کد خبر: ۱۶۱۲۴
مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل:

دعای عرفه سرچشمه آموزه های عبادی و اخلاقی برای سعادت انسان است

​​​​​​مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: دعای عرفه آموزه های عبادی، اخلاقی و برترین راه بندگی را برای سعادت انسان رهنمون می سازد.
۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۴

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در مصاحبه با روابط عمومی این اداره در سخنانی ضمن گرامیداشت روز عرفه روز دعا و نیایش، در بیان اهمیت اعیاد ماه ذیحجه اظهار کرد: دو عید مهم قربان و عرفه، از ارکان عملی اسلام در آئین مقدس حج است و همه مسلمانان به آن اعتقاد دارند و در این روز مسرور بوده و اطعام می‌کنند و به همدیگر هدیه می‌دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل روز عرفه را بزرگترین نعمت الهی بر بندگان عنوان کرده و اظهار داشت: در روز عرفه، دل‌های بندگان الهی از شوق و خشیت، خاضع شده و با تمام اخلاص و نهایت بندگی سر در آستان پروردگار نهاده و این دعای پر فضیلت را زمزمه می‌کنند.

حجت‌الاسلام جعفرزاده، در فضیلت دعا و تضرع به درگاه الهی اشاره کرد و افزود: دعا وسیله قرب و نزدیکی مخلوق با آفریدگار است دعا زمینه ساز آرامش روح و روان انسان است. اینکه انسان همواره در دعا تمام نگاه خویش را فقط به معبود متوجه می‌سازد و از غیر او چشم می‌پوشد در واقع نوعی یگانه‌پرستی و دوری از شرک را تمرین می‌کند و وحدانیت و یکتاپرستی که شرط اول مسلمانی است را به منصه ظهور می‌رساند.

وی افزود: بهترین و عمیق‌ترین دعایی که برای این روز از امامان (ع) به ما رسیده است دعای عرفه امام حسین (ع) است که سرشار از معرفت و عشق به درگاه باری‌تعالی است.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان خاطر نشان کرد: دعای عرفه، مکتب تربیتی امام حسین علیه السلام است. از این دعا می‌توان به جهان بینی و هستی شناسی ژرف امام حسین علیه السلام که به حماسه جاودانه عاشورا انجامید، پی برد و بخشِ والایی از شخصیت سیدالشهداء (ع) به‌ویژه شخصیت اخلاقی و عرفانی ایشان را شناخت.

حجت الاسلام جعفرزاده به برنامه‌های روز عرفه در مرکز استان و شهرستان‌های تابعه اشاره کرد و افزود: مراسم پرفیض دعای عرفه در شهر اردبیل ساعت ۱۶ عصر در محل مصلی امام (ره) اردبیل و نیز جوار شهدای گمنام در منطقه گردشگری شورابیل و در شهرستان‌های تابعه نیز از ساعت ۱۶ عصر در مساجد جامع شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

ارسال نظر