کد خبر: ۱۵۸۴۰
امام جمعه یزد با اشاره به بازتاب جهانی و ملی سبک عزاداری یزدی‌ها:

مداحان و هیأت در انتخاب نوحه‌ها و مرثیه‌های خود دقت کنند

نشست هم اندیشی شوراهای هیأت مذهبی استان یزد با حضور امام جمعه محترم، مدیرکل سازمان تبليغات اسلامی استان یزد و جمعی از مسئولان استان برگزار شد.
۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۴

مداحان و هیأت در انتخاب نوحه‌ها و مرثیه‌های خود دقت کنند

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، صبح _سه‌شنبه هشتم خرداد_ نشست هم‌اندیشی شورای هیأت مذهبی استان پیرامون اجرای اجرای سیاست‌ها و تحقق حرکت‌های اجتماعی و عدالت محور در جامعه، با تأکید بر ضرورت توجه به مرثیه‌ها و متون نوحه‌ها برگزار شد. 

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به هدف اصلی در برگزار مراسمات عزاداری و انجام کارها در راستای رضای خدا اظهار کرد: همه مجموعه‌ها باید برای بهتر برگزار شدن مراسمات در ماه‌های محرم و صفر تلاش کنید و هدف اصلی را بداند، مداحان باید هدف خود از خواندن مرثیه خوانی را بدانند، نگاه الهی‌گونه، و در راستای تقویت دین و رضایت امام حسین داشته باشند. 

وی افزود: اصل اعتقادی و کلی در این است که هئیت‌ها بدانند با چه نیتی تشکیل شدند، با چه نیتی سینه‌زنی می‌کنند، برای چه کسی کار می‌کنند؛ هدف‌ هیئات و مردم از عزاداری امام حسین باید مشخص باشد. 

امام جمعه یزد با تأکید بر اینکه هدف بسیاری از افراد در برپایی مراسمات و عزاداری‌ها مشخص نیست افزود: مستلزم این هستیم که همه فعالیت‌های مذهبی برای رضایت حق و رضایت اهل البیت باشد و شور حسینی در کنار شعور حسینی محقق شود.

ناصری خاطرنشان کرد: هدف جامعه اسلامی در برپایی مراسم عزاداری‌ها برای اهل‌البیت؛ زنده نگهداشتن شعائر دینی_اسلامی و زنده نگهداشتن آرمان‌های امام حسین(ع) و اهل البیت است، تا اینکه یاد و نام خداوند در اذهان فراموش نشود و زحمات پیامبر اکرم اسلام (ص) پاسداشته شود و اسلام در جامعه زنده بماند.

حجت‌الاسلام گندمی نیز با اشاره به وجود عناصر مختلف در ارائه مداحی در هیأت‌ها اظهار کرد: مدیر هیأت باید انقلابی، امام حسینی و ... باشد تا در سبک و محتوای نوحه‌خوانی مداح در آن هئیت ایراد و اختلالی وجود نداشته باشد.

وی وجود بانی و میزبان را از دیگر عناصر مهم در برگزاری مراسم عنوان کرد و گفت: عنصر دیگر در مراسمات هیأت، شاعران هستند، بیت به بیت و کلمه به کلمه شعر مهم است که باید دقت شود، لذا باید شعر فاخر باشد و در ادامه آهنگ‌سازی درست توسط افراد ماهر انجام شود.

رئیس کمیته رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: دشمن منتظر است که محرم و صفر شود و از حسینیه‌های ما فیلم بگیرد، حضرت امام فرمود ما هر چه داریم از محرم و صفر داریم، بنابراین مهم‌ترین ظرفیت ما در این دو ماه و بهترین مکان حسینیه‌ها هستند و دشمنان نیز با تمام توان برای فیلم گرفتن و برداشت از حسینیه‌ها بودجه گذاشته است.

گندمی در پایان خواستار شد تا مجموعه صدا و سیمای استان یزد، در پخش مراسمات استان از حضور کارشناسان در هنگام پخش بهره ببرد تا در پخش‌های زنده پوششی از نوحه‌ها و محتواهای نامرغوب نداشته باشد.


در این نشست بر تشکیل کارگروه رصد عزاداری‌های یزد تأکید شد تا مراسمات و آداب‌ و رسوم دچار انحراف نشود، همچنین نیاز است دادگستری برای برخورد ورود جدی داشته باشد تا معاندین برای نظام و اسلام هزینه ایجاد نکنند.

نشست هم اندیشی شورای هیأت مذهبی استان یزد صبح امروز با حضور نماینده ولی فقیه استان، مدیرکل تبلیغات اسلامی، معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین گندمی رئیس کمیته رسیدگی به امور مساجد، حجت‌الاسلام متوسل رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حبیب الله رضایی رئیس شورای هیئات استان و شهر یزد، اعضای شورای هیئات مذهبی یزد، مدیرکل امنیتی استاندار، مجموعه نیروی انتظامی و دبیر خانه بین المللی حسینه ایران در محل دفتر امام جمعه یزد برگزار شد.

استان یزد بیش از هزار هیأت و شهرستان یزد نیز بیش ۴۰۰ هیأت دارد، عزاداری هیئت‌های استان یزد از گذشته در کشور از جایگاه خوبی برخوردار بوده است و منجر به انقلاب اسلامی گشته است.

ارسال نظر