۲۹ : ۲۲ - ۱۴ جمادی الاول ۱۴۴۵ - سه‌شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
دسترسی سریع
کد خبر: ۱۱۸۰۴
۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۰
سوره مهر |

«انجمن تبلیغات اسلامی» به قلم رئوف گوهریان منتشر شد

کتاب «انجمن تبلیغات اسلامی» به قلم رئوف گوهریان در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

«انجمن تبلیغات اسلامی» از نگاه گوهریان منتشر شدبه گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، «انجمن تبلیغات اسلامی (۱۳۴۰-۱۳۲۱ ش)» به چگونگی شکل‌گیری و عملکرد انجمن به عنوان یک تشکل دینی و مذهبی فراگیر در دوره پهلوی دوم می‌پردازد. کتاب با تبیین زمینه‌های ظهور سلطنت پهلوی و نحوه به قدرت رسیدن رضاخان، به تظاهرات شبه مذهبی او نظری می‌اندازد و فضای مذهبی ایران قبل از شهریور ۱۳۲۰ را برای خوانندگان ترسیم می‌کند.

در ادامه نویسنده، انجمن تبلیغات اسلامی را که با هدف تبلیغ دین اسلام و اشاعه توحید و تعلیم اخلاق اسلامی در ایران و سایر کشور‌های جهان شکل گرفت، همراه با منشورات انجمن به تفصیل معرفی می‌کند.

کتاب در سه فصل «مقدمات و زمینه شکل‌گیری انجمن تبلیغات اسلامی»، «شکل‌گیری و عملکرد انجمن تبلیغات اسلامی» و «فعالیت‌های مطبوعاتی-انتشاراتی انجمن تبلیغات اسلامی» به بررسی تاریخ نهاد‌ها و تشکیلات دینی در دوره پهلوی دوم می‌پردازد.

بزرگسالان به ویژه علاقه‌مندان به تاریخ مذهبی ایران معاصر، نهادها، تشکیلات دینی و مذهبی در دهه‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ شمسی می‌توانند مخاطبان اصلی کتاب باشند.

رئوف گوهریان پیش از این با نگارش فرهنگ ناموران معاصر ایران جلد ۲ و دایره‌المعارف انقلاب اسلامی جلد ۲ و ۳ با انتشارات سوره مهر همکاری داشته است.

کتاب «انجمن تبلیغات اسلامی» به همت دفتر ادبیات انقلاب اسلامی در ۳۰۴ صفحه و با شمارگان ۳۰۰ نسخه به قیمت ۲۷۵ هزار تومان در بازار کتاب موجود است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«از نگرش بانی انجمن تبلیغات اسلامی و دیدگاهش نسبت به اوضاع و احوال جامعه آن روز، می‌توان به به ضرورت تشکیل انجمن‌ها و مجامع مذهبی و به خصوص انجمن تبلیغات اسلامی پی برد. بانی انجمن در مقدمه مرام‌نامه، شرایط حاکم بر جامعه را ترسیم کرده عنوان می‌دارد: «جامعه غرق در مادیات شده و فساد در آن ریشه دوانده است، از اسلام و مسلمانی ظواهری بیش نمانده، جامعه بیش از همه محتاج این است که تکانی به خود داده و از نعمت دین استفاده کند.» به اعتقاد او همه باید برای احیای دین در جامعه بکوشند و مردم را به راه راست و حقیقت اسلام فرا بخوانند که نه تنها خدمت بسیار بزرگی به جامعه کرده‌اند بلکه در پیشگاه خداوند اجر بزرگی خواهد داشت.»

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار