کد خبر: ۱۵۲۱۵
حرکت هم افزای ملی زندگی با آیه‌ها | حجت‌الاسلام ماندگاری مطرح کرد:

مسیریابی سعادت بشر با پویش «زندگی با آیه‌ها»

حجت‌الاسلام ماندگاری گفت: «پویش زندگی با آیه‌ها با تدبر روزانه در یک آیه از قرآن به ما می‌فهماند که قرآن مسیریاب سعادت است؛ چنانچه در آیه ۲ سوره بقره آمده است"ذَٰلِکَ الْکِتَابُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ؛ این کتاب که هیچ شکی در آن نیست، راهنمای پرهیزگاران است. "»
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۶

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حرکت هم‌افزای ملی «زندگی با آیه‌ها»، گامی مثبت در راستای ارتقای فرهنگ قرآنی بود که از ابتدای ماه رمضان آغاز به کار کرد. این پویش با بهره‌گیری از فعالیت‌های قرآنی سراسر کشور و استفاده از ظرفیت رسانه ملی مانند برنامه‌های پرمخاطب تلویزیونی در افطار و سحر و همچنین برگزاری یک پویش ملی با جوایز ویژه موفق به ایجاد حرکتی ملی با هم‌افزایی تمام ظرفیت‌های مردمی و رسمی قرآنی شد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری، استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه پویش زندگی با آیه‌ها مسیریاب سعادت بشر است، گفت: «از روزی که نرم‌افزار مسیریاب به موبایل‌ها راه یافت، مردم به دلیل توانمندی‌های این نرم‌افزار که مسیر‌های خلوت را انتخاب می‌کند، دست‌اندازها، دوربین پلیس، ترافیک و... را اعلام می‌کند و مسیر را به‌راحتی به راننده نشان می‌دهد، تمایل به استفاده از این برنامه دارند. پویش زندگی با آیه‌ها با تدبر روزانه در یک آیه از قرآن به ما می‌فهماند که قرآن مسیریاب سعادت است؛ چنانچه در آیه ۲ سوره بقره آمده است"ذَٰلِکَ الْکِتَابُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ؛ این کتاب که هیچ شکی در آن نیست، راهنمای پرهیزگاران است. "»

او ادامه داد: «آیه ۹ سوره اسراء می‌فرماید"إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ؛ همانا این قرآن به راست و استوارترین طریقه هدایت می‌کند. " لذا آثار و برکات قران هدایت مسیر درست در زندگی بشر است؛ چون زندگی ما یک لایه عینی و یک لایه غیبی دارد. مسیریاب لایه غیبی و رابطه ظاهر و باطنی زندگی عالم، قران است که آثار و برکات آن شامل سعادت، هدایت، رشد، پیروزی و موفقیت می‌شود.»

رسانه ملی یک دانشگاه است

حجت‌الاسلام ماندگاری با اشاره به سخنان حضرت آقا رسانه ملی را دانشگاه دانست و افزود: «متأسفانه گاهی احساس می‌کنیم که صداوسیما به یک زنگ‌تفریح تبدیل شده است. این در حالی است که حضرت آقا صداوسیما را به‌مثابه یک دانشگاه عمومی می‌دانند که وظیفه گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد.»

او ادامه داد: «اگرچه دانشگاه و مدرسه زنگ‌تفریح دارد، اما همه آن تفریح نیست. اساس دانشگاه و مدرسه بر تعلیم‌وتربیت است. اگر رسانه به عنوان یک دانشگاه به رسالت اصلی خود برسد و جایگاه قرآن را برای مردم توضیح دهد، مردم به قرآن به‌عنوان مسیریاب سعادت اعتماد کنند، قرآن را تلاوت کنند و در آن تدبر نمایند، حتماً سعادت بشر در بُعد فردی، خانوادگی و اجتماعی در تمام ابعاد تضمین خواهد شد.»

این کارشناس مذهبی تأکید کرد: «ان‌شالله اگر دانشگاه‌ها، مساجد، هیئات و رسانه نقش تعلیم و تربیتشان را پررنگ کنند، اتفاقات خوبی در زمینه توسعه فرهنگی قرآنی در کشور رقم خواهد خورد.» 

محفلی که تأثیر قران در زندگی را نمایان کرد

حجت‌الاسلام ماندگاری تمرکز اصلی صداوسیما را بر آموزش‌وپرورش دانست و اظهار کرد: «صداوسیما باید کار‌های تعلیمی و پرورشی را برعهده داشته باشد؛ پرورشی به این معنا که صدا و سیما باید جایگاه آیه به آیه و نکته به نکته قرآن را در زندگی انسان‌ها در موضوعات مختلف تبیین کند و سپس نمونه‌های تأثیرپذیری از قران را برای مردم بیان نماید.»

این استاد حوزه و دانشگاه به اثرات ارزشمند برنامه محفل در زندگی مردم اشاره کرد و گفت: «برنامه محفل با ایده‌ای خلاقانه و با محوریت قرآن توانست زمینه تدبر در قرآن را برای مخاطبان رسانه ملی به ارمغان آورد. اگر رسانه بتواند با تداوم برنامه‌هایی مشابه برنامه محفل تأثیر قرآن در زندگی افراد و همچنین حل مشکلات مردم را بیان کند، قطعاً در انس مردم با قران اثرگذار خواهد بود.»

نقش سازمان تبلیغات اسلامی در قرانی شدن زندگی مردم

حجت‌الاسلام ماندگاری ضمن اشاره به نقش سازمان تبلیغات اسلامی در تحقق جامعه قرآنی گفت: «سازمان تبلیغات اسلامی باید به طلاب و مبلغین آموزش دهد که چگونه می‌شود با زبان، عمل و روش‌های تربیتی مردم را با قران مأنوس کرد؛ این اقدام تأثیر زیادی در انس مردم با قرآن خواهد داشت.»

او تصریح کرد: «ما نباید موعظه‌کننده باشیم بلکه باید مربی باشیم. مربی باید وسط میدان باشد و مسائل و مشکلات مردم را مستند به قرآن حل نماید. اگر راه و روش‌های استفاده از قرآن در دوره‌های آموزشی سازمان تبلیغات کار شود، قطعاً حضور مبلغین تأثیر بیشتر خواهد داشت.»

این کارشناس مذهبی تأکید کرد: «اگر بعد از ماه رمضان و ماه محرم مراجعه مردم به مراکز پاسخگویی به سؤالات، روحانیت، مسجد و قرآن بیشتر شد، معلوم می‌شود که روحانیان و بالطبع سازمان تبلیغات اسلامی خوب کارکرده‌اند.»

چند توصیه برای انس بیشتر مردم با قرآن
 «یکی از راه‌های انس بیشتر مردم با قرآن اعتمادسازی است. در حال حاضر مردم آنقدر که به اینترنت و فضای مجازی اعتماد دارند به قرآن اعتماد ندارند. مشکل ما این است که به قرآن اعتقاد داریم، اما اعتماد نداریم. اعتقاد یعنی می‌دانیم که قرآن راه‌حل‌هایی دارد، اما اعتماد سپردن خودمان به قران است.»

او افزود: «وقتی قران می‌گوید این کتاب راه‌حل و کتاب رشد است، مردم باید اعتماد کنند. ما وقتی به پزشکی اعتماد می‌کنیم، ریش و قیچی را به دست او می‌سپاریم. اگر ما به قران اعتماد کردیم، راه‌حل‌ها را از قرآن می‌پرسیم.»

این کارشناس مذهبی یکی دیگر از راه‌های انس مردم با قرآن را تلاوت و تدبر در قرآن عنوان کرد: «خداوند در آیه ۴ سوره مزمل می‌فرماید" وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلًا؛ به تلاوت آیات قرآن با توجه کامل مشغول باش. " البته اگرچه به تلاوت قران بسیار تأکید شده، اما خوب است که در کنار هر تلاوتی، تدبر قرآن را هم مدنظر قرار دهیم. تدبر در قران باعث می‌شود تا مردم شیرینی قرآن را بچشند.»

حجت‌الاسلام ماندگاری ادامه داد: «ما باید نتایج عمل به قران را برای مردم تبیین کنیم و شیرینی آن موفقیت را به مردم بگوییم.»

او آیه تواصوا بالحق را دستورالعملی برای زندگی دانست و افزود: «مردم باید یاد بگیرند که راه‌حل‌های قران را برای همدیگر تبلیغ کنند، از قران دفاع کرده و پای قرآن ایستادگی کنند. اگر جریان‌سازی این مراحل در جامعه اتفاق بیفتد، انس مردم با قرآن بیشتر خواهد شد.»

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار