کد خبر: ۱۶۱۸۴
بنیاد هدایت| حجت الاسلام رضا غلامی روشن خبرداد؛

تدوین نقشه توانمندسازی امامان محله و کنشگران مسجدی کشور

قائم مقام بنیاد هدایت از طراحی و تدوین نقشه توانمندسازی امامان محله و کنشگران مسجدی سراسر کشور خبر داد و فرآیند بومی سازی طراحی و اجرای این نقشه در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف را تشریح کرد.
۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۷

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام رضا غلامی روشن مدیرکل امور مجلس سازمان تبلیغات اسلامی و قائم مقام بنیاد هدایت با اشاره به تقسیم کاری که برای دستگاه‎های تصمیم ‎گیر و مرتبط با موضع مسجد از سوی قرارگاه ملی مسجد مشخص شده است، گفت: در این تقسم کاری، بخش نرم افزار مسجد یعنی تولید دانش، توانمندسازی و گفتمان سازی مسجد، به سازمان تبلیغات واگذار شد.

وی به برگزاری اولین گردهمایی ملی قرارگاه‌های راهبری در مشهد مقدس اشاره کرد و افزود: در این نشست که با حضور دستگاه‌های متولی مسجد برگزار شد، تقسیم کاری که مشخص شده بود، رسما ابلاغ شد. در کنار آن نشست، بنیاد هدایت طی جلساتی گفت‎وگو و مباحثه‎ای با مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها برگزار کرد تا با توجه به وظیفه‌ای که قرارگاه برعهده سازمان تبلیغات گذاشته است، به منظور توانمندسازی مساجد و امامان، نقشه عملیاتی طراحی شود.

قائم مقام بنیاد هدایت در ادامه سخنان خود گفت: به این نتیجه رسیدیم که اولا باید از دایره روحانیون مستقر بیرون بیاییم و در طراحی نقشه، کل مساجد را لحاظ کنیم. ثانیا باید با سایر مجموعه‌ها و دستگاه‎ها در استان‌ها و شهرستان‎ها هم‌‎افزایی صورت بگیرد و نقشه های که طراحی می‎شود به اجماع همه دستگاه‌ها برسد.

به گفته حجت الاسلام غلامی امام جمعه شهرستان و استان‎ها، شورای تبلیغات استان‎ها و شهرستان‎ها، حوزه علمیه و بسیج از نهادهایی هستند که لازم است در این زمینه به اجماع برسند. حول محور نقشه پیشنهادی برای توانمندسازی مساجد، باید اقناع، توجیه و تأیید این دستگاه‌ها صورت بگیرد تا کار پیش برود.

وی ادامه داد: جذب مشارکت و استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با مسجد برای اجرای نقشه توانمندسازی ضروری است. در نشست مشهد به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای کامل بسته پیشنهادی توانمندسازی مساجد، لازم است که دستگاه‎های مختلف به ما کمک کنند.

حجت الاسلام غلامی مطرح کرد: پس از نشست مشهد، در گام دوم، سلسله نشست‎هایی در شورای راهبردی بنیاد برگزار شد تا طرح اولیه و الگو برای نقشه توانمندسازی به استان‎ها ارائه شود و فرآیند، سرفصل‎ها و شکل اجرایی نقشه را مشخص شود. در نهایت یک نقشه توانمندسازی را به عنوان پیشنهاد آماده کردیم و محصول و روند آن را در قالب یک نمایشگاهی تدارک دیده شد.

مدیرکل امور مجلس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: چندی بعد در نشست دوم مدیران کل تبلیغات اسلامی که در تالار آدینه تهران برگزار شد، الگوی نقشه توانمندسازی امامان محله و کنشگران مسجدی را به کلیه مدیران کل استانی، معاونین فرهنگی، مدیران شهرستان‎ها و کارشناسان استانی ارائه کردیم و درباره آن مباحثه و گفت‎وگو داشتیم. یک نمونه آماده و ارائه شد تا این عزیزان بر اساس نقشه توانمندسازی پیشنهادی و به اقتضای بوم استان خود، نقشه شهرستان و استان خود را برای شبکه امامت آماده کنند.

وی افزود: در آن نمایشگاه هم ارائه صورت گرفت و هم مباحثه و گفت‎وگوهایی ناظر بر این‎که با توجه نقاط قوت شهرستان‎ها و ظرفیت‎هایی که وجود دارد، چگونه می‌توانند نقشه توانمندسازی شبکه امامان را بومی سازی کنند و نقشه اختصاصی خود را در شهرستان و استان طراحی کنند.

قائم مقام بنیاد هدایت با اشاره به گام سومی که بنیاد هدایت در این زمینه برداشته است، گفت: راهیاران منطقه‎ای بنیاد هدایت در استان‌ها و شهرستان‌ها حضور پیدا می‎کنند و پیرو نمایشگاه و نشستی که در تهران داشتیم مجددا مباحثه و گفت‎وگوهایی صورت می‎گیرد، تا مدیران استانی و شهرستانی را کمک کنیم که نقشه توانمندسازی را در نقطه هدف خود آماده کنند و بتوانند به نقشه واحدی در توانمندسازی برسند.

حجت الاسلام غلامی با بیان این‎که روند اجرای نقشه توانمندسازی مساجد، به صورت میدانی ارزیابی می‎شود، اظهار داشت: در سایر جلسات و سرکشی‎هایی شبکه راهیاری بنیاد هدایت سدر استان‎ها و شهرستان‎ها خواهند داشت، فرآیند کار مدیریت، نظارت و پیگیری می‎شود که این نقشه چه مقدارش محقق شده؟ چه مقدار اجماع حاصل شده؟ چه مقدار توانسته‎ا‎ند منابع جذب کنند؟ هر شهرستان و استانی تا چه اندازه‎ای توانسته است، نقشه را عملیاتی کند؟

ارسال نظر