کد خبر: ۱۱۹۱۲
امام جمعه اصفهان:

فریضه نماز در آموزش و پرورش نهادینه می‌شود

امام جمعه اصفهان بر ضرورت تشکیل هیئت‌های دانش آموزی برای اداره نمازخانه مدارس تاکید کرد و گفت: برپایی نماز به دانش آموزان محول شود تا حس مسوولیت پذیری نیز در آن‌ها تقویت شود.
۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی ؛ جلسه ستاد اقامه نماز استان اصفهان در دفتر امام جمعه با حضور آیت الله طباطبایی نژاد امام جمعه ،سیدرضا مرتضوی استاندار ،حجت الاسلام مهدی فوقی مدیر کل تبلیغات اسلامی و دیگر مدیران استانی تشکیل شد.

آیت الله طباطبایی امام جمعه اصفهان در این جلسه گفت: اگر در سطوح مختلف آموزش و پرورش دانش آموزان را مومن و معتقد به نماز بار بیاوریم آنها را به بهترین عبادت و بهترین راه ارتباط با خدا سوق داده‌ایم.

وی به کمبود پیش‌نماز در برخی مدارس اشاره و پیشنهاد کرد: در مدارس ابتدایی پسرانه که نماز بر آنها واجب نیست؛ از بین خود دانش آموزان یک نفر پیش نماز بایستد.

آیت الله طباطبایی نژاد افزود: پیشنهاد دیگر این است که دانش آموزان را برای اقامه نماز به مساجد مجاور مدارس ببریم که در روستاها و شهرهای کوچک قابل برنامه ریزی است، همچنین از ظرفیت معلمان دارای قرائت صحیح و صوت زیبا هم می‌توان بهره برد.

عضو خبرگان رهبری بر ضرورت تشکیل هیأت‌های دانش آموزی برای اداره نمازخانه مدارس تاکید کرد و افزود: برپایی نماز و برنامه های مرتبط با آن به دانش آموزان محول شود تا حس مسوولیت پذیری نیز در آنها تقویت شود.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: وضعیت نمازخانه‌های بین راهی نیز نیازمند رسیدگی و بهبود زیرساخت ها و امکانات برای استفاده اقشار مختلف مردم از جمله معلولان است و اصفهان باید در این زمینه الگو باشد.

وی با بیان اینکه بعد از پذیرش خدا، معاد و پیامبر، هیچ عملی بالاتر از نماز نیست، افزود: بالاترین فروع دینی که خدا از مسلمانان می خواهد نماز است. 

امام جمعه اصفهان به اهمیت نماز اول وقت اشاره و بیان کرد: روا نیست هنگام نماز افراد به کار دیگری مشغول باشند و این یکی از توصیه های مهم رهبر انقلاب است.

وی ادامه داد: نمازهایی که بدون حضور قلب خوانده می شود ثمری ندارد و خالی از نتیجه مهم آن یعنی دوری از فحشا و منکر است.

 در ابتدای این دیدار سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان با اشاره به اینکه شورای اقامه نماز به عنوان یک شورای موثر در استان مورد توجه بوده و جلسات آن با جدیت برگزار شده است، اظهار کرد: انتظار داریم مصوبات این جلسه در حوزه اقامه نماز و ترویج فرهنگ نماز در حوزه‌های مختلف دانش‌آموزی و دانشجوئی اجرایی شود.

استاندار اصفهان با اشاره به برگزاری اجلاس نماز در سال گذشته و تاثیرگذاری آن در جامعه افزود: ترجیح بر این است؛ متولی برگزاری این اجلاس در سال جاری دستگاه‌های مرتبط همچون آموزش و پرورش و یا دانشگاه باشد؛ زیرا ظرفیت پذیرش قشر دانش‌آموزی و دانشگاهی را دارند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در طی سالهای گذشته به دلیل کمبود فضاهای آموزشی در برخی از مدارس نسبت به فریضه نماز جماعت کوتاهی و محل نمازخانه تبدیل به کلاس شده است که درخواست داریم،آموزش و پرورش نسبت به این مهم توجه بیشتری داشته باشند.

استاندار اصفهان ادامه داد: آموزش و پرورش استان اصفهان در چهار محور، تهیه تجهیزات اقامه نماز جماعت،حضور امام جماعت در مدارس،مشارکت معلمان و فرهنگیان در اقامه نماز جماعت،برگزاری برنامه‌های ترویجی و تبلیغی اقامه نماز به عنوان یک مهم توجه بیشتر و برنامه‌ریزی مستمری جهت ارزیابی داشته باشد.

فریضه نماز در آموزش و پرورش نهادینه می‌شود

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار