کد خبر: ۱۱۰۲۷
حجت الاسلام تقی زاده:

تقویت جریان حفظ موضوعی راهبرد اصلی برای قرآنی شدن فضای جامعه

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور  قرآنی شدن جامعه را از الزامات تحقق تمدن نوین اسلامی مورد تاکید رهبری دانسته و گفت: بر همین اساس سند راهبردی سازمان دارالقرآن الکریم را با رویکرد آموزش همگانی و غالبیت تعلیمی و تربیتی تدوین و به سازمان تبلیغات اسلامی ارائه کرده ایم.
۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۸

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علی تقی زاده چهارشنبه در جمع کارشناسان و رابطین قرآنی آذربایجان شرقی  در اداره کل تبلیغات اسلامی استان اظهار داشت: یک مشکلی ریشه‌ای در فضای قرآنی در طول هزاران سال پس از دوران غیبت داریم و آن عدم شکل گیری نسبت با کلام الهی است که هم در خود این کتاب آسمانی و هم در بیانات ائمه بر آن تاکید شده و اگر این نسبت به درستی شکل نگیرد، مخاطب از فیوض قرآنی بهره‌مند نخواهد شد.

وی ادامه داد: بنا به آیات قرآنی اگر جامعه حس خشیت نسبت به قرآن پیدا کند، آموزه‌های این کتاب آسمانی نیز بر قلوب مردم خواهد نشست و پیشداران این موضوع علما هستند و اگر چنین شود همانگونه که مراسم و برنامه‌های مرتبط با اهل بیت (ع) همچون عید غدیر و عزاداری‌های محرم توسط خود مردم و با شکوه و عظمت خاص اجرا می‌شود، فعالیت‌های قرآنی نیز در سطح جامعه و بین اقشار و آحاد مختلف تجلی و تسری خواهد یافت.

رئیس سازمان دارالقرآن کشور تصریح کرد: رهبری بیشترین تاکیدات و صحبت‌ها را در خصوص امور قرآنی داشته و قرآنی شدن جامعه را از الزامات تحقق تمدن نوین اسلامی عنوان و بر لزوم منتج شدن فعالیت‌های این حوزه به تدبر و فهم قرآنی تاکید کرده اند و در مدیریت فعلی سازمان تبلیغات اسلامی نیز بیشترین توجه به این موضوع شده و تسری این رویکرد به همه بخش‌ها منوط به فعالیت‌های سازمان دارالقرآن الکریم به ویژه در سطح استان‌ها و شهرستان هاست.

وی اضافه کرد: صرف رایزنی‌ها نمی‌تواند منجر به رقم زدن اتفاقات و اقدامات جدی در حوزه امور قرآنی شود و بر همین اساس پیگیر طرح و اقدامی در مقیاس برنامه‌های مردمی، چون مراسم غدیر برای اجرا در افق قرآنی کشور هستیم و بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی می‌تواند محرکی جدی در این زمینه باشد.

حجت الاسلام تقی زاده با اشاره به اقدامات و سنت‌های حسنه قرآنی نهادینه شده در آذربایجان شرقی، چون تجلیل از حفاظ و یا برگزاری جلسات ماهانه مجمع پیشکسوتان قرآنی را در توسعه امور این حوزه با کمترین هزینه بسیار موثر دانسته و گفت: در زمینه صدور مجوز‌های قرآنی نیز با همه محدودیت‌ها تلاش کرده ایم تحولی جدی در این فرآیند به ویژه از جهت کاهش زمان و پیچیدگی صدور مجوز‌ها رقم زنیم و البته موضوع واگذاری مجوز‌های قرآنی به خود استان‌ها نیز به صورت آزمایشی و در سطح چند استان در حال اجراست.

وی اظهار داشت: سند راهبردی سازمان دارالقرآن الکریم را از روز‌های ابتدایی حضور در این مسئولیت پیگیری کرده ایم و ابتدای هفته جاری نیز نسخه نهایی این سند به رییس سازمان تبلیغات اسلامی کشور تقدیم شده که آموزش همگانی با رویکرد غالب تعلیمی و تربیتی مهمترین هدف این سند است و در این زمینه ۹ رویکرد اتخاذ شده که با توجه به تاکیدات رهبری بر لزوم منتج شدن فعالیت‌ها به تدبر قرآنی این موضوع در طول برنامه‌ها پیگیری می‌شود.

رییس سازمان دارالقرآن کشور حفظ موضوعی را از دیگر محور‌های مورد تاکید در این سند عنوان و خاطر نشان کرد: بر همین اساس تربیت طرح ۵ هزار حافظ موضوعی برای پنج سال آینده به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده و برپایی کارگاه‌های قرآنی با محوریت سبک زندگی اسلامی نیز در سند راهبردی سازمان مورد توجه جدی است.

وی افزود: تشکیل صندوق حمایت از فعالیت‌های قرآنی نیز از دیگر موضوعات مورد  پیگیری است تا از این طریق زمینه تسهیل حداقلی امور مالی برای تشکل‌های قرآنی را فراهم کنیم، اما باید توجه داشت که طبق فرموده رهبری مساجد پایگاه‌های اصلی فعالیت‌های قرآنی هستند و باید با تغییر رویکرد‌های غالب از این بستر برای توسعه امور قرآنی با کمترین هزینه‌ها استفاده کرد.

حجت الاسلام تقی زاده گفت: در کنار فعالیت‌های کلی استان‌ها به دنبال تعریف یک پروژه اختصاصی قرآنی برای هر استان هستیم و حمایت‌های ویژه و جداگانه‌ای از این پروژه‌ها که مبتنی بر ظرفیت‌ها و استعداد‌های هر کدام است، انجام خواهد شد.

ارسال نظر