کد خبر: ۱۰۹۴۲

این طلبه دغدغه محرومیت‌زدایی دارد

دوماه است که اخبار خوب از شهرک مهدی آباد شیراز به گوشم می‌خورد، همان شهرکی که با معضلات مختلف اجتماعی و فرهنگی بسیاری که دارد توانسته این بار خبر‌های خوب و امیدوار کننده به گوش جامعه برساند، اما چه چیزی باعث اتفاقات خوب در این شهرک شده سوژه‌ای که باعث شد به صورت سرزده وارد این شهرک شویم. گزارش ایسنا را در این باره بخوانید.
۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۵

 

به گزارش ایسنا، در ابتدای ورود به این شهرک، سیاهی‌های عزای امام حسین(ع) را دیدم که هنوز پا برجا بود، وارد مغازه‌ای شدم و آدرس مسجد علی ابن موسی الرضا(ع) را خواستم، برایم جالب بود که در همان ابتدا مغازه‌دار گفت: پانصدمتر بالاتر سمت راست است، تو هم میخوای در فعالیت های مسجد شرکت کنی؟

با این پرسش مغازه‌دار فهمیدم انگار آن تعریف‌های شنیده شده حقیقت دارد؛ این کنجکاوی مرا بیشتر کرد تا رسیدن به آن مسجد، از دیگر مغازه‌ها هم پرس و جو کنم.

وارد مغازه‌ای دیگر شدم و باز هم به بهانه‌ای آدرس مسجد را پرسیدم و اینبار شاگرد مغازه که خود نوجوان ۱۴ ساله بود من را همراهی کرد تا به مسجد برسم، همین بهانه شد تا در مسیر از او سوالاتی کنم و پاسخش باعث شد عزمم را جذب کنم تا زودتر به آن مسجد برسم و آن فعالیت‌ها را از نزدیک ببینم.

تقریبا ساعت ۱۷ عصر بود که به مسجد رسیدم و در بدو ورود شیطنت‌های نوجوانان را در حیاط مسجد دیدم، همه آنها در سلام کردن به من سبقت می‌گرفتند که‌این خود برایم قابل تامل بود که این فرهنگ زیبای سلام کردن به هم نوع در این مسجد احیا شده است، لذا با آقا محمد ۱۴ ساله که شاگرد مغازه بود، وارد شبستان مسجد شدم، در گوشه‌ای از این شبستان کودکان زیر ۱۵ سال نشسته بودند و مربی برای آنان صحبت می‌کرد، از این‌رو به سراغ روحانی در مسجد رفتم که داشت یک کودک را در جهت ساخت ماکت همراهی می‌کرد.

*خود را معرفی کنید و بفرمایید چند سال است که به کار تبلیغ مشغول هستید؟

حجت‌الاسلام مهدی شاهوردی اصالتا اهل روستای «الک آباد» شهرستان بروجرد استان لرستان هستم که نزدیک ۱۵ سال کار تبلیغی در شهرهای بروجرد، قم، گلپایگان و اصفهان را انجام داده‌ام.

*چرا کار تبلیغ را انتخاب کردید؟

چون رسالت اصلی طلبه تبلیغ دین است و بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب تبلیغ اولویت اول حوزه است، از این‌رو وظیفه اصلی تبلیغ این است که بین تمام اقشار مردم باشیم ولی هدف اصلی بنده جوانان و نوجوانان هستند.

* آیا جاهایی کم آورده‌اید که بگویید کاش این شغل را انتخاب نمی‌کردم؟

هرگز خسته نشده‌ام چون به قول شهید باکری کار برای خدا خستگی ندارد که هیچ حتی لذت هم دارد.

*متاسفانه اعتیاد معضلی است که در جامعه بیداد می‌کند، به نظر شما وظیفه مبلغان در این زمینه چیست؟

راه حل اصلی برای درمان اعتیاد این است که ریشه‌ای وبنیادی کار کنیم، یعنی سرمایه‌گذاری بر روی نوجوانان با برنامه باشد که از همان نوجوانی و جوانی طرف اعتیاد نروند.

بهترین راه دفع است نه رفع، دفع یعنی از اساس نگذاریم جوان و نوجوانان طرف اعتیاد بروند و به وسیله مسجدی و هیئتی کردن جوانان آنان را پیرو مسیر شهدا کنیم نه اینکه اول معتاد شود بعد شما دنبال رفع بگردید.

* کار تبلیغ از اینکه برای اقشار مختلف در مناطق مختلف انجام می‌شود، سخت نیست؟

کار تبلیغ اگر برای رضای خدا و شادی دل امام زمان(عج) باشد و از باب وظیفه، تکلیف باشد سخت نیست گرچه شاید سخت باشد ولی تحملش شیرین است.

* مواردی بوده که شما دوست داشته باشید کاری انجام دهید اما امکان آن نباشد؟

بله موارد بسیاری بوده که به خاطر عدم امکانات یا اختلاف سلیقه بعضی فعالان فرهنگی امکان انجام آن نبوده است.

* چطور با کودکان و نوجوانان و جوانان ارتباط می‌گیرید؟

در اولین گام شما باید وارد دنیای طرف شوید، علایق هر فرد با هم متفاوت است، برخی عاشق ورزش، برخی عاشق تفریح، بعضی عاشق کار فرهنگی و اجتماعی، بعضی عاشق سرمایه‌گذاری و برخی عاشق سینما و غیره هستند لذا باید چند ویژگی خوب از آن علایق گفته شود تا بتوان وارد دنیای طرف مقابل شویم تا پایه‌های پوچ دنیوی را از بین برد.

در راه‌های جذب و ارتباط با دیگران باید نیازهای شدید که احساس می‌کند به آن پاسخ داد که می‌توان این نیازها کمک مالی، محبت، هم صحبتی باشد و راه دیگر اینکه خلاف فطرت درونی یا ذاتی که فرد نمی‌پسندد عمل نکنیم.

* اگر روزی از اینجا بروید دوست دارید چه چیزی از شما به یادگار بماند و مردم شهرک به چه جایی برسند؟

دوست دارم تاثیرگذاری که انجام می‌دهم مردم خود احساس کنند و بدانند که من یکجا منتظر نماندم که کسی به سراغم بیاید کما اینکه خودم به سراغ مردم رفتم و در بین آنها گشتم و دغدغه داشتم حتی یک نفر هم که شده به سوی امام زمان(عج) هدایت کنم زیرا همین یک‌نفر شاید سردار سلیمانی آینده باشد.

اگر از اینجا رفتم دوست دارم مردم بگویند که شبانه‌روزی برای خدا و مردم و انقلاب کار می‌کرد و وظیفه خود می‌دانست که خون شهدا و اهل‌بیت(ع) در این مدار باشد و جوانان را در این مدار بیاورد و لیدرهای فرهنگی شهرک باشند.

از جمله فعالیت‌هایی که طی دو ماه اخیر در شهرک مهدی آباد انجام شده می‌توان به راه اندازی مدرسه فوتسال شهدای مهدی‌آباد، برگزاری مستمر هیئت نوجوانان محبان‌المهدی، کلاس دانشمندان کوچک برای نوجوانان، کلاس‌های اعتقادی برای دختران و پسرهای نوجوان و جوان مسجد، کلاس‌های احکام، برگزاری دعای ندبه توسط خود نوجوانان در امامزاده سید صادق، اردوهای تفریحی و ورزشی، تبلیغ چهره به چهره با اهالی محله و آمدن مردم به مسجد، اجرای مسابقه گل خالی، پنالتی‌های چشم بسته، مسابقات دارت، منچ و فوتبال دستی در مسجد، برگزاری روش‌های جذب جوانان به مسجد در مسجد امام حسین(ع)، ورود به هیئت‌های شهرک مهدی اباد و اتحاد بین هیت‌ها، تبلیغ در محرم، سفر بین چند هیئت شهرک به صورت حضوری و خیلی از کارها که به فضل خدا و شهدا در این شهرک انجام شده است، اشاره کرد.

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار