کد خبر: ۱۰۴۷۷
​​​​​رئیس سازمان هیئات و تشکل‌های دینی کشور:

دارالارشاد اردبیل پرچمدار عزاداری ماه محرم در کشور است

​​​​​رئیس سازمان هیئات و تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی کشور گفت: شهر حسینی و دارالارشاد اردبیل الگو و پرچمدار عزاداری ماه محرم در کشور است.
۲۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۳

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام مجید باباخانی در آئین سنتی تشت گذاری مسجد جامع اردبیل در سخنانی با تکریم حضور گسترده مردم در این آئین دیرینه، اردبیل را مهد سنت های تاریخی عزاداری ماه محرم عنوان کرد و افزود: اردبیل یعنی آرتابیل یعنی شهر مقدس و این قداست به وجود علما و بزرگان دینی برخاسته از این دیار حسینی است.

وی با بیان اینکه همه ما مرهون رشادت‌ها و معنویت علمای اردبیل هستیم، افزود: علما و بزرگانی از جمله شیخ صفی الدین اردبیلی و فقیه و عارف بزرگ مرحوم آیت الله مقدس اردبیلی از شخصیت های برجسته عالم شیعه در جهان هستند که کشور ایران و بویژه استان اردبیل بر وجود این بزرگان دینی افتخار می کند.

رئیس سازمان هیئات و تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی کشور خاطر نشان کرد: همه کشورهای اطراف ما هویت خودشان را از دست دادند و هم تقسیم شدند هم بی هویت اما کشور ایران هویت ما حفظ کرده و شیعه بودنش  حفظ ما شده که یقینا شیعه بودنمان مرهون دارالارشاد اردبیل است.

حجت الاسلام باباخانی اردبیل را مهد سنت های اصیل و تاریخی عزاداری ماه محرمی عنوان کرد و افزود: اردبیل الگوو پرچمدار آیینهای حسینی است در حقیقت ریل‌گذاری شما در اردبیل بر کل کشور الگو است این در حالیست که محرم زودتر از همه ایران در اردبیل آغاز می‌شود گویی قمر بنی هاشم (ع) پرچم آغاز محرم را به دستان مردم حسینی اردبیل می دهد. 
 
وی افزود: همه آیین های ما پر از معنا بوده و این رمز ماندگاری آیین های عزاداری ماه محرم است که آئین طشت گذاری ماه محرم در اردبیل نیز از سنت های پرمحتوا و معنابخش در ماه محرم بوده و نشان رافت و مهربانی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) حتی نسبت به مخالفان است.

رئیس سازمان هیئات و تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی کشور خاطر نشان کرد: چقدر امروز کل ایران به طشت گزاری اردبیل نیاز دارد. طشت گزاری  یعنی امام حسین به دشمن خود هم طشت آب می دهد دشمنی که چند روز بعد راه بر فرزندانش میبندد و اولین مسبب حادثه عاشورا است. چرا که میخواهد صبح عاشورا او را آزاد کند. 

حجت الاسلام باباخانی افزود: امروز جوانان پسران و دختران ما ولو برخی از آنان سلایق‌شان را نپسندیم دلداده اباالفضل العباس (ع) هستند ما باید از طشت گذاری امروز بیش از گذشته مهرورزی را بیاموزیم.

وی شعار محرم امسال را « در زیر خیمه اش همه یک خانواده ایم» عنوان کرد و افزود: همه ما مهرورزی به محبین این خیمه را از مردم اردبیل  آموخته‌ایم و پیام حضرت امام حسین (ع) را در جمله «انی سلم لمن سالمکم» با آئین های عزاداری ماه محرم در اردبیل به عینه مشاهده کردیم.

ارسال نظر