کد خبر: ۹۶۶
در آستانه ولادت حضرت علی علیه‌السلام ؛

سیره‌نامه امیرالمؤمنین، تألیف علامه کورانی منتشر شد

موسسه چاپ و نشر بین الملل در آستانه ولادت حضرت علی علیه‌السلام ترجمه جلد اول سیره‌نامه امیرالمؤمنین، تألیف «علامه علی کورانی» را منتشر کرد
۲۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸

 

 

 

 

ترجمه جلد اول سیره‌نامه امیرالمؤمنین، تألیف علامه کورانی منتشر شد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، علامه« علی کورانی عاملی» محقق نام‌آشنایی است که تألیفات متعددی در حوزه تاریخ اسلام و عقاید اسلامی دارد و از مشهورترین کتاب‌های وی، که به فارسی هم ترجمه شده، «عصر ظهور» است که به تحليل و بررسی وقايع دوران ظهور و نقش اقوام مختلف به‌ويژه ايرانيان در آن دوران می‌پردازد.

 

از جمله آثار محققانه‌ای که علامه کورانی در سال‌های اخیر تألیف کرده‌اند، بحثی مفصل پیرامون سیره امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام است. این تحقیق در سه جلد به زبان عربی منتشر شده‌است. جلد اول در بردارنده حوادث زندگی ایشان از زمان ولادت تا نقش‌آفرینی غیر مستقیمشان در فتوحات است.

جلد دوم به سیره ایشان در دوران حکومت ابوبکر، عمر و عثمان می‌پردازد و جلد سوم اختصاص دارد به جنگ جمل؛ جنگی که به تصریح مؤلف، بدر دوم علیه بنی‌هاشم است. این مجلدات سال 1397 توسط نشر دارالمعروف قم تحت عنوان «سیرة امیرالمؤمنین» چاپ شده‌است.

 هم اکنون در آستانه ولادت با سعادت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، شرکت چاپ و نشر بین‌الملل جلد اولِ مجلدات مذکور را ترجمه و با عنوان «سیره‌نامه امیرالمؤمنین: از ولادت تا ایفای نقش در فتوحات» منتشر کرده‌است. مترجم این اثر، سید ابوالقاسم حسینی است.

جلد اول کتاب، در 31 فصل تدوین شده و بطور خاص، هفت فصل انتهایی کتاب که مشتمل بر حوادث پس از شهادت حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیهاست، حاوی مطالبی است که برای افراد غیرمتخصص در تاریخ اسلام، تازه و جذاب است:

«علی از فروپاشی حکومت در دوران خلافت ابوبکر پیشگیری می‌کند»، «علی برای رویارویی با حرکت طلیحه و مسیلمه برمی‌خیزد»، «شاگردان علی، فرماندهان نبرد یمامه»، «علی از سرنگونی حکومت در روزگار عمر پیشگیری کرد»، «نقش شاگردان علی در فتح عراق تا قادسیه»، «نقش شاگردان علی در فتح مدائن و نبرد جلولاء» و «هرمزان، حاکم اهواز بدست علی اسلام آورد»

کورانی در پیشگفتار کتابش، 5 امتیاز برای اثر خود برمی‌شمرد؛ از جمله: پالایش گزارش‌ها و تکیه بر گزارش‌های صحیح، وجود مطالب تازه فراوان و نیز بحث پیرامون موضوعات مستقل و مفصل، مثل تشکیلات مالی امام در مقایسه با دیگران، تشکیلات حکومتی ایشان در قیاس با افراد دیگر، نقش ایشان در فتوحات، تلاش ایشان در زمان حکومتشان برای بازسازی دوران پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم.

«سیره‌نامه امیرالمؤمنین: از ولادت تا ایفای نقش در فتوحات»، تألیف علی کورانی عاملی، با ترجمه سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا)، در 816 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 165 هزار تومان، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل به‌تازگی روانه بازار شد.

ارسال نظر