دسترسی سریع
کد خبر: ۶۲۶۹
۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل :

معرفی الگوهای برتر تربیتی نیاز امروز جامعه است

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده گفت: نیاز امروز جامعه معرفی الگوهای برتر تربیتی برای دستیابی به سبک زندگی صحیح است.

به گزارش پایگاه خبری نهضت، حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار نهضت اظهار كرد: سیره فردی و اجتماعی امام رضا، برترین سبک زندگی برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی است.

وی به ویژگی های اخلاق اجتماعی حضرت امام رضا (ع): شکر گذاری، اخلاص، آراستگی، زهد و ساده زیستی، عدم خود ستایی، تواضع، سخاوت، صبر و شکیبایی و... از خصایص اخلاق فردی و انفاق، ادای قرض و امانتداری، صله رحم، حسن اخلاق با خانواده، خوش رفتاری و محبت با مردم، عدم اسراف، جذب دوستی مردم و... از ویژگی های اخلاق اجتماعی امام هشتم (ع) است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، ادامه داد: امام رضا (ع) به اخلاق عالی و ممتاز آراسته بودند و الگوی زندگی، اخلاق، منش و سبک زندگی فردی و اجتماعی ایشان می تواند به‌عنوان نمونه و سرمشق برای انسان های کمال جو باشد.

حجت‌الاسلام جعفرزاده افزود: ترویج، تعمیق و نهادینه کردن فرهنگ و سیره رضوی در جامعه، عامل موثری در رواج معروفات در بین مردم و کاهش آسیب های اجتماعی است که باید اشاعه این امر توسط فعالان فرهنگی و دینی مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با اشاره به رفتار سراسر معنویت و مردم داری حضرت امام رضا (ع) ادامه داد: اخلاق مداری آن حضرت نیازمند معرفی هر چه بیشتر است تا زمینه حفاظت جامعه از کج روی ها فراهم شود.

وی با بیان اینکه مناظرات فلسفی و کلامی امام رضا (ع) یکی از برجسته‌ترین شیوه‌های تربیتی اسلام است، افزود: اصول تربیتی حاکم بر مناظرات فلسفی و کلامی امام رضا (ع) بر پایه عقل ورزی، استدلال منطقی، آزاداندیشی، تخصص علمی، آگاهی از علوم روز، تسلط بر زبان و گویش مخاطب، استناد به منابع معتبر، رعایت حدود عقلانی موضوع مناظره، انصاف، احترام متقابل بود.

به گفته حجت‌الاسلام جعفرزاده امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند معرفی الگوهای وارسته برای تربیت فرزندانمان هستیم و نباید از الگوسازی اهل بیت(ع) غفلت کرد.

ارسال نظر
پرطرفدار