کد خبر: ۱۱۰۸۰
بهوندی خبر داد؛

آغاز به‌کار دبیرخانه سوگواره ملی «پایتخت موکب‎‌ها» در خوزستان

دبیر دومین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» از آغاز به‌کار رسمی دبیرخانه این سوگواره در استان خوزستان خبر داد.
۰۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰

آغاز به‌کار دبیرخانه سوگواره ملی «پایتخت موکب‎‌ها» در خوزستان حمیدرضا بهوندی، دبیر دومین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» در جمع خبرنگاران، از آغاز به‌کار رسمی دبیرخانه این سوگواره در استان خوزستان خبر داد و گفت: تقاضای ما این است که تمامی فرهیختگان در سطح کشور با چشمان رصدگر خود این پدیده بی‌بدیل الهی را به تصویر بکشند. 

بهوندی، موکب‌ها را سفیران انتقال دهنده پیام عاشورا دانست و افزود: هنرمندان باید با بهره‌گیری از نهضت حسینی(ع)، خدمت بی منت مواکب و پیاده‌روی میلیونی اربعین، خوراک فرهنگی جامعه را فراهم کنند و روایت آن را در قالب هنر به مخاطبان برسد.

دبیر دومین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» با اشاره به تعدد مواکب در استان خوزستان به دلیل وجود دو مرز مشترک با کشور عراق، این سوگواره را فرصتی ویژه برای هنرمندان دانست گفت: رمز ماندگاری پدیده‌ها، در روایت صحیح آن‌ها است. اگر این روایات در قالب هنر برای مردم بازگو شوند در طول تاریخ ماندگارتر خواهند شد؛ بنابراین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» پذیرای آثار هنرمندان و فرهیختگان ملی در چهار قالب مستند، عکس، پوستر، نماهنگ و کلیپ خواهد بود.

بهوندی اظهار کرد: هر موکبی که برای خدمت‌رسانی به زائران امام حسین(ع) در مسیر برپا شده است، رویکرد و فعالیت‌های خاصی را انجام ‌می‌دهد که این‌ها باید در قالب هنر برای مردم روایت شود.

وی ادامه داد: تولید محتوا در فضای مجازی از چندسال گذشته با هشتک «پایتخت موکب‌ها» از سوی هنرمندان انجام می‌شد که بازخوردهای خوبی را برجای گذاشت. با آغاز به کار دومین سال از برگزاری این سوگواره به دنبال بستری برای خلق آثار مختلف درباره اربعین و موکب‌ها هستیم تا بتوانیم این آثار را از طریق رسانه تلوزیونی و مکتوبات رسمی منتشر کنیم.

دبیر دومین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» با تأکید بر ضرورت استفاده از آثار اربعینی هنرمندان در فضاسازی شهری و پایانه‌های مرزی استان گفت: به دلیل حجم بالای عبور زائران اباعبدالله الحسین(ع) از پایانه‌های مرزی استان و مبادی شهری ضرورت دارد که این آثار در فضای شهری و پایانه‌ها نصب شوند تا مردم با آثار تولیدی هنرمندان بیشتر آشنا شوند.

بهوندی ادامه داد: امید مدحج، دبیری بخش فیلم و نماهنگ این سوگواره را برعهده دارد. محمد آهنگر، دبیری بخش عکس و محمد ترک به عنوان دبیر بخش پوستر با دبیرخانه این سوگواره همکاری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: دومین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» در خوزستان به همت سازمان تبلیغات اسلامی استان و با همکاری معاونت فرهنگی منطقه آزاد اروند، شهرداری اهواز، استانداری خوزستان، حوزه هنری انقلاب اسلامی واحد خوزستان در حال برگزاری است.

دبیر دومین سوگواره ملی «پایتخت موکب‌ها» در پایان با بیان اینکه این سوگواره کاملاً مردمی است، اظهار کرد: اعضای هیئت برگزاری سوگواره بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی در حال فعالیت‌اند. در ابتدای انقلاب اسلامی کمیته‌های مختلف به میدان آمده و موفق عمل کردند و این به دلیل وجود همین نگاه مردمی است؛ ما نیز علاقه‌مندیم این خاصیت در سوگواره حفظ شود.

گفتنی است؛ هنرمندان می‌توانند تا ۱۵ مهرماه آثار خود را از طریق سایت www.mokebha.ir به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

ارسال نظر