دسترسی سریع
کد خبر: ۶۱۸۷
۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸
رئیس حوزه هنری در نشست با فرماندار سامان

شهرستان سامان می‌تواند میزبان جشنواره شعر آیینی کشور باشد

احسان قائدی رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در دیدار با فرماندار شهرستان سامان خبر داد شهرستان سامان با وجود شاعران، چون عمان، دهقان، قطره سامانی می‌تواند میزبان جشنواره شعر آیینی کشور باشد.
مجید معافی نویسنده

شهرستان سامان می‌تواند میزبان جشنواره شعر آیینی کشور باشد

به گزارش پایگاه خبری نهضت، احسان قائدی - رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری - در دیدار با فرماندار شهرستان سامان افزود: شهرستان سامان با وجود امکانات بسیار خوب گردشگری و جاذبه‌های بسیار زیبا تا کنون به درستی شناخته نشده است و باید با اجرای برنامه‌های ملی فرهنگی و هنری هر چه بیشتر مفاخر شهرستان سامان و زیبایی‌های این شهرستان را معرفی کنیم.                                                                                   

وی اظهار داشت: توجه به زیست بوم و فرهنگ بومی هر شهر و دیار اکنون از واجبات است و باید تمام توان خود برای احیا و نگاه داشتن این فرهنگ غنی و بزرگ را داشته باشیم چرا که اگر تلاشی در این باره نکنیم تا سال‌های آینده بسیاری از آیین‌ها و فرهنگ‌های بومی و محلی از بین خواهد رفت.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: کار ضد فرهنگ را باید با کار فرهنگی پاسخ داد و باید تلاش کنیم با نگاه فرهنگی و تکیه بر زیست بوم خود آثار فرهنگی و هنری تولید کنیم که تاثیر خود را بر گردشگران شهر سامان بگذارد.

احسان قائدی همچنین ادامه داد: حوزه هنری استان آمادگی خود را برای برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در شهر سامان اعلام می‌کند و تلاش دارد در اولین گام خود جشنواره‌ی شعری با عنوان شعر آیینی و جایزه عمان سامانی را برگزار کند.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری، تشکیل کار گروه فرهنگی و هنری با محوریت فرمانداری سامان را پیشنهاد داد و افزود: می‌توان کار گروه‌هایی همچون «کار گروه شعر آیینی» با محوریت عمان سامانی و دیگر شاعران گرانمایه شهر سامان و همچنین «کار گروه فرهنگی برای آب و زاینده رود» را راه اندازی کرد. این درحالی است که باید دراین کار گروه‌های اعلام شده، شاهد اجرایی شدن چندین رویداد ملی در شهرستان سامان نیز باشیم.

محمدتقی گنجعلی - فرماندار شهرستان سامان - نیز در این نشست گفت: بدون شک بهترین راه برای اثر گذاری «هنر» است و باید هر چه می‌توانیم برای کار‌ها و اقدامات خود از هنرمندان کمک بگیریم.

گنجعلی افزود: شهرستان سامان به لحاظ غنای فرهنگی از پیشینه فرهنگی و دینی بالایی برخوردار است که متاسفانه هنوز کار اساسی و اثر گذاری برای شناساندن مفاخر این شهرستان صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: فرمانداری شهرستان سامان تمام تلاش خود را برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری فاخر در شهرستان انجام می‌دهد و از برگزاری رویداد‌های ملی شعر در این شهرستان با تکیه بر شاعران سامانی عمان و دهقان سامانی نیز حمایت خواهد کرد.

محمدتقی گنجعلی افزود: سامان یکی از مهمترین شهرستان‌های گرشگری این استان است که در تمام فصل‌های سال، گردشگران در این شهرستان حضور دارند و باید برای گردشگران این شهرستان خوراک فرهنگی فاخر و جذاب داشته باشیم.

فرماندار شهرستان سامان ضمن تقدیر از حضور رئیس حوزه هنری و توجه به شهرستان سامان گفت: فرمانداری شهرستان آمادگی خود را برای همکاری مشترک در اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در این شهرستان اعلام می‌کند.

گفتنی است؛ شهر سامان در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شرقی شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. سامان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه زاینده رود از زمینه مناسبی برای کشاورزی، باغداری و جذب گردشگر برخوردار است. محصولات کشاورزی شهر سامان شهرت بسیاری دارند و این شهر به علت وضعیت خاص جغرافیایی برای تولید محصولاتی همچون بادام و گردو بسیار مناسب و از قطب‌های مهم تولید این محصولات در کشور است. این شهر زادگاه شاعران بزرگی، چون عمان، دهقان، میرزا عبدالوهاب سامانی متخلص به (قطره)، اسمعیل بن آقاخان متخلص به (افلاکی) تبیان و ... است.

ارسال نظر
پرطرفدار