دسترسی سریع
کد خبر: ۳۶۳۵
۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹
مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان در نشست خبری عنوان کرد؛

ساماندهی و رتبه‌بندی ۲۲۰۰ مداح و ذاکر اهل بیت (ع) در استان

حجت الاسلام انصاری راد از ساماندهی و رتبه‌بندی ۲۲۰۰ مداح و ذاکر اهل بیت (ع) در هرمزگان خبر داد و گفت: چندین مرکز با هدف تربیت ذاکر و مداح در استان راه اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر انصاری راد در نشست خبری به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: علیرغم کمبود اعتبارات و  نیروی انسانی، اما در طول ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی تا کنون، اقدامات موثری در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و دینی انجام شده است.

وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی توانسته است در حوزه دین، اقدامات موثری را به ثمر برساند و آن چیزی که حائز اهمیت می‌باشد، رسالتی است که بر دوش این سازمان به عنوان تبیین اسلام ناب محمدی می‌باشد.

حجت الاسلام انصاری راد تصریح کرد: آن چیزی که  از این سازمان به ذهن متبادر می‌شود، تبلیغ اسلامی است، اما وقتی به بیانیه این سازمان نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تبیین اسلامی است، زیرا باید مسائل را باز، بیان و برای عموم مردم روشنگری داشته باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان ابراز کرد: نهاد مقدس سازمان تبلیغات اسلامی یک سازمان عمومی غیر دولتی می‌باشد که تحت اشراف دفتر مقام معظم رهبری بوده و در کنار دولت همکاری می‌کند و تکیه اصلی آن منابع مردمی و تشکل‌های دینی در جامعه می‌باشد.

وی ادامه داد: این سازمان در سطح استان هرمزگان تلاش‌هایی را انجام داده است، اما تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله وجود دارد امتا در کنار سایر نهاد‌ها وظایفی را به انجام می‌رسانیم.

وی اظهار کرد: وظایف اصلی و محور‌های خدمت رسانی در ۶ محور خلاصه می‌شود که اعزام مبلغین در سطح جامعه یکی از این محور‌ها می‌باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان تصریح کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا قریب به سه هزار مبلغ در سال، رسالت امورات تبلیغی را در سطح استان انجام می‌دادند که با گسترش ویروس منحوس کووید ۱۹ این آمار کاهش یافت و امیدواریم در ماه محرم سال جاری مجددا فعالیت حضوری مبلغان به حدود قبلی خود باز گردد.

حجت الاسلام انصاری راد توضیح داد: محوریت دوم حمایت و هدایت تشکل‌های دینی بر عهده سازمان تبلیغات می‌باشد که کانون‌های فرهنگی، مداحان و ذاکران اهل بیت و همچنین هیئت‌های مذهبی بخشی از این موضوع می‌باشد که تاکنون ۱۸۵۰ هیئت مذهبی در این مجموعه به ثبت رسیده و دو هزار و ۲۰۰ مداح و ذاکر اهل بیت در استان هرمزگان وجود دارند.

وی با اشاره به اینکه محور سوم در حوزه فعالیت‌های قرآنی می‌باشد، خاطرنشان کرد: باید گفت این اداره کل به تنهایی متولی این امور نمی‌باشد و  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، اداره اوقاف و سایر نهاد‌ها نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان اظهار کرد: در حوزه فعالیت‌های قرآنی، راه اندازی خانه‌های قرآن روستایی را داشته ایم و تا کنون ۱۳۹ خانه قرآن روستایی و ۶۵ خانه قرآن شهری فعال شده و ۳۰۵ حافظ قرآن در این سازمان پرونده داشته و شناسه برای آن‌ها صادر شده است.

حجت الاسلام انصاری راد گفت: سالانه بیش از ۲۳۰۰ نفر قرآن آموز در ۲۶۰ پایگاه قرآنی در اوقات فراغت، آموزه‌های قرآنی را فرا می‌گرفتند که با تشدید ویروس کرونا در جامعه فعالیت این مراکز تقلیل یافت.

وی با اشاره به اینکه حمایت و هدایت مراسم و مناسبت‌های مذهبی از دیگر وظایف این سازمان در سطح استان هرمزگان می‌باشد، عنوان کرد: در سه دهه اخیر، وضعیت برگزاری مراسمات مذهبی در سطح کشور تغییر کرده و این سازمان برگزاری مراسمات را بر عهده سازمان‌های فرهنگی، هیئت‌ها و بخش مردمی گذاشته است و نقش این سازمان به جای تصدی گری، حمایت گری می‌باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان دربرگیری مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا را  از دیگر محور‌های فعالیتی این سازمان بر شمرد و گفت: هدف از تاسیس این مدارس، تربیت انسان‌های فرهیخته و کاربردی در سطح جامعه می‌باشد که تا کنون در این زمینه در استان هرمزگان ۵ باب مدرسه راه اندازی شده است.

حجت السلام انصاری راد فعالیت در حوزه مجازی را یک امری ضروری خواند و تصریح کرد: فعالیت در حوزه رسانه از دیگر محور‌های فعالیتی  این سازمان می‌باشد و در کنار اصحاب رسانه که همراهی خوبی در حوزه تولید محتوا داشته‌اند، این سازمان نیز توسط کارشناسان خود تولیدات خوبی را در حوزه محتوایی به ثبت رسانده است.

وی آموزش سواد رسانه‌ای در جامعه را یکی از نیاز‌های جدی کاربران فضای مجازی دانست و خاطرنشان کرد: اساتید خوبی در این حوزه شناسایی کرده ایم و تا کنون آموزش‌های خوبی را در سطح شهرستان‌ها برای اقشار مختلف جامعه برگزار کرده ایم که مبلغین، روابط عمومی‌های سازمان‌های تابعه و حتی عموم مردم را شامل شده و این اقدام در حال تدوام است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان به فعالیت‌های عمرانی در راستای این سازمان اشاره کرد و افزود: ساخت خانه‌های عالم در استان هرمزگان توسط نهاد‌های مختلف از جمله سپاه در کنار این سازمان، کمک شایانی به توسعه زیرساخت‌ها نموده  و اکنون آمار خانه‌های عالم روستایی در سطح هرمزگان به ۳۵۰ باب رسیده است.

حجت اسلام والمسلمین انصاری راد گفت: تعداد ۱۳ پایگاه فرهنگی در ۱۳ محله آسیب پذیر شهرستان بندرعباس تحت نظر این سازمان راه اندازی شده  که راهبری امورات فرهنگی محله توسط روحانی جوان انجام می‌شود و  آثار خوبی را برای مردم همان محله به جای گذاشته است.

وی در خصوص برنامه‌های این سازمان و میزان اعزام مبلغ در ماه محرم سال جاری اظهار کرد: امسال با توجه به شرایطی که پیش روی داریم نمی‌توانیم آمار دقیقی را ارائه بدهیم، اما تا ۱۰ روز آینده می‌توانیم تعداد مبلغ مورد نیاز هر شهرستان را احصاء و اطلاع رسانی کنیم، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی ماه محرم تحت عنوان یک عملیات با عنوان عملیات محرم نام گذاری شده است که ستاد آن هفته آینده افتتاح می‌شود.

ارسال نظر
پرطرفدار