کد خبر: ۱۴۹۶۲
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل:

فلسفه زکات فطریه فقرزدایی و توسعه اقتصادی در جامعه است

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: زکات فطریه باید در راستای فقرزدایی، توسعه اقتصادی و حل مشکلات اجتماعی در جامعه اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.
۲۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۲

فلسفه زکات فطریه فقرزدایی و توسعه اقتصادی در جامعه استبه گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام قاسم جعفرزاده در مصاحبه‌ای با تبریک عید سعید فطر، این روز را روز بازگشت به فطرت خویش عنوان کرد و گفت: در فرهنگ اسلامی اولین روز ماه شوال به‌عنوان عید فطر و جشن بازگشت به فطرت معین شده است، زیرا مسلمانان روزه دار در طول ماه رمضان با ارتباط با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و به فطرت واقعی خود برمی گردند.

وی با تاکید به اینکه عید فطر، روز دریافت پاداش بندگی و اطاعت از فرامین الهی است، ادامه داد: فطر به معنی پایان یافتن آموزه‌های رمضان نیست بلکه بازگشت به فطرت است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: در روز عید فطر، یک مسلمان از نو متولد می‌شود، چرا که طبق گفتار حضرت علی (ع)، روزه داران در شب عید فطر از تمام آلودگی‌ها و پلیدی‌ها پاک شده اند و کمترین پاداش خود را که پاکی و پاکیزگی است دریافت کرده اند.

حجت‌الاسلام جعفرزاده، مؤمنان را به مراقبت از اندوخته ماه رمضان فراخواند و گفت: این ماه می‌تواند مقدمه کسب تقوا و رحمت الهی باشد که ضروری است با حفظ طهارت روحی و جسمی خود و پرهیز از گناهان سعی کنیم تا آموزه‌های ماه رمضان را در سبک زندگی فردی و اجتماعی به‌کار بندیم.

فقرزدایی و حل مشکلات اقتصادی از کاربرد‌های مهم زکات فطریه است

مدیرکل تبلیغات اسلامی خاطر نشان کرد: در دین اسلام سه عید به رسمیت شناخته شده است که اولی عید فطر عید ضیافت‌الله، دومی عید قربان عید لقاءالله و سومی عید غدیر اکمال دین و اتمام نعمت است که همه این اعیاد دارای ارزش و جایگاه و برتری خاصی در دین اسلام است.

حجت‌الاسلام جعفرزاده، به اهمیت زکات فطریه در فقرزدایی و توسعه اقتصادی جامعه اشاره و خاطر نشان کرد: در ابعاد اقتصادی و اجتماعی عید فطر، این زکات به‌عنوان عاملی ارزشمند برای

وی افزود: در کنار کمک به فقرا، موارد مصرف دیگری نیز برای زکات فطره در اسلام منظور شده است که از جمله آن‌ها احیای روحیه همیاری و تعاون، رسیدگی به وضع بهداشتی، درمانی و فرهنگی مسلمانان است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل افزود: از زکات فطره می‌توان قرض بدهکاران حقیقی و افرادی را که در راه معصیت و خلاف بدهکار نشده اند، پرداخت کرد. در ساختن مسجد، مدرسه، پل‌ها و راه‌ها و بیمارستان‌ها و برطرف کردن سایر نیاز‌های مسلمانان نیز می‌توان از این بودجه مردمی استفاده کرد. در حقیقت تاکید اسلام به محرومیت‌زدایی و رعایت حال دیگران از آموزه‌های اصلی ماه رمضان است که در زکات فطره متبلور می‌شود.

ارسال نظر