کد خبر: ۱۴۴۹۷
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی گلستان:

طرح قرآنی «مسطورا» به مناسبت ماه مبارک رمضان در گلستان اجرا می‌شود

حجت‌الاسلام رضا دیلمی گفت: طرح قرآنی مسطورا " زندگی با آیه ها" به مناسبت ماه مبارک رمضان همزمان با سراسر کشور در گلستان برگزار می‌شود.
۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام رضا دیلمی در جمع خبرنگاران در خصوص اجرای طرح قرآنی «مسطورا» در گلستان گفت: طرح مسطورا با هدف سطر به سطر زندگی کردن با آیه‌ها در ماه مبارک رمضان همزمان با سراسر کشور در استان گلستان برگزار می‌شود.

وی، بهره‌مندی حداکثری از فضای معنوی ماه مبارک رمضان را فرصتی مغتنم و ضروری دانست و اظهار کرد: هدف اصلی در طرح «مستورا» نشر معارف قرآنی و تعمیق باورهای دینی و انس بیشتر همه اقشار جامعه با کلام وحی است.

معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی گلستان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در راستای اهمیت تدبر و فهم دقیق و آگاهانه آیات الهی، بیان کرد: تبدیل مفاهیم قرآنی به ادبیات گفتمانی، اجتماعی و مسلمات فکری تمامی اقشار جامعه، یک هدف مهم جامعه‌پردازی در سیر تمدنی است.

وی ادامه داد: «طرح مسطورا» در پنج زیرشاخه ایمان و امید، توحید و نفی عبودیت غیر خدا، نبوت و رستاخیز اجتماعی، ولایت و پیوندهای اجتماعی و معاد تعریف شده است.

حجت الاسلام دیلمی ابراز کرد: این طرح برگرفته از سیر ساختاری کتاب ارزشمند و مبنایی «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» بوده که ۱۵۰ فراز کاربردی و کلیدی از قرآن کریم از گفتمان امامین انقلاب و علامه طباطبایی(ره) و سایر علمای شاخص، انتخاب شده و برای نهادینه سازی آن در بین آحاد جامعه، برنامه‌ریزی شده است.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان، مدت زمان اجرای «طرح مسطورا» را سه سال بیان کرد و افزود: هر سال ۵۰ فراز از آیات قرآنی مدنظر در قالب ۳۰ فراز محوری و ۲۰ فراز حول آن، انتخاب شده تا برای مردم بازگو شود.

وی برپایی محافل، کرسی‌ها و نشست‌های متعدد تدبری، حفظ مفاهیم، مسابقات ملی و استانی با جوایز ارزنده از جمله اقدامات در نظر گرفته برای گفتمان‌سازی این آیات محوری برشمرد و خاطرنشان کرد: تولید محتوای تبلیغی، بروشور، کتابچه مسطورا، موشن‌گرافی و کلیپ‌های آموزشی، تهیه کاربرگ‌های آموزشی برای کودکان، طرح درس و ویژه‌برنامه‌های فرهنگی با همکاری نهادهایی اجرایی، مردمی و حوزوی در محور این فرازها انجام می‌شود.

حجت الاسلام دیلمی با بیان اینکه قرآن کتاب هدایت، سعادت و زندگی بوده و باید آن را سرلوحه تمامی امور قرار دهیم، تصریح کرد: اجرای این برنامه ارزشمند قرآنی تنها با استفاده از همه ظرفیت‌ها و همکاری همه نخبگان، فعالان و کنشگران فرهنگی، اجتماعی و قرآنی به سر منزل مقصود می‌رسد. 

وی با تأکید بر اینکه «طرح مسطورا» به ما می‌آموزد که چگونه با آیات زندگی کرده و برای امام جامعه و تحقق تمدن نوین اسلامی، مؤثر واقع شویم، گفت: این طرح در چهار گام شامل رساندن فرازها به سمع و نظر حداقل یک سوم مردم جامعه، ایجاد انس با مفاهیم آیات، حفظ نمودن و ایجاد فرهنگ کنشگری بر مبنای عمل کردن و تعلیم این مفاهیم نورانی در متن لایه‌های اجتماعی جامعه و در یک کلام، خواندن، انس گرفتن، حفظ کردن و عمل کردن به مفاهیم این آیات برنامه‌ریزی شده است.

ارسال نظر