کد خبر: ۱۵۶۴۵
مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان:

بانو دباغ شخصیتی بی‌نظیر در تمامی ابعاد یک بانوی کامل اسلامی است

حجت الاسلام ارتقایی گفت: بانو دباغ شخصیتی بی‌نظیر در تمامی ابعاد یک بانوی کامل اسلامی است.
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۴

بانو دباغ شخصیتی بی‌نظیر در تمامی ابعاد یک بانوی کامل اسلامی استبه گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام مهدی ارتقایی در اولین جلسه کمیته مردمی برگزاری کنگره ملی بانوی مبارز انقلابی مرضیه حدیدچی (دباغ) ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و همه کسانی که برای پیشبرد انقلاب اسلامی از جان خود گذشتند گفت: یکی از افراد مهمی که در مبارزات انقلاب و پیشبرد انقلاب اسلامی نقش مهم و برجسته‌ای داشتند خانم مرضیه حدیدچی (خواهر دباغ) بودند که این افتخار برای همه ما است که این بانوی فرهیخته اهل استان همدان است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی همدان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنان بزرگی همچون «مرضیه حدیدچی دباغ» به عنوان شخصیتی بی‌نظیر در تمامی ابعاد یک بانوی کامل اسلامی، افزود: وی نه تنها در صحنه‌های دفاع از امام راحل و انقلاب و نقش‌آفرینی‌های بی‌نظیر و تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی داشت، حتی در خارج از مرز‌ها نامی درخشان دارد.

وی اضافه کرد: بانو حدیدچی دباغ به حکم امام راحل بعد از پیروزی انقلاب فرمانده سپاه همدان شد و بعد از آن نیز سوابق ارزنده ایشان در خدمت به این نظام بر کسی پوشیده نیست افزود" ایشان فوق یک مادر و فوق یک همسر بود که با داشتن ۸ فرزند هرگز از وظایف اجتماعی و سیاسی خود کناره گیری نکرد و به فعالیتهایش با همه توان ادامه داد.

ارتقایی با گریزی به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نقش زن در جامعه اسلامی و رسالت بانوی مسلمان و شخصیت این بانوی بزرگ  افزود: با توجه به وظایف ذاتی سازمان تبلیغات اسلامی  این  سازمان در مقوله بانوان و نوجوانان  رسالت‌های ویژه‌ای دارد که  سازمان دنبال آن است.

وی با بیان اینکه باید کنگره ملی بانوی مبارز انقلابی مرضیه حدیدچی (خواهر دباغ) را رویداد جدی جریان ساز ببینیم  افزود: امروز نگاه ما باید به موقوله زن مسلمان  عمیق و جریان ساز باشد و  در در این راستا بنا داریم که  در این رویداد کار‌های عمیق سازمانی خود را انجام دهیم.  

مدیر کل تبلیغات اسلامی همدان اضافه کرد: لذا وظایف محوله‌ای که ما داریم  این است که  کمیته ارزیابی مردمی  را که  گسترده‌تر و فراتر داشته باشیم  واز همه ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم.  

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص الگوی سوم زن مسلمان  ابراز داشت: با توجه به اینکه شخصیت بانو دباغ یک شخصیت شناخته شده و بین المللی است و ما فوق یک همسر و مادر است در راستای برگزاری این کنگره  به ابعاد بین المللی آن توجه شود و دعوت از شخصیت‌های بزرگ و اندیشمندان از کشور‌های اسلامی را نیز برای حضور در این کنگره داشته باشیم.  
    
حجت الاسلام ارتقایی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مخاطب اصلی این رویداد بانوان هستند تصریح کرد: با توجه به شرایط حساس امروز در حوزه بانوان هدف ما شناخت بیشتر و تبیین شخصیت این بانوی بزرگ در بین قشر جوان و نوجوان است.

وی افرود: دیدن مخاطب  خیلی مهم است، متاسفانه امروز بسیاری از نوجوانان و جوانان ما هنوز بسیاری از شخصیت‌های بزرگ از جمله شهدا و افراد برجسته کشور را نمی‌شناسند در حالی که با  بسیاری از شخصیت‌های ورزشی تیم‌های مختلف خارجی را  به خوبی آشنا هستند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی همدان اضافه کرد:  با توجه به برگزاری این کنگره در این راستا پیشنهاد می‌شود نهضت پیشرفت  بانوان استان  در راستای ارتباط گیری بهتر از طریق گروه‌هایی، چون رفیقانه  بتواند نسبت به جذب لایه‌های مختلف بانوان نوجوان و جوان  برای حضور در این  کنگره  و شناخت و تببین شخصیت این بانوی بزرگ اقدام لازم را داشته باشد این جایگاه را به خوبی تببین کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر چند تبلیغات گسترده‌تر باشد بی شک برنامه کنگره بهتری را خواهیم داشت با این وجود در راستای برگزاری کیفیتر این کنگره  نیازمند این هستیم که  از ظرفیت‌های مردمی استفاده شود و از همه نظریات و توانمندی‌های دغدمندان، فعالان فرهنگی و اقشار مختلف استفاده کنیم تا کار به خوبی پیش برود.

گفتنی است: بانو مرضیه حدیدچی (دباغ) بانوی همدانی است در سال ۱۳۱۸ در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی در شهر همدان متولد و رشد کرد  و در سال ۱۳۳۳ و در ١٥سالگی با فردی به نام محمد حسن دباغ ازدواج کرد که از این ازدواج می‌توان سرآغاز تحولات زندگی وی نام برد.

مرضیه حدیدچی (که با نام طاهره دباغ نیز شناخته می‌شود، نخستین و تنها فرمانده زن سپاه بود که در زمان حکومت پهلوی زندانی ساواک و در دوران تبعید امام خمینی (ره) در پاریس محافظ شخصی خانواده ایشان شد.  
 
مرحومه دباغ پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، از بنیان‌گذاران سپاه پاسداران بود و سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی را هم در کارنامه خود داشت.

وی۲۷ آبان ماه سال ۹۵ پس از گذراندن دوره بیماری در بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) دارفانی را وداع گفت.  

قرار است کنگره این  این بانوی مبارز و انقلابی در سال جاری  در همدان برگزار شود که در این راستا ۹ کمیته تشکیل شده که کمیته مردمی بر عمده سازمان تبلیغات اسلامی است.

ارسال نظر