دسترسی سریع
کد خبر: ۶۳۲۳
۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱

کتاب «به من نگو فرمانده» در یزد منتشر ‌شد

کتاب «به من نگو فرمانده» روایت زندگی و رزمندگی سردار شهید محمود حاج مهدی‌ئی به همت حوزه هنری یزد توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد.
فاطمه شعبانی نویسنده

کتاب «به من نگو فرمانده» در یزد منتشر ‌شد

به گزارش پایگاه خبری نهضت، کتاب «به من نگو فرمانده» روایت زندگی و رزمندگی سردار شهید محمود حاج مهدی‌ئی به همت حوزه هنری یزد توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد. این کتاب به قلم نجمه‌السادات موسوی‌بیوکی نویسنده یزدی، روایتی از زندگی و مجاهدت‌های سردار شهید مهندس «محمود حاج مهدی‌ئی» از فرماندهان یزدی یگان‌ مهندسی ـ رزمی دوران دفاع مقدس است.

 سرپرست حوزه هنری یزد محمدصادق کوچک‌زاده با بیان اینکه این شهید گرانقدر در زمان شهادت، فرمانده لشکر حضرت بقیه‌الله (عج) بود، افزود: این رزمنده جهادگر همچنین معاونت عملیاتی قرارگاه مهندسی ـ رزمی «صراط ‌المستقیم» را بر عهده داشت و با حضور فعال در عملیات‌های مختلف و اتخاذ تمهیدات مهندسی و پشتیبانی، منشأ خدمات فراوانی در دفاع مقدس بود.

وی با قدردانی از همکاری بی‌دریغ خانواده­ و هم‌رزمان شهید در گردآوری و تدوین این اثر گفت:در این اثر بخشی از سبک زندگی، منش، شخصیت، سوابق و رویه شغلی این شهید والامقام از زبان همسر، خواهر، برادرها، دوستان، اساتید، هم‌رزمان و همکارانش روایت شده است.

کوچک‌زاده با اشاره به اینکه خالق این اثر از رویش‌های جوان و مستعد کارگاه‌های داستان و رمان‌نویسی حوزه هنری یزد است، گفت: نویسنده با نثری ساده، روان، جذاب، شیرین و خودمانی سعی کرده موضوع کتاب را برای همه مخاطبان ملموس و قابل فهم کند.

نجمه‌السادات موسوی‌بیوکی نویسنده کتاب «به من نگو فرمانده» متولد ۱۳۷۳ در یزد و دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد مهندسی بیومتریال است و این کتاب، نخستین اثر اوست.

این نویسنده با اشاره به اینکه در نوشتن این اثر از عناصر مبالغه، خیال‌پردازی و عناصر ارزشمند داستان‌نویسی استفاده نشده است، گفت: لمس ترس، درک تنهایی و غم غربت در میان سیلی از آشنایان از آنچه در کتاب می‌خوانید دردناک‌تر است؛ حس مادری که دختر یک ساله‌اش شب تا صبح فقط روی عکس بابا آرام می‌گیرد توصیف شدنی نبود.

وی افزود: در این کتاب سعی شده ایثار، از خودگذشتگی و اخلاص شهید در انجام امور و کارها که بسیار زبانزد است مورد توجه قرار گیرد و به رشته تحریر درآید.

این بانوی نویسنده همچنین نگارش کتاب «آینه در آینه»؛ روایت زندگی‌ شهید محمدعلی شریفی از رزمندگان شاخص دارالعباده در دوران دفاع مقدس را به پایان رسانده که به زودی روانه بازار کتاب خواهد شد.

کتاب «به من نگو فرمانده» در ۲۸۰ صفحه و شش فصل به همراه عکس‌ها و نامه‌ها به همت واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری یزد توسط انتشارات سوره مهر به بازار کتاب عرضه شده است. این اثر با همکاری حوزه هنری یزد و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تولید شده است.

گفتنی است, شهید محمود حاج مهدی‌ئی، که تحصیل کرده مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی اصفهان بود در عملیات والفجر ۸، فتح «فاو»، کربلای چهار و پنج، مهندسی پل رودخانه بهمنشیر، ساخت بیمارستان صحرایی و طرح‌های متعدد در مقر حضرت صدیقه (س) حضوری مؤثر و فعال داشت و پس از آن با توجه به توانایی، لیاقت و کاردانی به فرماندهی لشکر بقیه الله الاعظم (عج) منصوب شد.

وی از اسفند ۱۳۶۴ تا لحظه شهادت، معاونت عملیاتی قرارگاه مهندسی صراط المستقیم را بر عهده داشت.سرانجام این سردار شجاع و جهادگر همراه با برادر همسرش (سردار محمود مقدم فرمانده تیپ رزمی الهادی) در ۲۸ مهرماه ۱۳۶۶ در منطقه ماووت عراق به فیض شهادت نائل آمد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

بچه‌ها داشتند پتو و بالش خودشان را جمع می‌کردند که فرمانده با یک سینی چای آمد توی اتاق. هر دو نفر پتو به دست خبردار ایستاده بودند و به سینی چای نگاه می‌کردند. چند ماه پیش وقتی بهشان گفتند قرار است بروند دفتر فرمانده حاجی ‌مهدی‌ئی، از بقیه می‌شنیدند که امکان ندارد بتوانند زودتر از او بیدار شوند. بهشان سپرده بودند که منتظر دستور فرمانده نباشند برای تمیز کردن اتاق.

می‌گفتند فرمانده اگر حس کند باید اتاق تمیز شود، خودش بی‌سر و صدا بلند شده و دست به کار می‌شود. باورشان نشده بود که فرمانده قبل از بیدار شدنشان بیاید و دفتر را جارو بزند و چایی دم کند و اگر ظرفی مانده بشوید و بعد آن‌ها را بیدار کند. اما حالا بعد از چند ماه، نه شب رفتن فرمانده را دیده بودند و نه صبح آمدنش را.

 

ارسال نظر
پرطرفدار