کد خبر: ۱۰۷۸۶

مراسم سنتی نخل گردانی در نیاسر برگزار شد

به همت هیئت حسینی نیاسر آیین سنتی مذهبی نخل گردانی با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد.
۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، آیین سنتی مذهبی نخل گردانی عصر پنج شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ به همت هیئت حسینی نیاسر با حضورروحانیون، امام جمعه، شهردار، مسئولان محلی و اقشار مختلف مردم از سراسر کشور در میدان چالهوجه نیاسر کاشان برگزار شد.

عزاداران حسینی با سردست گرفتن تک تک نخل‌ها که نمادی از پیکر‌های مطهر شهدای کربلا است با حرکت در مسیر‌های تعیین شده، پس از حضور در میدان چالهوجه نیاسر و تعظیم به نخل حضرت سیدالشهدا (ع) به عزاداری و سینه زنی پرداختند.

در پایان پس از سوگواری دستجات عزاداری در سوگ شهادت سرور و سالار شهیدان در میدان چالهوجه و خیابان شهید منتظری (چالقاب) از میدان چالهوجه نیاسر به طرف تکایا و حسینیه‌ها حرکت و در انتهای مسیر با نخل‌های هیئت‌های علی اصغری و علی اکبری وداع کردند.

آیین سنتی نخل گردان اهالی شهر نیاسر طبق رسم کهن به عنوان نمادی از تابوت واره‌های منسوب به شهدای کربلا در قالب تشییع جنازه در مسیر‌های قدیمی شهر به گردش در آمده و به میدان امام حسین (ع) چالهوجه نیاسر می‌رسند.

نخل‌ها از جهت منزلت به ترتیب نخل امام حسین (ع)، نخل حضرت ابوالفضل (ع)، نخل حضرت علی‌اکبر (ع)، نخل حضرت قاسم (ع) و نخل حضرت علی اصغر (ع) می‌باشند که وارد میدان شده و مراسم سوگواری برگزار می‌شود و بعد از آن نخل‌ها در قسمت‌های مختلف شهر گردانده می‌شوند.

شایان ذکر است این رویداد فرهنگی یکی از پرشورترین آیین‌های عزاداری سنتی کشور بشمار می‌رود که در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به شماره ۱۵۲۹ مورخ ۹۶/۱۲/۹ به ثبت رسیده است.

مراسم سنتی نخل گردانی در نیاسر برگزار شدمراسم سنتی نخل گردانی در نیاسر برگزار شدمراسم سنتی نخل گردانی در نیاسر برگزار شدمراسم سنتی نخل گردانی در نیاسر برگزار شد

ارسال نظر