دسترسی سریع
کد خبر: ۲۳۳۲
۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
با حضور رئیس سازمان دارالقرآن الکریم؛

سامانه طرح ملی حفظ عمومی قرآن کریم رونمایی شد

با حضور رئیس سازمان دارالقرآن الکریم؛ سامانه «طرح ملی حفظ عمومی قرآن کریم» با حضور دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و رئیس سازمان دارالقرآن الکریم رونمایی شد.
مجید معافی نویسنده

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، مراسم رونمایی و آغاز به کار سامانه طرح ملی حفظ عمومی قرآن کریم، با حضور حجج اسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مهدی اخوان‌صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، همچنین حمید مجیدی‌مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، محمدمهدی بحرالعلوم، معاون آموزش مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، حسین تقی‌پور، سرپرست معاونت آموزش و سنجش، سید جعفر صادقی معاون برنامه ریزی و توسعه فناوری سازمان دارالقرآن الکریم و دیگر اعضای ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن در محل سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم که سند راهبردی حفظ قرآن در جامعه شناسانده شود گفت: همانطور که امروز به وقف قرآنی تاکید می‌شود که یک کار بسیار بزرگی است، زیرساخت تمام کارهای ما باید این باشد که بتوانیم پشتیبانی‌های قرآنی را در حوزه وقف توسعه دهیم. امروز وقف برای قرآن در کشور بسیار کم است در حالی که برای سایر موارد موقوفات و وقف‌های زیادی داریم؛ لذا مرکز قرآنی اوقاف به مقداری که می‌تواند باید در حوزه ایجاد گفتمان جامع و فرهنگسازی برای توسعه فرهنگ قرآنی تلاش کند تا به همان میزان کشور در حوزه قرآنی ارتقا پیدا کند.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تاکید بر ضرورت پرورش واقف قرآنی و وقف مشارکتی در حوزه قرآن گفت: ضرورت دارد تا یک کار چندجانبه در این حوزه صورت بگیرد. بحث مهمتر از این جریان اهداف حفظ قرآن کریم است که شامل افزایش ایمان، شناخت، انس و عمل به قرآن کریم است که باید اثبات کنیم تا کنون در مورد حفاظی که تربیت شده‌اند کدام یک از این اهداف اجرا و عملیاتی شده است؟ لذا باید فرایندی طی شود که بعداز تربیت حافظ، صحیح‌خوانی قرآن کریم همراه با درک اجمالی و همراه با افزایش ایمان، شناخت، انس و عمل به قرآن محقق شود.

محمدی تاکید کرد: نباید در این جریان دچار غفلت شویم که صرف به ذهن سپردن حتی بدون درک معنی برای ما موضوعیت پیدا کند یا اینکه این دو باشد، اما فاقد ارزش ایمان و شناخت شود؛ بنابر این ما ضمن اینکه ساختارمند کردن جریان حفظ را مهم می‌دانیم به اهداف هم باید توجه کنیم و از آن‌ها غفلت نکنیم.

در این مراسم حجت‌الاسلام اخوان‌صباغ «رئیس سازمان دارالقرآن الکریم» با اشاره به اینکه طی توافق اعضای ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن مقرر شد تا برای بحث حفظ عمومی قرآن تسهیلاتی را قائل شویم گفت: بر این اساس مقرر شد تا هر کسی که در کشور ما حافظ است و تلاش کرده است که حفظ قرآن را انجام دهد برای دریافت یک مدرک عمومی برای اثبات میزان محفوظات، آن هم به بهترین و آرام‌ترین روش که استانداردهای آزمون‌های حفظ را هم رعایت کرده باشد گواهینامه حفظ عمومی دریافت کند.

رئیس سازمان دارالقرآن تصریح کرد: ب اتوجه به حمایت‌های انجام شده، این ظرفیت به خوبی پیش رفت و ما نیز در سازمان دارالقرآن قرارگاهی را ایجاد کردیم تا این ظرفیت محقق شود؛ لذا از ایجاد سامانه تا تشکیل کمیته‌های فنی استان‌ها و ایجاد دبیرخانه در این خصوص و همچنین توجیه دستگاه‌های فراتر از مؤسسات مانند آموزش و پرورش، بسیج، سپاه، ارتش و حوزه‌های علمیه که دستگاه‌ها و نهادهایی هستند که فراتر از مؤسسات قرآنی برای خودشان مخاطب تعریف شده دارند، اقداماتی انجام شد.

اخوان صباغ اظهار کرد: بر این اساس سامانه‌ای جامع تعریف شد تا همه نهادها و دستگاه‌ها را ذیل خود پوشش دهد. بر این اساس دیگر نهادها و دستگاه‌های مختلف با توجه به پذیرش اعضای ستاد راهبری حفظ، نمی‌توانند اقدام به اعطای مدرک کنند و همگی از طریق یک دستگاه و سامانه انجام می‌پذیرد.

وی با اشاره به اینکه اعتبار این فرایند برای تک تک نهادها و دستگاه‌ها خواهد بود، گفت: ما تنوع برگزاری امتحان و زمان اجرای امتحان را در این طرح لحاظ کرده‌ایم. افراد بعد از ثبت نام در این سامانه یک روز را برای آزمون مشخص می‌کنند. حتی می‌توان روز آزمون خود را با هماهنگی مؤسسه مشخص شده انتخاب کنند.

رئیس سازمان دارالقرآن بیان کرد: نکته اصلی در این طرح نظارت دقیق در فرایند اجرا است. برآورد ما این است که طی ماه‌های اولیه این طرح چیزی بالغ بر یکصد هزار نفر در این سامانه ثبت نام و اقدام به دریافت مدرک کنند.

وی گفت: اگر ما نظام ارزشگذاری را در کشور به این سمت ببریم که حافظ قرآن دارای ارزش و اعتبار شود و اولویت‌هایی در فرایندهای مختلف از استخدام گرفته تا سایر خدمات را برایشان عملیاتی و اجرایی کنیم به نظر می‌رسد که از این ظرفیت می‌توان به خوبی استفاده کرد.

حمید مجیدی‌مهر، «رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف» نیز طی این نشست به ضرورت راستی‌آزمایی در اجرای طرح و آزمون حفظ قرآن کریم پرداخت و گفت: راستی‌آزمایی در این عرصه یکی از ضروریات مهمی است که نباید از آن غافل شد. در تحقق این فرایند باید همه نهادهای متولی حمایت خودشان را اعلام و انجام دهند.

محمدمهدی بحرالعلوم، معاون آموزش مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه راه‌اندازی این سامانه یکی از اقدامات بسیار خوب ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن است گفت: این سامانه با جدیت و جهاد دوستان سازمان دارالقرآن الکریم به سرانجام رسید و امیدواریم در مرحله اجرای طرح هم موفق باشند.

معاون آموزش مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ادامه داد: امروز دستگاه‌های مختلفی آزمون حفظ قرآن را برگزار و طی آن هم مدرک صادر می‌کنند و لذا ضروری است که همه در جریان راه‌اندازی و شروع این سامانه قرار بگیرند و بدانند که از این پس تمام مدارک تخصصی حفظ قرآن تنها از طریق سازمان دارالقرآن الکریم انجام می‌شود.

حسین تقی‌پور «سرپرست معاونت آموزش و سنجش سازمان دارالقرآن» با بیان اینکه طرح ملی حفظ عمومی قرآن یکی از طرح‌هایی است که از سوی ستاد ملی راهبری حفظ قرآن جهت اجرا به سازمان دارالقرآن الکریم محول شده است گفت: به محض دریافت این طرح، برنامه‌ریزی‌های لازم از سوی سازمان دارالقرآن الکریم انجام شد و در این راستا، سامانه مجازی طرح ملی حفظ عمومی قرآن نیز طراحی و راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه در این سامانه اطلاعات قرآن‌آموزان، مربیان، مدرسان و ممتحنین مجاز حفظ قرآن کریم بارگذاری شده است، افزود: از این پس حافظان علاقه‌مند می‌توانند با ورود به این سامانه نسبت به شرکت در آزمون‌های طراحی شده حفظ عمومی قرآن کریم از یک جزء تا کل مشارکت داشته و پس از قبولی، مدرک حفظ عمومی قرآن را دریافت کنند.

سرپرست معاونت آموزش و سنجش سازمان دارالقرآن ادامه داد: حافظان قرآن کریم از یک جزء تا حفظ کل می‌توانند در این طرح شرکت و پس از انجام آزمون در مراکز مجاز و قبولی، مدرک مربوطه را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نیز دو طرح حفظ تخصصی و حفظ عمومی به صورت ملی جهت دریافت مدرک حفظ قرآن برگزار می‌شود و حافظان قرآن کریم می‌توانند با دارا بودن هر میزان که از حفظ قرآن، محفوظات خود را در بوته ارزیابی گذاشته و پس از ثبت‌نام در این سامانه و قبولی، گواهینامه مربوطه را از سوی ۴۶۰ مؤسسه و ۱۸۰ خانه قرآن کریم اعلام شده دریافت کنند.

گفتني است، علاقه مندان به شرکت در آزمون‌های عمومی حفظ قرآن کریم می‌توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به نشانی سامانه آزمون‌های ارزیابی و اعطای مدارک حفظ عمومی به حافظان قرآن کریم به نشانی https://hefz.telavat.ir/Guest/ مراجعه کنند.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار