کد خبر: ۹۴۶
گفتگو با حجت الاسلام رنجبر که یک دهه برای ترک معتادان و کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند

ترک اعتیاد با اکسیر معنویت

حجت‌الاسلام رنجبر مبلغی است که در حوزه درمان اعتیاد فعالیت می‌کند. وی تاکنون با کمپ‌های ترک اعتیاد زیادی همکاری داشته است، حجت الاسلام رنجبر با به کارگیری اصول معنوی در روند درمان اعتیاد و درمان را اثر گذارتر کرده است.
۲۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام احسان رنجبر، مبلغ ۴۳ ساله بیش از یک دهه است که در حوزه درمان اعتیاد فعالیت می‌کند وی در این مدت به معتادان زیادی کمک کرده است، تا بتوانند با استفاده درست و به‌جا از معنویت، روند درمان خود را بهتر و با آرامش بیشتری را طی کنند. این روحانی ۴۳ ساله  ۱۴ سال پیش که برای اولین بار به‌عنوان مبلغ به یک کمپ درمان اعتیاد رفته بود، جوانانی را در آن کمپ مشاهده کرد که برای درمان آمده بودند، وقتی با آن‌ها صحبت کرد، متوجه شد که خلا دینی و اعتقادی، نقش مهمی در گرایش این جوانان به مواد مخدر دارد، همین مسئله  باعث شد تا حجت‌الاسلام رنجبر تصمیم بگیرد وارد حوزه درمان اعتیاد شود، حوزه‌ای که کمتر مبلغی حاضر به فعالیت در آن می‌شود. وی به مرور کمپ‌های مختلف سر می‌زند و با معتادان و خانواده هایشان صحبت می‌کند و سعی می‌کند روی مسائل اعتقادی و باور‌های مذهبی آن‌ها کار کند، حجت الاسلام رنجبر طی این سال‌ها به طور مستقیم وغیرمستقیم در فرآیند درمان سه هزار معتاد شرکت داشته است.

درمان اعتیاد با اکسیر
بعد از یک سال و نیم کار کردن با معتادان، رنجبر با همراهی طلبه‌ها و مبلغان دیگر «گروه تبلیغی اکسیر» را تشکیل دادند. این گروه، اولین گروه تبلیغ دینی بود که اختصاصاً در حوزه اعتیاد و آسیب‌های وابسته نقش‌آفرینی می‌کرد. هرچند  در ابتدا حضور روحانیون در کمپ‌ها و روند درمان  پذیرفته شده نبود و مدتی طول کشید تا بهزیستی با این امر موافقت کند.
به مرور این تلاش‌ها و اقدامات موجب شد که «گروه تبلیغی اکسیر» شناخته و برای برگزاری دوره‌‎های آموزشی از آنان دعوت شود، رنجبر می‌گوید:  ما در این دوره‌ها به مبلغین نحوه ورود به کمپ‌ها و چگونگی رفتار با معتادین را آموزش می‌دادیم، یا اینکه مثلا در بحث پیشگیری و درمان، هر کدام به طور جداگانه چگونه فعالیت و رفتار کنند.

خلا اعتقادی از عوامل اصلی گرایش جوانان به اعتیاد است

تاسیس کمپ «طلوع زندگی بهشتی»، آغاز یک راه نو
این مبلغ درباره‌ی فرآیند تاسیس یک کمپ درمان اعتیاد براساس آموزه‌های دینی هم گفت: حضور من به‌عنوان مبلغ در کمپ‌های درمان اعتیاد ادامه داشت تا اینکه نهایتا درسال ۹۵ در شهر فارسان چهار محال بختیاری یک کمپ ترک اعتیاد به نام «طلوع زندگی بهشتی» تاسیس کردیم، وی تاکید می‌کند: میزان پاک ماندن افرادی که در کمپ معنویت محور ما، درمان شده اند سه برابر افرادی است که در کمپ‌های عادی درمان شده اند.

شکوفایی خلاقیت مددجو‌ها در کمپ
طی سال‌هایی که حجت‌الاسلام رنجبر با معتادین کار می‌کرد متوجه شد، بیکاری و نداشتن شغل عامل مهمی در بازگشت معتادین به مواد مخدر است، بنابراین مهارت آموزی را یکی از ارکان اساسی روند درمان در کمپ «طلوع زندگی بهشتی» قرار داد.
وی درباره آماده‌سازی زمینه اشتغال و مهارت‌آموزی در این کمپ هم اظهار کرد: در این کمپ ما علاوه بر درمان، تاکید زیادی هم بر مهارت‌آموزی معتادین داشتیم، در این کمپ یک کارگاه اشتغال تشکیل دادیم که در آن زراعت سبزیجات، عرقیجات گیاهی، کارگاه پرورش قارچ، جوشکاری و گچ‌کاری... داشتیم، مددجو‌ها خودشان در ساخت فضای کارگاه کمک کردند، این کارگاه بسیار موفق یود به عنوان مثال  ما در یک روز با کمک مددجو‌ها ۴۰۰ کیلو قارچ  در کارگاه قارچ برداشت کردیم، در کارگاه جوشکاری هم اتفاقات بسیار خوبی افتاد و مددجو‌های ما تاب، سرسره و چیز‌های مثل این ساختند حتی یکی از مددجو‌ها با ابتکار و خلاقیت فرغون دوغاب‌ریز درست کرد چیزی که تا به حال نمونه اش را نداشتیم.

قهوه خانه‌ای که تبدیل به کتابخانه سیار شد
حجت‌الاسلام رنجبر هنوز هم ارتباط خود را با افرادی که درمان شده و به جامعه باز گشته‌اند حفظ کرده است و آن‌ها را راهنمایی می‌کند، آن‌ها هم هر زمان که نیاز به راهنمایی و کمک داشته باشند با وی تماس می‌گیرند و مشکلشان را مطرح می‌کنند. این مبلغ خاطره‌ای در این باره به یاد می‌آورد و می‌گوید: یکی از معتادین که درمان شده بود بعد از بهبودی برای گذران زندگی یک قهوه‌خانه دایر کرده بود، در تماسی که با من داشت گفت: می‌خواهم محیط قهوه خانه پاک باشد و حرفی از مواد مخدر در آن نباشد، اما نمی‌دانم چه کنم من به او پیشنهاد کردم در گوشه‌ی قهوه‌خانه یک کتابخانه بگذارد، کتاب‌ها را که اغلب کتاب‌هایی درباره‌ی سیره شهدا بود، خودم شخصا به او می‌دادم، این فرد کم کم مشتریانی را که برای خوردن چایی به قهوه خانه می‌آمدند، به مطالعه دعوت می‌کرد و مثلا می‌گفت زندگی نامه شهید هادی را خوانده اید خیلی جالب است این را بخوانید و دو روز دیگر به من برگردانید و مشتریان هم کتاب‌ها را می‌گرفتند و در نوبت‌های بعدی که می‌آمدند، کتاب را پس می‌آوردند و کتاب جدید می‌گرفتند به همین ترتیب این قهوه‌خانه تبدیل به کتابخانه سیار شد.

ارسال نظر