دسترسی سریع
کد خبر: ۱۱۱۹۹
۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵
برای دومین سال متوالی صورت می‌پذیرد

پایتخت موکب‌ها در انتظار تصاویر اربعینی / موکب‌های مستقر در مرز‌های خوزستان مردمی‌ترند

سوگواره پایتخت موکب‌ها به میزبانی استان خوزستان برای دومین سال متوالی در دو بخش مسابقه و میدانی برگزار شده و علاقمندان فرصت دارند تا ۱۵ مهرماه آثار خود را ارسال کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، با آن که مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی با حضور بیش از ۲۲ میلیون نفر از مشتاقان اباعبدالله‌الحسین (ع) از نقاط مختلف دنیا به پایان رسید، اما بخش مسابقه این سوگواره در ۵ بخش عکاسی، عکاسی با موبایل، پوستر، مستند کوتاه و نماهنگ همچنان فعالیت دارد.

روز‌هایی که عاشقان حسینی به زوار اهل بیت (ع) خدمت رسانی می‌کردند ظاهرا به پایان رسیده، اما یکی از برنامه‌هایی که در این ایام برگزار شد، سوگواره پایتخت موکب‌ها بود که به میزبانی استان خوزستان برای دومین سال متوالی برگزار شد.

حمیدرضا بهوندی، دبیر دومین سوگواره پایتخت موکب ها، در گفتگو با... درباره علت نامگذاری استان خوزستان به این نام با اشاره به وضعیت مرز‌های دیگر گفت: مرز مهران یکی از شلوغ‌ترین مرز‌های کشور در ایام اربعین است و تردد‌های زیادی از این مرز انجام می‌شود. همچنین مرز‌های دیگری هم هستند که زائران از آنجا وارد خاک عراق می‌شوند ولی خوزستان دو مرز پرتردد شلمچه و چذابه دارد و ازسوی دیگر موکب‌های مستقر در مرز خوزستان مردمی‌تر هستند.

پايتخت موكب‌ها در انتظار تصاوير اربعيني / موكب‌هاي مستقر در مرزهاي خوزستان مردمي‌ترند

او در توضیح مردمی بودن موکب‌های خوزستان اظهار داشت: اگر کمی به مرز‌های پرتردد در ایام اربعین دقت شود، می‌بینیم دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف، به صورت مداوم مشغول ارائه خدمات در این مناطق هستند و خدمات و امکانات دولتی به‌طور عمده در این مرز‌ها مستقر شده‌اند، اما سهم خدمات و نذورات مردمی در موکب‌های مستقر در استان خوزستان نسبت به فعالیت دستگاه‌های دولتی بیشتر است.

بهوندی افزود: اتباع خارجی و ساکنان استان‌های هم‌جوار خوزستان هم معمولا از شلمچه و چذابه برای رفت و آمد به عتبات عالیات استفاده می‌کنند و این ظرفیت بین‌استانی و بین‌المللی موجب شد استان خوزستان به عنوان پایتخت موکب‌ها انتخاب شود.

وی یادآور شد: فعالیت موکب‌ها مخصوص ایام منتهی به اربعین نیست و در دو ماه محرم و صفر، این موکب‌ها مشغول خدمت رسانی به زائران هستند.

بهوندی با اشاره به استقبال خوب علاقمندان از نخستین دوره این سوگواره که سال گذشته برپا شدو در توضیح سوگواره امسال اظهار کرد: اتفاق جدیدی که در دومین سوگواره پایتخت موکب‌ها رخ داده، اضافه شدن موکب‌های کودکان است؛ در این دوره موکب‌هایی مخصوص بازی و تفریح و همچنین ارائه برخی آموزش‌ها به کودکان در نظر گرفته شد.

دبیر دومین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها عنوان کرد: اتفاق دیگری که در این سوگواره رخ داد، این است که رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس هم به صورت فعال در این سوگواره حضور دارند.
از دیگر فعالیت‌هایی که در این سوگواره انجام شد، برگزاری کارگاه‌های مستند، عکاسی و گرافیک در ۹ نقطه استان است و در یک بخش دیگر سوگواره، تور عکاسی با موضوع محرم، برای ۲۰ نفر از عکاسان در مرز شلمچه و همچنین دوره‌های انتقال تجربه با حضور اساتید حوزه گرافیک و عکاسی برگزار کردیم.

پايتخت موكب‌ها در انتظار تصاوير اربعيني / موكب‌هاي مستقر در مرزهاي خوزستان مردمي‌ترند

به گفته بهوندی، تاکنون حدود ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه سوگواره پایتخت موکب‌ها ارسال شده است.

علاقمندان برای شرکت در سوگواره پایتخت موکب‌ها می‌توانند آثار خود را تا ۱۵ مهر برای دبیرخانه این سوگواره به نشانی mokebha.ir ارسال کنند. محور‌های اعلام شده عبارتند از: شهدای مدافع حرم، گشاینده مسیر زیارت اربعین؛ خوزستان، میعادگاه زائران اربعین و پایتخت موکب ها؛ خوزستان از دفاع مقدس تا زیارت مقدس؛ طلوع تمدن نوین اسلامی در بستر زیارت اربعین؛ موکب‌های خانگی، میزبانی از زائران اربعین در منزل؛ زنان، نقش آفرینان بزرگ مواکب؛ اربعین و ترویج فرهنگ «جان من جان تو، مال من مال تو»؛ آیین، رسوم و نحوه پذیرایی اقوام از زائران اربعین؛ جلوه‌های تربیتی اربعین در تجربه زیارتی کودکان؛ اربعین، از نظرگاه خادمین موکب‌ها و ایران و عراق دو ملت متصل به یکدیگر.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار