دسترسی سریع
کد خبر: ۴۶۶۵
۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
حجت‌الاسلام محمد قمی:

بانوان را محدود به موضوع خانواده نمی‌دانیم؛ آن‌ها رهبر هستند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم افتتاح مهرواره بانور، گفت: اینطور نیست که نقش بانوان را محدود به مسئله خانواده بدانیم بلکه بدون تعارف خانم‌ها را رهبر می‌دانیم.

حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم افتتاحیه مهرواره بانور، (مهرواره تخصصی بانوان برای حل مسائل خانواده و جمعیت در محلات با محوریت مسجد) که امروز دوشنبه سوم مردادماه در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به اینکه مایه مسرت است که در امر مهم، اما تا حدی مغفول مانده خانواده، تکاپو‌هایی می‌بینیم که نشان می‌دهد بیش از پیش موضوع خانواده مورد اهتمام قرار گرفته است، گفت: بدون تعارف کسانی که هر وقت در هر مسئله غامضی وارد شدند تفاوت متنابه در وضعیت ایجاد کرده‌اند، بانوان بودند. تاریخ به این مسئله گواهی می‌دهد و مبانی فکری متقنی در این مطلب وجود دارد.

وی ادامه داد: هر آنچه تجلی خداوند عالم است، منور و نورانی است و حقیقت نوری دارد؛ شاید این محبوب‌ترین بنای الهی که خانواده باشد، فی حد ذاته بهره‌ای از نور دارد منتهی نقطه ثابت پرگار در پدیده محتشم خانواده، زن است.  

سازمان‌ها حمایت نکردند؛ خانواده تضعیف شد

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، تصریح کرد: مهم‌ترین مددی که می‌توان به خانواده رساند تا یک خانواده موفق پررونق ساخته شود این است که تمهیدات بیشترین ثمره و نقش‌آفرینی در آن برای بانوان فراهم شود. در این خصوص نهاد‌ها و سازمان‌ها وظایف حمایتی و پشتیبانی دارند که متأسفانه محقق نشده و به خاطر برخی از این عدم پشتیبانی‌ها خانواد‌ه تضعیف هم شده است.  

وی تأکید کرد: در هر مسئله‌ای حتی سیاسی، اجتماعی و مسائل فراتر از ابعاد خانواده که بانوان وارد شده‌اند، توانسته‌اند مشکلات بزرگ را حل کنند. مسئله خانواده، سبک زندگی و ساماندهی سبک زندگی که اساساً با خانواده گره خورده نیز به سامان نمی‌رسد الا به اهتمام دختران و بانوان این مرز و بوم و فرهنگ.

ما واقعاً باور کرده‌ایم که بانوان رهبر هستند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی متذکر شد: این خرده بر ما گرفته نشود که شما کار‌های دیگر را با دیگران جلو می‌برید، اما موارد مربوط به خانواده و سبک زندگی را از بانوان می‌خواهید؛ ما واقعاً باور کرده‌ایم که بانوان رهبر هستند و ملهم از مکتب حضرت امام (ره) جایگاه ویژه‌ای برای بانوان در تکوین یک جامعه پیشرو قائل هستیم و معتقدیم در یک جامعه پیش‌رو حتماً زنان نقش اساسی دارند، اما در این دوره مهم‌ترین مسئله جنگ تبلیغات و جهاد تبیین است.

بانوان در جهاد تبیین موفق‌تر از مردان هستند

وی اضافه کرد: بانوان وقتی وارد جهاد تبیین می‌شوند به مراتب از مردان موفق‌تر هستند؛ این تبیین گاهی با روایت است، گاهی با تقدیر از کسی است که کار خوبی انجام داده است، گاهی به مطالبه حق، گاهی به گفتگو، آزاداندیشی و مباحثه بین افراد است.

حجت‌الاسلام قمی ادامه داد: این سرمایه‌هایی که خداوند در وجود بانوان به ودیعه گذاشته، برای این است که بتوانند بار‌های بزرگ بردارند، کار‌های بزرگ بکنند و گره‌های بزرگ باز کنند.

وی در خصوص هجمه‌هایی که به خانواده وارد می‌شود هشدار داد و گفت: عنصری که می‌تواند خیلی جدی به خانواده کمک کند بانوان هستند. این مسئله منحصر به جامعه ما نیست بلکه یک پاسخ بشری است و اگر بانوان جامعه تصمیم بگیرند از خانواده حمایت کنند، به امر ازدواج کمک کنند، راه‌هایی برای رفع موانع فرزندآوری و فرزندپروری پیدا کنند و ... مطمئناً دست معجزه‌گر، دست بانوان خواهد بود.  

حجت‌الاسلام قمی تصریح کرد: اگر دختران و بانوان فرهیخته جامعه وارد مسئله کمک به خانواده‌ها شوند می‌توانند در گستره محلی نقش‌آفرینی کنند و با روایت‌های خود چه بسا بتوانند در جنگ روایت‌ها نقش آفرینی کنند و مؤثر واقع شوند.

وی با اشاره به اینکه ثبت اقدامات بانوان برای حل مشکلات محلات می‌تواند موجب هم‌افزایی و توجه سایر افراد به رفع مشکلات شود، گفت: برخی‌های دیگر هم متوجه توانمندی بانوان هستند و شاید برای آن‌ها نقشه‌های دیگری کشیده باشند، اما اکثریت بانوان جامعه ما را افراد دغدغه‌مند و مکتبی تشکیل می‌دهند. این بانوان دغدغه سبک زندگی دارند و اگر اینجا نقش‌آفرینی مؤثر کنند جامعه به یک جامعه بانشاط‌تر و موفق‌تر تبدیل می‌شود.

قمی اظهار کرد: حتماً بانوان آنقدر مراقب هستند که به افرادی که با مقاصد دیگر می‌خواهند از ظرفیت عظیم آن‌ها استفاده کنند، اعتماد نکنند؛ دیده‌ایم که تکاپو‌های این گروه‌ها چندان مثمرثمر واقع نشده است و تیر‌هایی به سنگ خورده است و آنچه می‌شود به آن امید بست زلالی، پاکی، پاکدامنی و عُرضه زنان ایرانی است که در سبد مسائلشان دغدغه خانواده خوب، سبک زندگی خوب و جامعه پاک دارند.  

وی مؤکداً تصریح کرد: اینطور نیست که نقش بانوان را محدود به مسئله خانواده بدانیم بلکه بدون تعارف خانم‌ها را رهبر می‌دانیم و فکر می‌کنیم که در بسیاری از مسائل بزرگ و پیچیده اقتصادی و حتی امنیتی این زنان هستند که می‌توانند از پاکی جامعه صیانت، محافظت و حمایت کنند.

قمی در پایان گفت: امروزه زمانه جنگ تبلیغاتی است؛ زمانی است که بابت یک اشتباه که از سوی یک دستگاه سر می‌زند غوغایی به پا می‌شود تا مقاصدی برای صدمه زدن به خانواده دنبال شود. ما خودمان را خادم شما می‌دانیم و آماده همکاری با مهرواره بانور هستیم.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار