کد خبر: ۱۴۱۴۲
۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱
دانلود همه تصاویر
مسئول دارالقرآن کریم استان خوزستان خبر داد:

تشکیل کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حافظان قرآن در خوزستان

حجت‌الاسلام سعید حردانیان از برگزاری کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن با حضور «شجاع زویدات» و به همت دارالقرآن تبلیغات اسلامی خوزستان خبر داد.

تشکیل کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حافظان قرآن در خوزستانبه گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام سعید حردانیان از برگزاری کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن با حضور «شجاع زویدات» و به همت دارالقرآن تبلیغات اسلامی خوزستان خبر داد.

حجت‌الاسلام سعید حردانیان با اعلام این خبر افزود: سال گذشته پس از برگزاری آزمون تخصصی قرآن کریم، از حفاظ قرآن در رابطه‌ با این آزمون ارزیابی و نظرسنجی انجام شد تا به رفع نقاط ضعف پرداخته شود. بسیاری از حفاظ مخصوصاً بانوان حافظ نظرشان بر این بود که اولین‌بار است که در آزمون تخصصی شرکت می‌کنند و تاکنون نزد هیچ استادی آموزش ندیده‌اند. از آن زمان بود که درصدد برگزاری کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن برآمدیم.

وی درباره موافقت کمیته فنی حفظ قرآن نسبت به برگزاری این کارگاه گفت: کمیته فنی متشکل از اساتید حفظ استان و پیشکسوتان است و این افراد نیز با برگزاری کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن کاملاً موافق بودند. کمیته فنی حفظ قرآن به طور منظم هر ماه برگزار می‌شود و به هیئت اندیشه‌ورز حفظ قران تبدیل شده است.

مدیر دارالقرآن تبلیغات اسلامی خوزستان ادامه داد: اولین دوره کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن سال گذشته با حضور اساتید مهدی قره‌شیخلو و محمدمهدی بحرالعلوم برگزار شد. با هماهنگی حجت‌الاسلام مهدی اخوان‌صباغ، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان، دومین دوره کارگاه توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن با حضور شجاع زویدات، استاد و حافظ بین‌المللی حفظ قرآن کریم برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: قبل از آزمون تخصصی ۱۴۰۲، دوره حفظ قرآن در سه منطقه مرکز، شمال و جنوب خوزستان برگزار شد و بر همین اساس، شاهد چهار برابر شدن آمار قبولی حفظ قرآن بوده‌ایم.

حردانیان با اشاره به زمان و نحوه برگزاری این کارگاه عنوان کرد: این کارگاه هر هفته در شهرستان‌های استان خوزستان برگزار می‌شود و با استقبال بی‌نظیری از سوی حافظان قرآن مواجه شده است. هر کارگاه در هر شهری نصف روز برگزار می‌شود و این ارتباط بعداً به‌صورت مجازی ادامه پیدا می‌کند.

وی ملاک شرکت در این کارگاه را میزان حفظ قرآن دانست و افزود: نیازی به ثبت‌نام در این کارگاه نیست. هم‌زمان با برگزاری این کارگاه در هر شهر، حفاظ می‌توانند شرکت نمایند و از کارگاه استفاده کنند.

حردانیان تأکید کرد: حفاظ با شرکت در این کارگاه با نکات و اصول صحیح حفظ قران آشنا می‌شوند و استاد زویدات ضمن برگزاری کارگاه حضوری، به‌صورت مجازی با حافظان ارتباط برقرار می‌کنند و به رفع اشکالات آنها می‌پردازد.

مدیر دارالقرآن تبلیغات اسلامی خوزستان گفت: مخاطبان این دوره‌ها، حافظان نهایتاً ۱۰ جزء قرآن به بالا هستند که حفظشان تا به حال آسیب‌شناسی نشده است.

وی آسیب‌شناسی حفظ قرآن در این کارگاه را اینگونه تشریح کرد: حفاظ غالباً به روش سنتی به حفظ قرآن می‌پردازند، اما این افراد در هنگام شرکت در مسابقه یا ارائه حفظ قرآن در مراسمی، ممکن است آیه‌ای را فراموش کنند؛ برگزاری این کارگاه‌ها کمک می‌کند تا حفاظ روش درست حفظ کردن آیات را از نظر علمی و تخصصی آموزش ببینند و برای شرکت در محفل انس با قرآن آماده شوند.

حردانیان با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری به تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن اظهار کرد: حفظ  قرآن و حافظ قرآن بودن از آن‌ جهت مهم است که آن کسی که می‌خواهد قرآن را حفظ کند هر روز باید قرآن بخواند؛ این مجالست و خواندن قرآن باعث می‌شود تا فرد کم‌کم با قرآن انس پیدا کرده و مفاهیم نورانی قرآن وارد زندگی‌اش شود.

وی برگزاری این کارگاه را در ترویج و تقویت حفظ قرآن اثرگذار دانست و افزود: برگزاری این کارگاه قطعاً در حفظ درست و اصولی قرآن اثرگذار است. خیلی از حافظان احساس عدم دیده‌ شدن و عدم حمایت دارند در حالی‌که پیگیری کار حافظان از سوی مسئولان و کمک به رشد و پیشرفت آنها باعث ایجاد انگیزه در حافظان می‌شود. قدردانی از حافظان و تجلیل از آنها باعث می‌شود تا حافظان  روحیه‌شان را به دیگران منتقل کنند و خودشان شاگردپروری کنند.

مدیر قرآنی تبلیغات اسلامی خوزستان با اشاره به اینکه برگزاری این کارگاه‌ها روشی برای ایجاد انگیزه در حافظان است، گفت: برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی و آسیب‌شناسی حفظ قرآن فضای مناسبی برای حافظان ایجاد کرده است و قطعاً امسال، آمار قبولی در آزمون تخصصی حفظ قرآن به سبب برگزاری این کارگاه بالاتر خواهد رفت. همچنین برگزاری این کارگاه‌ها زنجیره‌وار زمینه رشد حافظان مبتدی و جذب کسانی که حافظ نیستند فراهم می‌کند.

ارسال نظر