کد خبر: ۱۳۷۰۱
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان خبر داد:

افزایش ۵۰ درصدی آمار ثبت نام کنندگان اعتکاف در آذربایجان شرقی

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی از افزایش ۵۰ درصدی ثبت نام کنندگان برای حضور در مراسم معنوی اعتکاف در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.
۰۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۴

افزایش 50 درصدی آمار ثبت نام کنندگان اعتکاف در آذربایجان شرقیبه گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود حسینی با اعلام این خبر اظهار کرد: تاکنون بیش از ۱۲ هزار نفر از مردم مومن آذربایجان شرقی در سطح شهرستان های این استان برای شرکت در مراسم اعتکاف ثبت نام کرده اند و به طور حتم این تعداد تا پایان برگزاری مراسم نیز افزایش خواهد یافت. 

وی با اشاره به مهیا شدن ۱۶۰ مسجد استان برای ارائه خدمات به معتکفان خاطرنشان کرد: ۵۰ مسجد محوری در شهرستان تبریز میزبان مهمانان الهی ماه رجب خواهند بود و با توجه به استقبال دانش آموزان و دانشجویان از این مراسم در سال های اخیر، در اعتکاف امسال پنج مسجد در استان برای اعتکاف دانش آموزی و ۲۵ مسجد نیز برای برگزاری اعتکاف دانشجویی تعیین شده اند تا این قشر مهم از بستر و فرصت ارزشمند خودسازی، تزکیه نفس و بازسازی روحی و معنوی ایام اعتکاف بیشترین بهره را ببرند. 

وی اعتکاف دانش آموزی و دانشجویی را از مهمترین بخش های مراسم امسال عنوان کرده و گفت: بر این اساس دست کم ۳۵ مسجد استان میزبان دانش آموزان و دانشجویان معتکف خواهند بود و تلاش بر این است تا با بکارگیری ظرفیت تشکل های مرتبط با این حوزه و با همکاری آموزش و پرورش، مراسم اعتکاف دانش آموزی و دانشجویی هم به لحاظ کمی و تعداد شرکت کنندگان و هم از نظر محتوا و غنای برنامه ها تقویت شود. 

حسینی همچنین اظهار داشت: مساجد محوری در سطح تبریز و سایر شهرستان ها نسبت به برگزاری این مراسم اقدام کرده اند و هماهنگی با اساتید و چهره های شاخص کشوری برای حضور در برنامه های اعتکاف در سطح استان صورت گرفته و همچنین  تلاش کردیم با همکاری سازمان جهاد کشاورزی بخشی از ارزاق و اقلام مورد نیاز مساجد برگزار کننده مراسم اعتکاف همچون گوشت قرمز، مرغ و برنج را با قیمت دولتی تامین و در اختیار آنها قرار دهیم. 

وی گفت: اعتکاف سنت حسنه ای است که تمام انبیای الهی نه تنها به انجام آن متعهد بوده اند بلکه مومنان و پیروان خود را نیز به آن ترغیب و تشویق کرده اند و خوشبختانه این مراسم معنوی پس از انقلاب اسلامی و از سال ۷۶ به صورت مستمر و منظم در حال اجراست تا بستری برای خودسازی و تزکیه نفس میمانان الهی در ماه رجب باشد. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بنا بر اجرا و برگزاری مردمی مراسم و برنامه های فرهنگی و مذهبی تصریح کرد: البته سازمان ها و دستگاه های مسئول نیز در قالب وظایف و تکالیف محوله باید بر حسن اجرا و صیانت از اصل این برنامه ها نظارت داشته و با انجام همکاری و همراهی های لازم نسبت به تسهیل گری و بسترسازی برای حضور هر چه بیشتر اقشار و تشکل های مردمی اهتمام کنند. 

وی در خصوص برگزاری مراسم اعتکاف ویژه هر قشر از جامعه نیز خاطر نشان شد: این رویکرد می تواند در ترغیب اقشار و طیف های مختلف برای حضور در این مراسم معنوی و استفاده از فیوضات آن موثر باشد و چنانچه ظرافت ها و دقت های لازم در برگزاری چنین مراسمی متناسب با ذائقه هر قشر در نظر گرفته شود، شاهد اثرات مثبت آن خواهیم بود و نمونه آن را در برگزاری چند ساله اعتکاف دانش آموزی و دانشجویی در استان به خوبی لمس کرده ایم. 

حسینی اضافه کرد: اعتکاف مراسمی است که تأثیرگذاری آن بر خودسازی معتکفان بی نظیر است و باید نسبت به صیانت از فضای این مراسم و حفظ معنویت آن دقت لازم اعمال شده و از ورود برخی موضوعات غیرمرتبط سیاسی و اجتماعی با توجه به شرایط خاص پیش روی کشور و یا ترویج برخی بدعت ها به نام مراسم اعتکاف جلوگیری شود. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی گفت: نقش محوری مساجد در برگزاری برنامه ها و مراسم مذهبی، فرهنگی و اجتماعی موضوعی است که با هدف تحقق عملی منویات مقام معظم رهبری مبنی بر شکل گیری تمدن نوین اسلامی در برنامه ریزی و برگزاری مراسمی همچون اعتکاف مورد توجه جدی است.

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار