کد خبر: ۱۰۷۹۳

مسجدی که بعد از ۲۰ سال احیا شد

حجت‌الاسلام شوندی، امام محله «زندآباد قم» با عزم جهادی و اتکاء به ظرفیت‌های محلی، مسجد امام محمدتقی علیه السلام را که ۲۰ سال متروکه مانده بود، فعال کرد و با احیای کارکردهای این خانه خدا، آن را به مسجدی برقرار تبدیل کرده است.
۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، گفتمان «امام محله» با محوریت ائمه جماعات مستقر در سطح محله‌ها و روستاها، با هدف رفع مشکلات و معضلات محله‌ها به صورت مسجدمحور در دست اجرا است. از بازوان پرتوان این طرح امام محله‌هایی هستند که با تجمیع نیروهای مردمی و نیت خیرانه و جهت دهی به آنها توانسته‌اند منشأ خیرات و برکات بسیار شوند.

حجت‌الاسلام «ابوالفضل شوندی»، امام محله زندآباد قم که با محوریت مسجد امام محمدتقی علیه السلام فعالیت می‌کند از جمله این امامان محله است که با وجود سن کم (متولد ۱۳۷۲) توانسته با تکیه بر ظرفیت‌های مردمی و مسجدی، منشأ برکات بسیار شود.

مسجد امام محمد تقی(ع) داستانی شنیدنی دارد. این مسجد حدود ۲۰ سال تعطیل بود و متولی آن از برگزاری هر گونه مجلسی در این مسجد جلوگیری می‌کرد. حتی نماز جماعت در آن برگزار نمی‌شد و مردم محله هیچ گونه ارتباطی با این مسجد نداشتند و بعضاً نمی‌دانستند آنجا مسجدی وجود دارد. به عبارت بهتر، این مسجد به صورت متروکه درآمده بود تا اینکه سال ۱۳۹۸ حجت‌الاسلام شوندی، یک دهه هفتادی جهادی و پای‌کار که در این منطقه امام جماعت حسینیه بود متوجه این مسجد و متروکه بودن آن شد و درصدد برآمد تا این خانه خدا و کارکردهایش را احیاء کند.

وی درباره حل این مشکل اظهار کرد:  با کمک یکی از اهالی محل برای احیای مسجد امام محمدتقی(ع) اقدام کردیم؛ اولین مشکل احساس مالکیتی بود که متولی مسجد نسبت به مسجد داشت و در عین حال هیچ همکاری نداشت و مسجد را به چند نفر اجاره داده بود!

امام محله زندآباد قم افزود: ابتدا به اداره کل تبلیغات اسلامی استان مراجعه کردیم و متوجه شدیم در مورد این مسجد پرونده تبلیغی وجود ندارد. سپس در شب ششم محرم، همراه با نماینده اداره کل تبلیغات اسلامی استان برای صحبت و رایزنی و حل مسئله به مسجد رفتیم و متاسفانه با غربتی عجیب مواجه شدیم! هیچ خبری از عزاداری سالار شهیدان(ع) در ششمین شب از محرم حسینی نبود! وضعیتی که حتی در بدترین و دورافتاده ترین مساجد کشور هم دیده نمی‌شد. بعد از صحبت‌ها و پیگیری‌های مستمر توانستیم مسجد را از دست آن متولی خارج کنیم اما مشکلات جدیدی پیش روی ما قرار گرفت که اولین آنها نبود امام جماعت مسجد بود که به پیشنهاد اداره کل تبلیغات اسلامی، من آن را عهده‌دار شدم.

از تقبل امامت جماعت تا تشکیل هیئت امناء

امام محله زندآباد قم اضافه کرد: مشکل بعدی نداشتن هیئت امنا برای مسجد بود که با شناسایی چند جوان خوش فکر و متعهد محله، هیئت امنا را ایجاد کردیم که همچنان در حال همکاری هستند. مشکل بعدی نداشتن نمازگزار بود چراکه مردم محل به دلایل مذکور، هیچ ارتباطی با مسجد نداشتند. از این رو، در نخستین گام معرفی مسجد به اهالی محله را آغاز کردیم و به منظور رونق بیشتر حضور مردم در این خانه خدا، در پشتی آن را نیز به روی مردم گشودیم تا به سهولت رفت و آمد، مردم با آن مأنوس شوند. همه این اقدامات در حالی انجام می‌‎شد که ما هیچ گونه منبعی برای تامین مخارج در اختیار نداشتیم که برای این مشکل نیز قرض الحسنه دریافت کردیم.

حجت‌الاسلام شوندی با بیان اینکه عدم فعالیت ۲۰ ساله و سکونت مستاجران در این خانه خدا وضعیت آن را نامطلوب کرده بود، ابراز کرد: برای رفع این مشکل، با همکاری جوانان محله بعد از رفتن مستاجران به نظافت مسجد پرداختیم که چند روز به طول انجامید.

تجهیز مسجد با خرید اقساطی از کسبه محل

وی با بیان اینکه برای تجهیز و آراستگی مسجد از ظرفیت‌های محلی بهره گرفتیم، گفت: برای مثال برای تهیه فرش مسجد، با صاحب فرش فروشی محل توافق کردیم که فرش‌ها را اقساطی به ما بفروشد که هنوز هم قسط آن را پرداخت می‌کنیم. مشکل بعدی ایزوگام پشت بام مسجد بود که آن را هم به همین شیوه انجام دادیم و این در حالی بود که نه بودجه‌ای داشتیم و نه درآمدی و نه حتی مأمومی که امید به پرداخت اقساط توسط آنها باشد ولی با همکاری کسبه محل توانستیم قسط‌های چهار میلیون و دویست هزار تومانی مسجد را پرداخت کنیم.

وی دعوت چهره به چهره از مردم برای حضور در مسجد را گام دیگر برای برقرارکردن مسجد امام محمدتقی(ع) ذکر کرد و افزود: در این راستا به صورت حضوری به در خانه همسایگان رفتیم و برای عده‌ای هم دعوت نامه فرستادیم تا در مسجد حضور یابند. همچنین، برای تقویت حضور مردم در مسجد برنامه‌های فرهنگی مسجد را راه انداختیم.

برگزاری مراسم مذهبی بعد از ۲۰ سال

امام محله زندآباد قم تاکید کرد: در این راستا، پایگاه بسیج و هیئت هفتگی و کانون فرهنگی حسینیه‌ای را که پیش از این در آن امام جماعت بودم، به مسجد منتقل کردم و با کمک آنها برنامه‌های فرهنگی را اجرا کردیم و در ادامه برنامه‌های مذهبی مسجد اعم از جشن‌های مذهبی و مراسم مناسبتی مثل ایام عزاداری با پذیرایی مناسب را کلید زدیم که مورد استقبال مردم قرار گرفت و مسجد به تدریج مملو از جمعیت شد، اتفاقی که ۲۰ سال از آن خبری نبود.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا فعالیت‌های ما در فضای داخلی مسجد را با محدودیت مواجه کرد، گفت: برنامه‌های مسجد را در کوچه مسجد برگزار کردیم و برای دهه محرم برنامه عزاداری را به حیاط مدرسه مجاور مسجد انتقال دادیم و همچنین برای برنامه ایام فاطمیه از ظرفیت محله استفاده کردیم که خدا را شکر و با عنایات اهل بیت(ع) مورد استقبال مردم محله قرار گرفته است.

امام محله زندآباد کمک مومنانه با همراهی و همکاری مساجد را از دیگر فعالیت‌های مسجد امام محمدتقی(ع) بعد از بازگشایی برشمرد و بیان کرد: با توجه به سطح پایین معیشتی منطقه و محله و عدم وابستگی به ارگان‌ها، میز کمک مومنانه را در مسجد قرار دادیم تا از حداقل‌های کمک‌های مردمی در این زمینه استفاده شود که باز هم مورد استقبال قرار گرفت و باعث شد در چند مرحله بتوانیم بسته‌های معیشتی و نقدی را بین نیازمندان توزیع کنیم.

وی اضافه کرد: ما از فرصت برآمده از دل تهدید کرونا استفاده کردیم و گروه جهادی محله متشکل از جوانان محل را تشکیل دادیم و با کمک آنها آمار نیازمندان محل را استخراج کردیم تا از این طریق به طور نظام مند به آنها کمک کنیم.

حجت‌الاسلام شوندی آسیب شناسی محلی را دیگر اقدام خود به عنوان امام محله و با همکاری مسجدی‌ها و اهل محله برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه نخستین آسیب در این محل اعتیاد است، بعد از آن طلاق و فقر بیشترین آسیب‌ها را به اهل محله تحمیل کرده است که برای حل و کاهش این آسیب‌ها با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی، مشاور خانواده را در مسجد مستقر کرده‌ایم که هفته‌ای یک بار در این خانه خدا حضور یافته و به مراجعان خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌کند.

وی در پایان یادآور شد: به منظور کارآفرینی و اشتغال زایی و کاهش آسیب فقر در محله، با همکاری سپاه پاسداران، کارگاه خیاطی برای زنان سرپرست خانوار را در زیرزمین مسجد راه‌اندازی کرده‌ایم.

ارسال نظر