کد خبر: ۸۵۷
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی خبرداد:

انجام عملیات رمضان با رویکرد امید آفرینی و تجلی مفاهیم قرآن در جامعه

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی: این سازمان وظیفه مهمی در جهاد امیدآفرینی برعهده دارد و طراحی عملیات رمضان با رویکرد امید آفرینی و تجلی مفاهیم قرآن در جامعه انجام می‌شود.
۱۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۷

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی «قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی» در نشست مجازی معاونین و مدیران سازمان دارالقرآن الکریم که در سالن اجتماعات سازمان دارالقرآن الکریم با رؤسای ادارات امور قرآنی استانها برگزار شد نسبت به کیفیت‌بخشی فعالیت‌های قرآنی و تبدیل‌شدن فعالیت‌های قرآنی به جبهه قرآنی و درنهایت نهضت قرآنی تأکید کرد.

وی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به آیه یتْلُوا عَلَیهِمْ آیاتِهِ وَیزَکیهِمْ وَیعَلِّمُهُمُ الْکتَابَ وَالْحِکمَةَ و مقدم بودن تلاوت قرآن بر تزکیه اظهار کرد: قرآن کریم می‌فرماید: برای یادگیری، ابتدا باید تلاوت سپس تزکیه و سپس تعلیم داد.

حجت‌الاسلام حریزاوی با اشاره به مفهوم تلاوت گفت، تلاوت به معنی اتّباع و تبعیت چیزی از چیزی آمده است و منظور از این مفهوم، عملی کردن مفاهیم آیات الهی است و عمل به قرآن است که بعد از علم پدید می‌آید و آن عمل، همان قیام لله است.

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اهمیت قرائت، تلاوت، ترتیل، تدبر، استماع آیات قرآن گفت: مطالبات قرآن کریم در حوزه‌های مختلف از ما زیاد است و ما نسبت به قرآن باید همواره تلاش کنیم که به مطالبات قرآنی جامه عمل بپوشانیم. این مطالبات بیانگر آن است که ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم مفاهیم قرآنی را در جامعه به منصه ظهور برسانیم.

وی با اشاره به استقرار فرماندهی عملیات ماه مبارک رمضان در سازمان دارالقرآن الکریم بیان کرد: مراحل مقدماتی عملیات رمضان آغازشده است و هم‌اکنون در حال انتخاب شعار مناسب، گزینش اساتید، تهیه محتوای آموزشی و تدوین آیین‌نامه‌های مربوطه هستیم.

حجت‌الاسلام حریزاوی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و نقش سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان مهم‌ترین دستگاه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جهاد در زمان کنونی، جهاد امیدآفرینی است و ما به‌عنوان دستگاه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه وظیفه مهمی بر عهده داریم.

وی همچنین افزود: در خلال اجرای برنامه‌های عملیات ماه مبارک رمضان، عملیات فرعی مانند جمعیت و خانواده، تعریف و برنامه‌ریزی‌شده است. همچنین موضوع شیوه‌های انس جامعه و مردم با قرآن کریم ازجمله محتویات مهمی است که در برنامه‌ریزی عملیات رمضان موردتوجه قرارگرفته است.

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به کیفیت برگزاری جلسات قرآنی اشاره کرد و یادآور شد: باید دقت و کیفیت برگزاری جلسات موردتوجه جدی همه ما قرار گیرد و باید همان‌طور که قرآن کریم در بیان مفهوم تلاوت و قرائت، تمایزات سختگیرانه‌ای اعمال کرده است، ما نیز در توجه به کیفی بخشی به برگزاری جلسات نیز، سختگیرانه عمل کنیم.

وی افزود: ما باید نسبت به کیفیت‌ و تنوع‌بخشی، چندبعدی یا چندضلعی بودن جلسات همواره تأکید کنیم و باید جلساتی که به‌صورت چندبعدی برگزار می‌شوند تا نیازهای معنوی و اعتقادی افراد را پاسخ دهند را حمایت و تشویق کنیم.

حجت‌الاسلام حریزاوی خاطرنشان کرد: این نوع جلسات است که در جامعه حرکت ایجاد می‌کند و افراد را تربیت قرآنی می‌کند، همان‌طور که بعضی از جلسات قرآنی، شهیدان متعددی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص احیای جلسات تفسیر افزود: ازجمله کارهایی که نیاز به اهتمام و توجه جدی همه مسئولان قرآنی دارد، احیای جلسات تفسیر است. احیای این جلسات در کنار اجرای برنامه‌های نورالثقلین باید موردتوجه قرار گیرد و با جدیت ادامه پیدا کند.

وی افزود: برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های قرآنی باید موجب حرکت در جامعه قرآنی و به دنبال آن، تبدیل آن به جبهه قرآنی و نهضت قرآنی شود.

در پایان حجت‌الاسلام حریزاوی در خصوص شایعات و گمانه‌زنی‌های اخیر در مورد سازمان دارالقرآن الکریم خاطرنشان کرد: هیچ تغییری در ساختار و نحوه فعالیت‌های سازمان دارالقرآن الکریم در سازمان تبلیغات اسلامی مطرح نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

ارسال نظر