دسترسی سریع
کد خبر: ۴۶۱۰
۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸

چاپ دیوان کامل اشعار شیخ الشعرای زنجان (دلکش زنجانی)

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان دیوان کامل اشعار شیخ الشعرای زنجان مرحوم احمد رمضانی (دلکش زنجانی) توسط انتشارات میراث ماندگار به چاپ رسید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان دیوان کامل اشعار شیخ الشعرای زنجان مرحوم احمد رمضانی (دلکش زنجانی) توسط انتشارات میراث ماندگار به چاپ رسید .

دیوان کامل اشعار شیخ الشعرای زنجان (دلکش زنجانی) در مراثی و مدایح اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می باشد که در غالب رباعیها و مراثی شورانگیز می باشد . این دیوان شعر500 صفحه می باشد که اواخر این هفته در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت .

مرحوم احمد رمضانی متخلص به دلکش زنجانی از ایام جوانی در مدح اهل بیت شعر سروده است. از این شاعر که سال ۱۳۰۰ در زنجان چشم به جهان گشود، دو کتاب معروف «ریاض المصائب »و «قیام حسینی» به زبان آذری به یادگار مانده است. این شاعر مرحوم سال ۱۳۸۰ به عنوان پیر غلام زنجانی انتخاب شد. وی در دوران طاغوت ستم شاهی به علت سرودن شعر حماسی حسینی چند بار بازداشت شده بود.

دلکش زنجانی از پیشکسوتان ادبیات مرثیه زنجان محسوب میشود. وی که انسانی عارف مسلک و بیتوجه به ظواهر مادی بود در سرودن رباعیها و مراثی شورانگیز برای شهدای کربلا به زبان ترکی مهارت و معروفیت خاصی داشت. سرودههای ایشان سالها ورد زبان مردم زنجان بود.

این شعر مشهور نیز از اوست:

یا حسین بو جمع‌ دن یکسر سلام اولسون*** سنه بیزدن ای فرزند پیغمبر سلام اولسون سنه

 وی دو کتاب مرثیه چاپ کرده بود به نام‌های «ریاض المصائب» و «قیام حسینی». مرحوم دلکش که در سال ۱۳۰۰ شمسی متولد شده بود و در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ شمسی وفات کرد. .

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار