دسترسی سریع
کد خبر: ۱۱۷۰۲
۲۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۹
رییس شورای هیات‌های مذهبی گلستان خبر داد:

ثبت ۱۶۰۰ هیات مذهبی در گلستان ثبت سامانه طوبی

محمدمهدی عبدالصالحی از ثبت ۱۶۰۰ هیات مذهبی در گلستان ثبت سامانه طوبی خبر داد و گفت: سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ هیأت برای ثبت نام در سامانه طوبی اقدام و کد رهگیری دریافت می‌کنند.
 

به گزارش پایگاه خبری نهضت، محمدمهدی عبدالصالحی در گفت‌وگو با خبرنگاران از ثبت ۱۶۰۰ هیات مذهبی در گلستان ثبت سامانه طوبی خبر داد و گفت: به همین میزان هیأت در استان در سامانه ثبت نشدند اما مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ هیأت برای ثبت نام در سامانه طوبی اقدام و کد رهگیری دریافت می‌کنند.

رییس هیأت‌های مذهبی استان گلستان ادامه داد: اوج فعالیت هیأت‌های مذهبی در محرم و صفر و در مناسبت‌های مذهبی است.

وی با اشاره به نقش هیأت‌ها در مسائل فرهنگی و اجتماعی، افزود: هیأت‌ها علاوه بر اینکه نقش مهمی در برگزاری مناسبت‌های مختلف سال دارند هرکجایی هم که نیاز به خنثی کردن توطئه‌های دشمنان باشد ورود کرده و از انقلاب اسلامی پاسداری می‌کنند.

عبدالصالحی، هیأت‌ها را یک نهاد مردمی دانست و گفت: تمامی مراجع بر این نظر هستند که هیأت‌های مذهبی نباید حکومتی شوند بلکه باید به صورت مردمی اداره شوند.

وی خاطرنشان کرد: تمامی هزینه‌های هیأت از سوی مردم پرداخت می‌شود و دولت هیچ نقشی از لحاظ مالی در ساماندهی هیأت‌ها بر عهده ندارد.

رییس هیأت‌های مذهبی استان گلستان یادآور شد: تمام هیأت‌های استان گلستان از یک روحانی، مدیر هیأت، مداح و هیأت امنا برخوردار می باشند.

وی با اشاره به اینکه تمامی سنین اعم از کودک، نوجوان، جوان، مسن و سالخورده در هیأت‌ها حضور دارند، اذعان کرد: طبق آمارهای گرفته شده بیش از ۸۰ درصد مردم اعلام کردند سالانه یک یا دو بار در هیأت‌ها حضور پیدا می‌کنند.

عبدالصالحی با اشاره به اینکه از اول ماه محرم تا آخر صفر ۲۵۰ هیأت مذهبی به مشهد مقدس اعزام شدند، اظهار کرد: از این تعداد ۱۰۰ هیأت در دهه آخر صفر اعم از سواره و پیاده به سمت مشهد مقدس حرکت کردند.

وی اضافه کرد: امسال هم همچون سال‌های گذشته در آخرین روز جمعه ماه صفر تمامی هیأت‌های استان گلستان که در مشهد حضور داشتند در رواق غدیر گردهم جمع شدند و عزاداری کردند.

رییس هیأت‌های مذهبی استان گلستان با اشاره به اینکه امسال ۳۰۰ دستگاه اتوبوس در اختیار هیأت‌های مذهبی استان برای سفر به مشهد مقدس قرار گرفت، گفت: این موضوع باعث شد ۸۰ درصد از مشکلات سال‌های گذشته ما برطرف شود.

وی با اشاره به فعالیت هیأت‌های خانگی و اینکه این هیئت ها در هیچ کجا ثبت نیست، خاطرنشان کرد: در صورتی که هیأت‌های خانگی از ما درخواست مداح و سخنران داشته باشند حتماً معرفی خواهیم کرد.

عبدالصالحی ابراز کرد: جوش زنی کردکوی و آیین سینه زنی کمر به کمر شهرستان رامیان که قدمتی ۳۰۰ ساله دارد امسال در مراسم حسینیه معلی حضور پیدا کردند و توانستند آداب و سنن شهر خود را برای تمام مردم به نمایش بگذارند.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار