

 

 

 

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار