کد خبر: ۱۰۵۳۸
قائم مقام بنیاد هدایت خبر داد؛

توانمندسازی ۷۰۰۰ مسجد کشور با اجرای طرح مسجد به مسجد

حجت الاسلام غلامی از توانمندسازی ۷۰۰۰ مسجد کشور، در پی گفتگو با امامان و ارکان مسجد، در قالب طرح «مسجد به مسجد» خبر داد، که تاکنون ۵۰۰ مسجد توانمند شده‌اند.
۰۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰

توانمندسازی ۷۰۰۰ مسجد کشور با اجراي طرح مسجد به مسجدبه گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام رضا غلامی، قائم مقام بنیاد هدایت با اشاره به شعار اصلی این بنیاد مبنی بر «تعالی شبکه امامت و مسجد» اظهار کرد: ما در بنیاد هدایت به دنبال رشد و تعالی شبکه امامان مساجد هستیم و در این راستا نیز، نیاز سنجی‌هایی را در میدان انجام و موانع توانمندی مساجد را شناسایی و در حال مرتفع کردن آن هستیم.

قائم مقام بنیاد هدایت افزود: ما در حوزه بحث دانشی و نرم افزاری، بعد از برگزاری جلسات وجمع بندی دیدگاه‌ها، «نمایشگاه مسجد جامع پرداز» را در سه مرحله اجرایی کردیم که اولین آن در شهر مشهد مقدس برگزار شد، دومی در ماه رمضان سال گذشته در تهران و سومی هم از مرداد ماه ۱۴۰۱ در مسجد مقدس جمکران آغاز شد که همچنان نیز ادامه دارد؛ خوشبختانه بازخورد‌های خوبی هم از سوی نخبگان و سیاسیون کشور و امامان محله و میدان داشته‌ایم که این عملیات یکی از برنامه‌های محوری و شاخص ما در سال ۱۴۰۲ نیز خواهد بود.

وی از مدل «تربیتی در صحنه» به عنوان یکی از برنامه‌های کاربردی برای توانمند سازی شبکه امامت یاد کرد و گفت: ما با قرار دادن امام محله و مخاطبین مسجد در دل عملیات، در پی رشد و توانمندی آنان در حل مشکلات محله هستیم و به جهت مدیریت این عملیات‌ها، سال ۱۴۰۱ «مهرواره با نور» را برای حل مسائل خانواده و جمعیت طراحی کردیم که جشنواره‌های شهرستانی و استانی آن با حضور ۳۶ هزار بانوی کنشگر مساجد برگزار و در نهایت ۱۳۰ بانو در سطح ملی برگزیده شدند که طی مراسمی از این برگزیدگان در شهر مشهد تجلیل شد.

حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به عملیات «مهرواره محله همدل» که یکی دیگر از خدمات بنیاد هدایت محسوب می‌شود یادآور شد: طراحی این مهرواره، پاسخی به حملات دشمن است که تلاش دارد با قطع ارتباطات خانوادگی و اجتماعی، مردم را در حل مشکلات محله، تنها نشان دهد، در حالی که مهرواره محله همدل با محوریت مسجد در پی گره گشایی مشکلات با همدلی مردم محله است.

به گفته قائم مقام بنیاد هدایت، سال گذشته در مهرواره محله همدل، ۴۳ هزار محله پای کار آمدند و در این مهرواره حضور فعالی داشتند.

حجت‌الاسلام غلامی، هم افزایی و همدلی مشترک دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف در حوزه ستادی و میدان و توانمند سازی آنان همچون همکاری مشترک با سازمان بسیج و بویژه بسیج محلات را از برنامه‌های موفق سال گذشته یاد کرد که امسال نیز به صورت گسترده‌تری اجرا خواهد شد.

وی طرح «مسجد به مسجد» را یکی دیگر از برنامه‌های امسال بنیاد هدایت ذکر کرد و گفت: ما دراین طرح به دنبال توانمندسازی ۷۰۰۰ مسجد کشور هستیم تا با همکاری یک تیم توانمند از ستاد و ارائه مشاوره با ارکان مسجد، الگوی پیشرفت مساجد را طراحی و اولویت‌های حرکت را برای آنان تعیین کنیم.

به گفته حجت‌الاسلام غلامی، تاکنون با حضور تیم مشاوره ستادی و ترسیم الگوی امامت برای امامان و ارکان مساجد، ۵۰۰ مسجد مرحله توانمندی را پشت سر گذاشته‌اند.

قائم مقام بنیاد هدایت با بیان اینکه هم اکنون در کشور حدود ۸۰ هزار مسجد وجود دارد؛ خبر داد نگاه بنیاد هدایت در اختیار قرار دادن سبد حمایتی و خدمت رسانی به کل مساجد کشور است.

وی، ارائه گفتمان امامت، ارائه مهارت‌ها و محتوا‌های توانمند سازی، ارائه مدل تربیت در صحنه وعملیات‌ها را از جمله خدمات این سبد حمایتی عنوان کرد و گفت: این سبد حمایتی در اختیار مساجدی که اعلام آمادگی کنند قرار خواهد گرفت.

قائم مقام بنیاد هدایت با اشاره به دیدار اخیر رهبری با علما و مبلغین؛ رسالت تبلیغ را منحصر به حوزه علمیه ندانست، اما گفت: براساس سنت حسنه که در طول تاریخ تشیع وجود داشته، وظیفه آموزش و تربیت مُبلغ برعهده حوزه علمیه بوده است، اما پس از انقلاب اسلامی؛ تمرکز تبلیغ به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد، اما این سخن به این معنا نیست که نهاد‌های دیگر کشور، وظیفه تبلغی ندارند چرا که حضرت آقا در دیدار با مداحان در سال ۹۷ نیز از آنان هم به عنوان مُبلغ یاد کردند؛ لذا حوزه تبلیغ از نگاه رهبری، ساحت گسترده تری دارد، اما، چون دیدار اخیر رهبری با علمای حوزه علمیه بوده، از این رو؛ نکات اساسی سخنان معظم له دراین دیدار، بیشتر متوجه به حوزه علمیه است.

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار