کد خبر: ۱۰۲۹۱
انتشارات امیرکبیر منتشر کرد:

روح تازه «روح‌القوانین» در بازار نشر ایران

یگانه ترجمه فارسی «روح‌القوانین» اثر شارل بارون دو منتسکیو، اندیشمند برجستۀ فرانسوی عصر روشنگری، پس از ١٢ سال نایابی، سرانجام در هفتۀ اخیر، از سوی مؤسسۀ انتشارات امیرکبیر به چاپ رسید.
۱۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۷
روح تازه «روح‌القوانین» در بازار نشر ایرانبه گزارش روابط‌ عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، کتاب روح‌القوانین اولین بار با ترجمه علی‌اکبر مهتدی در سال ۱۳۲۲ با مقدّمه‌ای از صادق رضازادۀ شفق منتشر شد تا اینکه ۲۱ سال بعد، در سال ۱۳۴۳، یعنی درست پانزده سال پس از تأسیس امیرکبیر، این شرکت چاپ و نشر به سراغش رفت و منتشرش کرد؛ و از آن پس، این کتاب بار‌ها و بار‌ها در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته بود تا اینکه پس از بیش از یک دهه وقفه، چاپ پانزدهم آن، به انضمام مقدّمه، تصحیح و تعلیقات محمّد مددپور بر آن از چاپ‌خانه بیرون آمد.

در بخشی از مقدّمۀ مترجم آمده است: «روح‌القوانین (De l'esprit des loix) رساله‌ای دربارۀ نظریۀ سیاسی نوشتۀ بارون شارل دو منتسکیو است.

مفهوم جدایی سه قوّۀ قضائیه، مقنّنه و مجریه، یکی از انگاره‌های پایه‌ای قوانین اساسی همۀ حکومت‌های پارلمانی اروپا و جهان، نخستین‌بار در کتاب روح‌القوانین تدوین و تنظیم شد.

روح‌القوانین تأثیری ژرف بر جمهوری فرانسه و دیگر جنبش‌های دموکراتیک و لیبرال جهان آن روزگار گذاشت و به مهم‌ترین منبع تدوین قانون اساسی آمریکا و اغلب مردم‌سالاری‌های اروپایی بدل شد. در کتاب روح‌القوانین شارل منتسکیو نقش اقلیم را بر ویژگی‌های ملّت‌ها برشمرد.

او معتقد بود ملّت‌های گرم‌سیر مستعد تنبلی و دیکتاتوری و استبداد و ملّت‌های سردسیر جاه‌طلب و خشن و ملّت‌های با آب‌وهوای معتدل آزادی‌خواه و دموکراسی‌خواه هستند. وی معتقد است بالای ۹۰ درصد جنگ‌ها، شمالی‌ها جنوبی‌‎ها را مغلوب کردند. شمال نیروساز و جنوب از بین برندۀ نیرو است.

تفکیک قوا در نظام جمهوری از یادگار‌های این فیلسوف است. کتاب‌های منتسکیو در کشور خودش فرانسه با استقبال مواجه نشد، ولی برعکس وی در بین انگلیسی‌ها محبوبیت فراوان پیدا کرد.»

چاپ پانزدهم «روح‌القوانین»، در دو جلدِ وزیری و در مجموع ۹۵۶ صفحه، با شمارگان هزار نسخه و به بهای ۸۵۰ هزار تومان عرضه شده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظر