کد خبر: ۱۰۶۶۶

عزاداری یوم العباس؛ عاشورای دیگری در خوزستان

آیین سوگواری یوم العباس در نقاط مختلف استان خوزستان برگزار شد و شیعیان اهل بیت (ع) در روز هفتم ماه محرم در سوگ سقای دشت کربلا به عزاداری پرداختند.
۰۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۷

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی،همزمان با فرا رسیدن هفتمین روز از ماه محرم، آیین سوگواری و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور اقشار مختلف مردم و جوانان و نوجوانان خوزستانی در نقاط گوناگون خوزستان دیار سردار شهید بهنام محمدی‌راد برگزار شد.

عزاداری یوم العباس؛ عاشورای دیگری در خوزستان

در استان خوزستان روز هفتم محرم به روز حضرت عباس(ع) یا یوم العباس معروف است که با حضور اقشار مختلف مردم عزاداری و سوگواری این روز با حضور اقشار مختلف به‌ویژه جوانان و نوجوانان در جای جای استان خوزستان زادگاه سردار سرلشکر شهید علی هاشمی، سردار شهید عبد عبیات و سردار شهید حبیب شریفی برگزار شد که ارادتمندان حضرت سیدالشهدا(ع) در این آیین شرکت کردند.

در نقاط مختلف شهر اهواز همزمان با روز هفتم محرم عزاداری و سوگواری حضرت ابوالفضل العباس(ع) با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد که همشهریان سردار شهید رضا حمیدی، سردار شهید حمید سیلاوی، سردار شهید علی لویمی، دانش‌آموز شهید سید حسین سواری، شهید رضا شعیبی، شهید محمد عذاری و شهید یونس هویزه‌راکی سرشک از دیدگان جاری کردند.

عزاداری یوم العباس؛ عاشورای دیگری در خوزستان

در مسجد حجاری اهواز نیز همزمان با هفتمین روز از ماه محرم آیین سوگواری و عزاداری برگزار شد که در این برنامه حجت‌الاسلام آیت عادلی‌نژاد به سخنرانی پرداخت و حجت‌الاسلام سعید شحیطاط نیز در جمع اهالی دیار شهید بیژن ماسوریان، شهید خالد ماموسیان، شهید بهزاد جلیلی، شهید علی کمایی، شهید سینا آقاجری، شهید اسماعیل شفیعی‌نژاد و شهید میلاد جهانگیری‌نژاد مرثیه‌سرایی کرد.

همچنین همزمان با فرا رسیدن هفتم محرم الحرام آیین سوگواری در حرم علی بن مهزیار اهوازی در جوار تربت پاک شهید سید مرتضی شفیعی، شهید ایمان عباسی، شهید محمد ظهیری، شهید سید عمار موسوی و شهید سید اصلان موسوی‌ملایی برگزار شد که جمع زیادی از جوانان و نوجوانان خوزستانی در این آیین شرکت کردند.

عزاداری یوم العباس؛ عاشورای دیگری در خوزستان

محشر یوم العباس در عین 2

عزاداری یوم العباس همزمان با دیگر نقاط استان خوزستان در منطقه عین 2 اهواز برگزار شد که اهالی این منطقه در دستجات عزاداری حضور یافتند و جلوه‌ای زیبا از عرض ارادت به محضر خاندان عصمت و طهارت در دیار شهید مدافع حرم منصور مسلمی‌سواری به نمایش گذاشتند.

موکب‌ها و هیات‌های عزادار منطقه عین 2  اهواز با شعارها، یزله‌ها و نوحه‌های حماسی، وفاداری، شهامت،  شجاعت، بصیرت و جنگاوری قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس(ع) را تکریم کردند.

حضور جوانان و نوجوانان در آیین سوگواری یوم العباس در منطقه عین 2 اهواز چشمگیر بود جلوه‌هایی خاص از ابراز ارادت دهه هشتادی‌ها و دهه نودی‌های دیار سردار شهید سید حمید تقوی‌فر، شهید سید خسرو تقوی‌فر و شهید سید نصرالله تقوی‌فر به نمایش گذاشته شد.

با اینکه دمای هوای اهواز 50 درجه بود ولی شدت گرما نیز مانع از حضور مردم منطقه عین 2 در مراسم بزرگداشت سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) نشد و این مراسم باشکوه یک روز به یادماندنی را برای مردم این دیار رقم زد.

به مناسبت فرا رسیدن روز هفتم ماه محرم یوم العباس در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان نیز آیین سوگواری و عزاداری برگزار شد که مدیرکل، معاونین و کارکنان این اداره حضور داشتند که یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در این جمعه مرثیه‌سرایی کرد.

عزاداری یوم العباس؛ عاشورای دیگری در خوزستان

ارادت مردم هویزه به علمدار کربلا

در شهر نفتخیز هفتگل نیز همزمان با نقاط دیگر استان خوزستان عزاداری روز هفتم محرم برگزار شد که اهالی دیار سردار شهید علیرضا داوودی، شهید قربان مکوندی، شهید جاویدالاثر غلام سواری، شهید جاویدالاثر عباسعلی زنگنه، شهید جاویدالاثر مسعود آرزومند، شهید رضا کرمی، شهید محمد اصلانی و شهید مهدی بهرامی در این آیین معنوی حضور داشتند.

در شهرستان هویزه دیار شهید بنات بوعذار، شهید کریم بوعذار، شهید حمید بوعذار، شهید کاظم بوعذار، شهید یونس بوعذار، شهید شویع بوعذار، شهید چاسب بوعذار، شهید بنیه بوعذار و شهید مایع بوعذار عزاداری یوم العباس همزمان با دیگر نقاط استان خوزستان برگزار شد.

در این آیین مردم هویزه با حضور در دستجات سینه زنی و زنجیر زنی ارادت خالصانه خود را به سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) ابراز داشت و در کنار یکدیگر سرشک ماتم از دیدگان جاری کردند.

جوانان و نوجوانان اهل هویزه نیز با حضور در عزاداری و سوگواری یوم العباس جلوه‌ای دیگر به این مراسم بخشیدند و در دیار شهید جلیل بوعذار، شهید مسعد بوعذار، شهید عبد الحسین بوغنیمه، شهید هشال بوغنیمه، شهید شیال بوغنیمه، شهید جابر بوغنیمه، شهید رفیع بوغنیمه، شهید ظاهر سیلاوی و شهید حویش سیلاوی به ابراز ارادت به قمر بنی هاشم پرداختند.

هیئات مذهبی، مواکب و عزاداران حسینی روستای شاکریه شهرستان دشت آزادگان نیز همنوا با دیگر نقاط استان خوزستان در اجتماع آیینی یوم العباس شرکت کردند و با راه اندازی دستجه عزاداری این روز را گرامی داشتند.

عزای یوم العباس در پایتخت غیرت جهان

شهر سوسنگرد دیار سرباز فداکار شهید محمدرضا سبحانی و شهید سالم نصیری‌مجد و پایتخت غیرت جهان نیز همزمان با یوم العباس شاهد حضور پرشور مردم در دستجات عزاداری و مواکب بود که برای عرض ارادات به ساحت مقدس حضرت ابوالفضل العباس(ع) در گرمای 50 درجه خوزستان از خانه‌های خود به خیابان آمدند و در کار یکدیگر به قمر بنی هاشم ادای احترام کردند.

 

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار