کد خبر: ۱۰۹۷۰
مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل:

مساجد ظرفیت مهم فرهنگی در جهاد تبیین و گام دوم انقلاب اسلامی

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل از فعالیت بیش از ۲۲۰۰ مسجد در استان خبر داد و گفت: مساجد به عنوان پایگاه مهم تبلیغی و فرهنگی ظرفیت مهمی در زمینه جهاد تبیین و گام دوم انقلاب اسلامی در جامعه است.
۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۰

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تبلیغات اسلامی اردبیل با گرامی داشت روز جهانی مساجد، به اهمیت مساجد در دسترسی به آرامش روحی در انسان اشاره کرد و افزود: مسجد خانه خدا و جایگاه انبیا و رسولان وحی و مامن مؤمنان بوده که همواره با حضور در این مکان مقدس آرامش و اطمینان نصیب انسان‌ها شده و به قدرت مطلقه الهی اتکا کرد و با امید و توکل به او پله‌های رشد و کمال را طی می‌کنند.

وی تربیت دینی و فرهنگی جامعه را مرهون فعالیت گسترده مساجد برشمرد و اظهار کرد: مسجد با دارا بودن جایگاه رفیع در فرهنگ اسلامی، منشأ تربیت دینی انسان بوده و برای رسیدن به این هدف از ابزارها و امکانات مختلفی توسط متولیان امور مساجد استفاده می‌شود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان به کارکردهای مختلف تربیتی مساجد اشاره کرد و افزود: جامعیت مسجد در همه زمینه‌های عبادی سیاسی، فرهنگی، آموزشی، نظامی، سیاسی، قضائی و… از دیرباز تاکنون مورد توجه بوده و محور همه آن‌ها امامت و پیشوایی در مسجد است که به‌عنوان مهم‌ترین مسأله در ساختار و پیکره این مکان مقدس مطرح بوده و در این میان جذب جوانان به این مکان تربیتی نیازمند تجهیز مساجد به امکانات روز آموزشی و فرهنگی مطابق با کارکردهای تربیتی مساجد است.

حجت‌الاسلام جعفرزاده در بخش دیگری از سخنان خود به نقش ائمه جماعات در رونق بخشیدن به مساجد اشاره کرد و افزود: مساجد احیا سنت‌های دین را دنبال می‌کند اما باید یک نقش دیگر را نیز در دستور کار خود داشته باشد و آن انتقال و ارتقا مفاهیم فرهنگی متناسب با شرایط روز است که این امر توسط امام جماعت محقق خواهد شد.

وی امام محله را مهم‌ترین شخصیت فرهنگی و دینی در تعمیق و احیای کارکرد مسجد معرفی کرد و گفت: امام محله با فعالیت اجتماعی در مسجد جذابیت ویژه به مساجد می‌بخشد، در حقیقت وی یکی از عوامل توسعه به حساب می‌آید.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل تاکید کرد: مسجدی می‌تواند همان مسجد مورد نظر اسلام و پیامبر باشد که یک امام جماعت، با توان مدیریتی بالا، عادل و جامع آن را رهبری کرده و باید مصداق کامل آنان که مساجد خدا را عمارت می‌کنند ائمه جماعاتی باشند که در ابعاد گوناگون مسجد را گرم و پر رونق می‌کنند.

حجت الاسلام جعفرزاده حضور عالمانه واعظین در بین مردم را اولویت مهم در فعالیت تبیین‌گرانه مساجد عنوان کرد و گفت: کارهای زیادی در زمینه بیانیه گام دوم انقلاب از سوی دستگاه‌ها، مساجد، هیئت‌های مذهبی و همه صورت گرفته است اما کارهایی که انجام نگرفته هم بسیار است که در این زمینه بهترین راهنما برای ما، همان سخنان مقام معظم رهبری است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل در ادامه با اشاره به عملکرد بسیار خوب مساجد در زمینه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به ویژه برای نسل جوان، گفت: الحمدالله مساجد در زمینه همه پیام‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری کارهای شگفت انگیزی انجام داده اند که یک مورد آن همین موضوع کمک‌های مومنانه است.

امامان مساجد باید به دنبال ابتکار فرهنگی باشند

حجت‌الاسلام جعفرزاده افزود: روحانیون باید به دنبال اختراع و ابتکار فرهنگی باشند و در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی تلاش کرده و با توجه به پتانسیل درون محله‌ای کانون‌های مساجد، ضمن احصا و شناسایی آسیب‌های اجتماعی، با داشتن آگاهی نسبت به این آسیب‌ها، برنامه‌ریزی درست داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در راستای حل مشکلات ناشی از فقر فرهنگی ضروری است با آموزش‌های مستقیم و غیر مستقیم اقدامات لازم را با محوریت مساجد انجام دهیم.

مسجد پایگاه وحدت و همبستگی بین مردم

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل بر نقش مساجد به عنوان محور وحدت میان امت اسلامی و نقش آنها در ایجاد انقلاب‌ها تاکید کرد و افزود: مسجد مرکز هویت دینی مسلمانان است اما فقط برای عبادت خداوند و اقامه نماز ساخته نشده، بلکه مرکزی برای فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، امور عام‌المنفعه و نیز پایگاه وحدت و همبستگی بین مردم محسوب می‌شود.

حجت الاسلام جعفرزاده اطلاع از اوضاع و احوال مردم را از برکات حضور در مسجد عنوان کرد و گفت: مردم در مسجد همدیگر را می‌شناسند و به واسطه آن، توانگران به نیازمندان کمک می‌کنند. به همین دلیل پیامبر (ص) به موضوع وحدت همبستگی میان مسلمانان و کمک به یکدیگر سفارش بسیار می‌کردند.

فعالیت ۲۲۰۰ مسجد شهری و روستایی در استان اردبیل

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل تشریح کرد: به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل و همکاری تمامی فعالان فرهنگی و تبلیغی اعم از اداره کل تبلیغات اسلامی، کانون های فرهنگی، هنری مساجد، انجمن های اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج و... مراسم عزاداری ماه محرم امسال با شکوه و عظمت خاصی در بیش از ۵۰۰ مسجد شهری و ۱۷۰۰ مسجد روستایی برگزار شد و تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

حجت الاسلام جعفرزاده در پایان به وظیفه جامعه مسلمین در قبال مساجد اشاره کرد و افزود: مسلمانان وظیفه دارند مساجد را پررونق کنند، چرا که بزرگترین پیروزی در تاریخ ایران اسلامی از مساجد برپا شده و تربیت جوانان و نوجوانان در این کانون الهی صورت گرفته و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را تربیت کرد که با نیروی ایمان و اعتقاد راسخ شأن انقلاب اسلامی ایران را به ثمر نشاندند.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار