کد خبر: ۱۰۸۲۱
در آئین اختتامیه دومین مهرواره هوای نو مطرح شد:

هوای نو باید جنبه بین‌المللی داشته باشد/ حوزه بانوان در هیئت‌ها جدی خواهد گرفته شد

مراسم اختتامیه دومین مهرواره هوای نو عصر امروز دوشنبه ۱۶ مردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان فرهنگی کشور و پیرغلامان سیدالشهدا در تالار وحدت برگزار شد. 
۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲

هوای نو باید جنبه بین‌المللی داشته باشد/ حوزه بانوان در هیئت‌ها جدی خواهد گرفته شدبه گزارش روابط‌ عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمَّد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، در ابتدای اختتامیه دومین مهرواره هوای نو، بیان کرد: خدا را سپاس می‌گوییم که این ملت امام حسین دهه محرمی ماندگار را به یادگار گذاشتند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه به برگزاری جشن‌های مردمی در کشور اشاره کرد و گفت: خدا را سپاس می‌گوییم که بهترین جشن‌ها و شادی آفرینی ها، بزرگترین سفرها حول محور محبت اهل بیت و گسترده‌ترین تعظیم شعائر قرآن کریم در هیئات برقرار و برگزار است. 

او همچنین تاکید به پیوستن بخش بین‌الملل به مهرواه هوای نو داشت و اظهار کرد: دوره بعد مهرواره هوای نو حتما نگاه ویژه ای به حوزه بین‌الملل خواهد داشت؛ چرا که اتفافات عظیمی در حوزه کشورهای مختلف در حوزه محبت اهل بیت و محافل حسینی رخ می‌دهد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی در ادامه عنوان کرد: آمار حضور اقشار و سنین مختلف مردم ایران در محافل عزای سیدالشهدا در دهه اول محرم شگفت‌انگیز است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، افزود: هیئت‌ها بیش‌ازپیش حوزه بانوان را جدی خواهند گرفت. به‌خصوص در حوزه جهاد تبیین که سرسلسله آن زینب کبری سلام‌الله‌علیها است. از دختران و بانوان عزیز هیاتی در حوزه جهاد تبیین انتظار ویژه‌ای می‌رود و همه بخش‌های خانواده سازمان تبلیغات اسلامی برای خدمت به این عرصه در کنار شماست.

هوای نو باید جنبه بین‌المللی داشته باشد/ حوزه بانوان در هیئت‌ها جدی خواهد گرفته شد

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود، که ضمن تقدیر از دست اندرکاران این مهرواره گفت: محرم نرم افزاری است که انقلاب اسلامی از آن استفاده کرد و امام(ره) به خوبی به قدرت ماورایی آن واقف بودند و با استفاده از همین شبکه هیئات توانستند پیروزی انقلاب اسلامی را رقم بزنند. آن روزها شبکه اجتماعی نبود و رژیم حاکم اختناقی ایجاد کرده بود که افراد از صحبت کردن بایکدیگر هم حذر داشتند، چطور این ‌پیام انقلاب اسلامی به دنیا رسید و دل‌ها را پای این نهضت آورد؟ این شبکه بزرگ و مومنانه همه نرم افزارهای دشمن را از کار انداخت.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی متکی به نرم افزار حیات‌بخش محرم است، اظهار کرد: به روزهای سخت جنگ نگاه کنید، شهدا از کجا وارد عرصه مبارزه می شدند و سپاه محمد رسول الله شکل می گرفت و وارد عرصه می شدند و شب‌های فراموش نشدنی اروند و والفجر هشت را آفریدند. نواهایی که به یادگار مانده نوحه های زیبا و خاطره انگیزی که امروز هم روح ما را  نوازش می دهد حاصل این شبکه هیئات و مساجد بود.

اسماعیلی با بیان اینکه امروز نیز انقلاب اسلامی متکی به قدرت لایزال هیئات مذهبی است، عنوان کرد: در جنگ ترکیبی که دشمن به راه انداخته دیدید که اراده جوانان و امید و ایمان آنها را نشانه گرفته برای اینکه آنها را ناامید کنند، اما جبهه انقلاب اسلامی و سیاست و راهبردش اتکا به گذشته و امید به آینده است. 

هوای نو باید جنبه بین‌المللی داشته باشد/ حوزه بانوان در هیئت‌ها جدی خواهد گرفته شد
وی بیان کرد: دشمن برای محرم امسال خواب‌های نامبارک دیده بود، این بار مایوس از همه بخش‌ها، محرم را محل زورآزمایی قرار دادند، اما اصلا مردم نشنیدند، مگر شور حسینی متاعی است که ما به ازایی داشته باشد؟ مردم ما از گذشته برای اینکه به زیارت امام حسین(ع) بروند از داشته و نداشته خود مایه می گذاشتند، امروز که به برکت ولایت فقیه جامعه پیش می‌رود، وقتی آمار حضور مردم در عزاداری امام حسین(ع) را می گوییم، برخی کینه می کنند. اینکه ۸۱ درصد مردم عزادار امام حسین(ع) هستند و بیش از ۵۴ درصد مردم نذری دادند، باید بشنوند آنها که دوست ندارند بشنوند. این واقعیت مکتب عاشورایی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مردم ما با همه تفاوت‌ها و نگرش‌ها و سلایق، از شیعه و سنی و پیر و جوان زیر پرچم امام حسین(ع) جمع شدند. اینجا خیمه وحدت است و انشاالله این مسیر ادامه می یابد؛ ما از این هیئات دنبال آماده سازی مقدمات ظهور هستیم؛ ما آماده رزم در کنار امام مصلح عدالت گستریم و انشاالله عزاداران حسینی همه زیر پرچم حضرت مهدی(عج) گرد هم خواهند آمد و این پرچم را به دست رهبر معظم انقلاب اسلامی به دست صاحب اصلی خواهیم داد.

وحید ملتجی دبیر دومین مهرواره هوای نو  نيز در آئین اختتامیه این مهرواره گفت: ثبت نام در این دوره در فضای مجازی انجام شد، که ۶۸۹۲ هیئت شرکت کردند. در مجموع ثبت‌نام هیات‌ها  ۲۵ درصد رشد نشان مي‌داد.

دبیر دومین مهرواره هوای نو اظهار داشت: این دوره از مهرواره در ۱۵ هزار و پانصد و ۶۸ رشته و چهار بخش برگزار شد، و ۱۲۵ داور آثار ارسالی دومین مهرواره هوای نو را داوری کردند.  

وی با بیان اینکه مهرواره هوای نو امسال در ۴۱ رشته مستقل طراحی شده بود، افزود: تعداد رشته های شرکت‌کنندگان بالای صد رشته بود که آثار ارسالی در ۲۶ جلسه شورای مرکزی بررسی و آثار مورد داوری قرار گرفت.

ملتجی عنوان کرد: هوای نو جشنواره نیست، فضایی است تا در کنار هم باشیم. اصل این است که هیئت هویت ساز است. مدیریت هیئات باید به گروه های مردمی سپرده شود و هیئت‌ها باید نبض فرهنگ جمهوری را در دست بگیرند، در این صورت هیئت، موتور پیشران انقلاب اسلامی خواهد بود.

دبیر دومين مهرواره هوای نو عنوان کرد: هوای نو مربوط به آینده است و ۴۰ سال آینده را طراحی می کند، البته دستی در سنت دارد. در این مسیر از شما هیئتی ها طلب یاری داریم و از مسئولان می خواهیم امورات را به نهادهای مردمی واگذار کنند.

هوای نو باید جنبه بین‌المللی داشته باشد/ حوزه بانوان در هیئت‌ها جدی خواهد گرفته شد

گفتنی است در اختتامیه دومین مهرواره هوای نو از چهره‌های برگزیده سال هیئت تقدیر به عمل آمد و مدعوین به تماشای دو اجرای نمایشی «نگاره طاووس» و «زخم خاک» نشستند.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار