دسترسی سریع
کد خبر: ۱۰۵۴۴
۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۱

برگزاری آیین سنتی «علم‌بندان» در بیرجند

مراسم «علم بندان یا علم بندو» مردم بیرجند نشانی از عشق و دلدادگی و اخلاص به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است که در شامگاه ‌آخرین روز ذی‌الحجه علم‌های عزا را همچون نیاکان و اجداد خود در یک‌صد سال گذشته برپا می‌کنند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، مهدی راستگو مقدم در حاشیه برگزاری مراسم آیین سنتی «علم‌بندان» که عصر سه‌شنبه در هیئت محبان الزهراء بیرجند برگزار شد،  اظهار کرد: یکی از مراسم‌های دیرینه و قدیمی در ماه محرم برگزاری مراسم علم بندان و سیاه‌پوش کردن علم‌های عزاداری و محیط حسینیه‌ها و مساجد برای شروع عزای سیدالشهدا (ع) است.

مسئول هیئت محبان الزهرا (س) بیرجند با اشاره به اینکه مراسم سنتی علم بندان در هیئت محبان ساعت ۴ و نیم عصر امروز ۲۷ تیرماه هم‌زمان با آخرین روز ماه ذی‌الحجه برگزار شد، گفت: البته همین مراسم با حضور هیئت حسینی، هیئت فاطمی و هیئت محبان الزهرا در شب چهارم محرم در صحن قدس آستان مقدس امام رضا (ع) برگزار خواهد شد.

راستگو مقدم بابیان اینکه مراسم علم بندان از ۳۰ سال قبل در هیئت محبان الزهرا (س) برگزار می‌شود، گفت: البته مراسم علم بندان در فرهنگ شیعه قدمت بسیاری دارد و حتی قبل از تشکی قدیمی‌ترین هیئت‌های بیرجند برگزار می‌شده است.

وی ادامه داد: ما مراسم را در شب اول محرم انجام می‌دهیم ولی در برخی از روستاهای خراسان جنوبی شب چهارم و یا پنجم محرم انجام می‌شود.

گفتنی است مراسم و آیین زیبای علم‌بندان خراسان جنوبی به شماره ۶۲۷ در ۲۲ اذرماه ۱۳۹۱ در فهرست آثار معنوی (ناملموس) به ثبت رسیده است تا به گوش نسل‌های آینده برسد و نگذارند این مراسم به فراموشی سپرده شود.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار