دسترسی سریع
کد خبر: ۱۰۵۵۸
۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۴

خلق بیش از ۷ هزار اثر در دومین جشنواره گوهرشاد

دبیر رویداد حرف آورد جشنواره گوهرشاد از ارائه ۷۷۶۳ اثر به دبیرخانه جشنواره در قالب‌های مختلف و ایده‌های خلاقانه مکتوب خبر داد.

خلق بیش از ۷ هزار اثر در دومین جشنواره گوهرشادبه گزارش روابط‌ عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، جشنواره پویش اصیل ایرانی اسلامی با عنوان «گوهرشاد» که به منظور تبلیغ و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و باور‌ها و ارزش‌های مرتبط با آن در جامعه برگزار می‌شود، دومین دوره خود را در سال ۱۴۰۲ پشت سر می‌گذارد. گفتمان‌سازی حیا، عفاف و حجاب به عنوان یکی از مهم‌ترین سنگر‌های جامعه پیشرفته و تمدن توحیدی و لزوم تقویت آن در بین آحاد مردم از اهداف جشنواره گوهرشاد است.

در آستانه برگزاری اختتامیه دومین دوره جشنواره گوهرشاد پای صحبت عاطفه سعیدی نژاد، مدیر نهضت پیشرفت بانوان و دبیر رویداد «حرف آورد» جشنواره گوهرشاد نشستیم تا ضمن تشریح جشنواره ما را در جریان آخرین اخبار آن قرار دهد.

لطفا توضیحاتی در رابطه با جشنواره گوهرشاد بفرمایید؟

دومین جشنواره پوشش اصیل ایرانی ـ اسلامی «گوهرشاد» در دو بخش «دانش آموزی و دانشجویی» شامل مسابقه هنری و «انفرادی و مؤسسات و مجموعه ها» شامل ارائه و داوری ایده‌های خلاقانه به همت و پیشرانی مجموعه‌های مردمی عرصه عفاف و حجاب و تسهیل گری و تنظیم گری دستگاه‌ها و نهاد‌ها برگزار شد. 

این جشنواره در سطح استانی با همکاری ستاد نهضت پیشرفت بانوان و کارشناس امور بانوان ادارات کل تبلیغات اسلامی در سراسر کشور اجرا شد. این ستاد در دوره جدید در قالب حرف آورد با محوریت تجربه موفق نهی از منکر لسانی در زمینه حجاب، محدودیت‌های قوانین پوشش در غرب، حجاب از دیدگاه زن تازه مسلمان، روایت فرهنگ پوشش اقوام ایرانی، چالش‌های زن محجبه در غرب و ابعاد انحطاط فرهنگی زن غربی و ... پای کار این جشنواره آمد.

چشم انداز این طرح چیست؟

جشنواره گوهرشاد درواقع یک جشنواره ملی است که چند رویداد پیرامونی اعم از جذب ایده‌های خلاقانه، رقابت تخصصی در حوزه‌های هنری، پویش فراگیر رسانه‌ای - مجازی و مسابقه مردمی در حوزه فرهنگی و هنری را شامل می‌شود. در نظر است با اجرای چنین طرح‌هایی بتوانیم زمینه حضور جدی مردم در میدان برای ایجاد یک جریان همگانی و پر سرعت برای اصلاح جامعه را فراهم کنیم.

مشارکت افراد در ارسال اثر چگونه بوده است؟

در این دوره، ۷۷۶۳ اثر به دبیرخانه حرف آورد جشنواره گوهرشاد در قالب‌های مختلف و ایده‌های خلاقانه مکتوب رسیده که از سوی هیأت داوران در سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت ۱۱ اثر به مرحله داوری مردمی رسید و از هفته آینده این آثار از راه سایت و فضا‌های صداوسیما به صورت عمومی عرضه می‌شود؛ یعنی از مردم دعوت به عمل می‌آوریم به این آثار رأی بدهند که در نهایت سه نفر انتخاب شوند.

لطفا توضیحاتی از پیشرفت‌های این طرح در سال دوم برای مخاطبان بفرمایید؟

در جشنواره گوهرشاد به دنبال این هستیم که ظرفیت‌های مردمی را در تولیدات رسانه‌ای و هنری و ... در حیطه عفاف و حجاب فعال کنیم. با توجه به شرایطی که سال گذشته کشور تجربه کرد ضرورت شکل گیری جریان‌های مردمی و انواع نقش آفرینی‌های مردمی بیش از گذشته برای مردم بخصوص اقشار مذهبی و دلسوز جامعه مشخص شده لذا در این دوره جشنواره گوهرشاد با استقبال وسیع تری توانست کار خود را پیش ببرد.

برای بهره مندی از آثاری که ارائه شده چه برنامه‌ای دارید؟

آنچه در بخش حرف آورد جشنواره گوهرشاد شاهد بودیم بسیاری از آثار ارسالی کیفیت خوب رسانه‌ای داشتند که قابلیت وایرال شدن و استفاده در شبکه‌های مجازی و تلویزیونی را دارد و به صورت عمومی تولید کنند گان این آثار یعنی شبکه حرف آوردی‌ها به عنوان شبکه کنشگران دغدغه‌مند که علاقه‌مند هستند تولید اثر داشته باشند، مخاطب ما هستند و به عنوان یک ظرفیت مردمی باید روی توانمندسازی آن‌ها و تبدیل آثار آن‌ها به آثار ارزشمند و فاخر سرمایه گذاری کنیم. دوره‌های مهارت آموزی با عنوان دوره‌های پلکانی حرفآورد برای ارتقای مهارتی این افراد در نظر گرفته شده است.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار