کد خبر: ۴۰۶۳
مدیرعامل بنیاد هدایت مطرح کرد:

۳۱۳، تجربه موفق در برون سپاری وظایف حاکمیت به مسجد

مدیرعامل بنیاد هدایت ، با اشاره به طرح ۳۱۳ ، درباره اهمیت آن گفت: دلیل اهمیت این طرح آن است که اولین و جدی‌ترین تجربه‌ای است که در آن، «حاکمیت»، خدمات خود را از طریق مساجد ارائه می‌دهد.
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹

به گزارش پایگاه خبری نهضت، نشست مجازی عملیاتی طرح ۳۱۳ که با هدف تبیین و توضیح زوایای اجرای این طرح با حضور معاونان فرهنگی ادارات تبلیغات اسلامی کشور، راهیاران استانی بنیاد هدایت، حجت الاسلام سید ناصر میرمحمدیان - مدیرعامل بنیاد هدایت-  و حجت الاسلام حسن هرمز - مشاور رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در امور روحانیون- ، برگزار شد، محور قرار گرفتن مساجد در مسیر خدمت رسانی به مردم  را از اهداف بنیاد هدایت برشمرد و گفت: برای این منظور، خدماتی را حاکمیت ارائه می‌کند که ما تلاش می‌کنیم این خدمات را از طریق مساجد به مردم منتقل کنیم و این کار تا حد امکان به وسیله شبکه امامت انجام شود.

اولین تجربه در ارائه خدمات حاکمیتی توسط مساجد

مدیرعامل بنیاد هدایت یکی از این خدمات را خدمات مددکاری کمیته امداد دانست و افزود: سرکشی‌هایی که در طرح ۳۱۳ طراحی شده از جمله این خدمات است. دلیل اهمیت این کار این است که اولین و جدی‌ترین تجربه‌ای است که در آن حاکمیت، خدمات خود را از طریق مساجد ارائه می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: چه بسا ارائه این خدمات در آینده مستلزم حضور شخص امام نباشد و مسجد بتواند این خدمات را ارائه کند. کما اینکه هم اکنون هم برخی از خدمات توسط همسر امام انجام می‌شود. مهم این است که این خدمات تحت اشراف امام صورت می‌گیرد.


طرح ۳۱۳ نخستین و جدی‌ترین تجربه ارائه خدمات حاکمیت در بستر مساجد

 مدیرعامل بنیاد هدایت گفت: اهمیت طرح ۳۱۳ در این است که تجربه موفقی در فرایند برون سپاری وظایف حاکمیت به مساجد شکل بگیرد و بتوانیم مشکلات آن را کشف کنیم و در نهایت خدمات دیگری را به مساجد وصل کنیم.

۳۱۳؛ طرحی تربیتی و خانواده محور

حجت الاسلام هرمز- مشاور رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) - به عنوان دومین سخنران این نشست ، برنامه‌های کمیته امداد در خصوص طرح ۳۱۳ را یادآور شد و عنوان کرد: این طرح سبب می‌شود تا خدمات مؤثر فرهنگی و معیشتی به خانواده‌های تحت پوشش ارائه شود.

مشاور رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) رویکرد طرح ۳۱۳ را تربیتی دانست و خاطرنشان کرد: این طرح یک طرح خانواده محور است. روحانی ما به همراه همسر خود با خانواده‌های تحت پوشش طرح، ارتباط مؤثری دارند تا بتوانند با کمک خود خانواده و منابع امدادی و غیر امدادی، نسبت به شناسایی و اولویت بندی مسائل این خانواده‌ها اقدام کنند.

وی تجربه‌ها و خبر‌های خوب از طرح ۳۱۳ را یادآور شد و گفت: روحانیون نقش بسیار مهمی در تشویق به ازدواج، کاهش طلاق و شناسایی استعداد‌ها و افراد نخبه داشته اند. این طرح یکی از محاسنش این است که یک نقطه زنی فرهنگی انجام داده است.  

حجت الاسلام هرمز افزود: روحانیون ما به همراه همسران خود وارد منازل افراد تحت پوشش طرح می‌شوند و با مشاهده وضعیت خانواده‌ها و اطلاعاتی که از قبل از خانواده‌ها دارند تلاش می‌کنند تا پنج مسئله فرهنگی و شش نیاز معیشتی که توسط ما مشخص شده را شناسایی کنند و در نتیجه بتوانند در مدت ۵ ماه نسبت رفع مشکلات آن‌ها اقدام کنند.

امسال، هزار امام محله برای طرح ۳۱۳ انتخاب می‌شوند

مشاور رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از انتخاب هزار امام محله در سال جدید برای شرکت در طرح ۳۱۳ خبر داد و گفت: راهیاران بنیاد هدایت باید امامان جوان، با روحیه اجتماعی و جهادی را انتخاب کنند. کسانی را انتخاب کنند که از انگیزه لازم برخوردار و نسبت به این کار علاقمند باشند. همسران آن‌ها نیز همراه باشند و بتوانند ارتباط عاطفی با خانواده‌ها برقرار کنند، چرا که سختی کار بر دوش همسران روحانیون است.

حجت الاسلام هرمز به اقدامات صورت گرفته توسط امامان در قالب طرح ۳۱۳ در سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: امامان در قالب طرح، اقدامات خلاقانه بسیاری را برای رفع مشکلات خانواده‌های تحت پوشش رقم زدند و ما بنا داریم در سال جدید کار نویی صورت بگیرد و آن، تجربه نگاری از امامان است.  

وی اضافه کرد: ما به دنبال تولید دانش ضمنی امدادگری فرهنگی هستیم، لازمه آن این است که راهیاران از امامان بخواهند تجربه‌ها و ایده‌های خود را ثبت کنند تا ما با استفاده از همین تجربیات، طلاب دیگررا  وارد این عرصه کنیم.

گسترش طرح ۳۱۳ در همه استان‌ها

حجت الاسلام امید محلاتی -معاون راهبری بنیاد هدایت- در ادامه با اشاره به اجرای طرح ۳۱۳ در همه استان‌ها از سال جدید گفت: معاونت تبلیغ حوزه علمیه هم در این طرح با کمیته امداد امام خمینی (ره) مشارکت می‌کنند. اگر استانی از وجود روحانیون توانمند برخوردار باشد ظرفیت این طرح قابل افزایش است.

معاون راهبری بنیاد هدایت ابراز داشت: یک هدف جدی در این طرح همان تحقق اهداف امامت است. امام نباید کار خود را در حد نماز و تعظیم شعائر خلاصه کند. باید با خانواده‌های آسیب پذیر التفات داشته باشئد که از جمله این‌ها خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد هستند که نیاز به توجه بیشتری دارند. کسانی که دچار مشکل و بحران شده اند.  

طرح ۳۱۳ نخستین و جدی‌ترین تجربه ارائه خدمات حاکمیت در بستر مساجد

وی اظهار کرد: امام نباید به مشکلات محله بی تفاوت باشد بلکه باید ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای را برای حل مشکلات مردم به کارگیری کند. این طرح زمینه‌ای است تا امامان محله با جدیت بیشتری در راستای حل مشکلات محله گام بردارند. البته امام نباید به ارتباط با همین چند خانواده اکتفا کند و حل مسائل همه مردم را باید دنبال کند.

معاون راهبری بنیاد هدایت آسیب شناسی‌های صورت گرفته از طرح را یادآور شد و گفت: یکی از نکات مهمی که در شیوه نامه طرح ۳۱۳ هم آمده حضور شریکة الامام به همراه امام است و چه بسا در برخی از موارد نیاز به حضور امام هم نباشد مهم این است که کار تحت اشراف امام انجام شود.

وی در خصوص ملاک‌های انتخاب امامان در طرح ۳۱۳ گفت: یکی از اقداماتی که در قالب این طرح صورت می‌گیرد برگزاری روضه و سخنرانی دینی در منازل خانواده‌های تحت پوشش طرح و ایجاد هویت دینی و مذهبی در بین محله و روستا برای این خانواده‌ها است.  

حجت الاسلام محلاتی افزود: بنابراین امامان باید توانایی برگزاری مجلس روضه را داشته باشند ، دوره‌های آموزشی در این خصوص در نظر گرفته شده است. توانایی ارائه مشاوره‌های ابتدایی به خانواده‌ها و تبلیغ چهره به چهره از دیگر لوازمی است که امام برای پیوستن به طرح ۳۱۳ باید داشته باشد.

معاون راهبری بنیاد هدایت گفت: ریشه یابی مشکلات خانواده‌های تحت پوشش و حل این مشکلات یکی از اهداف طرح ۳۱۳ است برخی از این خانواده‌ها مستعد هستند، اما به دلیل شرایط خانوادگی امکان بروز استعداد‌های خود را ندارند. شناسایی جوانان و نوجوانان مستعد و نخبه در این خانواده‌ها از دیگر اهداف این طرح است و تجربیات و خاطرات خوبی را امامان در این زمینه داشته اند.

طرح ۳۱۳ نخستین و جدی‌ترین تجربه ارائه خدمات حاکمیت در بستر مساجد

برگزاری جلسات توجیهی این طرح در ۸ استان

احمد احمدی کلیسانی در ادامه این نشست روند اجرایی طرح ۳۱۳ را یادآور شد و گفت: امامان باید در مراجعه به خانواده‌های طرح ۳۱۳ مشکلات خانواده‌ها را احصا و اولویت بندی و در ادامه حل آن‌ها را دنبال کنند.

نماینده بنیاد هدایت در طرح ۳۱۳ افزود: امامانی باید در این طرح شرکت کنند که انگیزه کافی برای فعالیت داشته باشند. در غیر این صورت در کار خود موفق نخواهند بود.

احمدی کلیسانی یادآور شد: تا کنون جلسات توجیهی در ۸ استان برای امامان برگزار شده است و پس از هماهنگی‌های لازم این جلسات در سراسر استان‌ها برگزار خواهد شد.

 

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار