دسترسی سریع
کد خبر: ۶۷۰۶
۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳

رونمایی از کتاب تازه افسانه موسوی گرمارودی

کتاب «گنج واقعی» نوشته «افسانه موسوی گرمارودی»در کتابخانه مرکزی پارک شهر رونمایی شد.
فاطمه شعبانی نویسنده
یک «گنج واقعی» از نشر مهرک برای کودکان و نوجوانان

 

به گزارش نهضت به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، این مراسم با حضور افسانه موسوی گرمارودی نویسنده کتاب، علیرضا زند وکیلی، مدیر کتابخانه های عمومی استان تهران، محمد حمزه زاده کارشناس و نویسنده کتاب حوزه کودک و نوجوان، علی اکبر شیروانی مدیر انتشارات سوره مهر، سمانه حسینی مدیر مهرک برگزار شد.

زند وکیلی در ابتدای برنامه با اشاره به اینکه حوزه کودک و نوجوان از حوزه های مغفول واقع شده در فضای ادبی کشور ماست عنوان کرد: این وظیفه ما است که در ایام بخصوص خوب کارکنیم، خوب روشنگری کنیم تا دستمان در مقابل نسل جدید پر باشد. ما باید بتوانیم خوب روایت کنیم و روایتگر خوبی باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: نهاد کتاب خانه های عمومی کشور مثل دیگر نهادی پیشگام در این حوزه فعالیت های گسترده ای در جهت آگاهی بخشی داشته باشد.

همچنین ایشان خبر از افتتاح یک نهاد تخصصی برای کودکان و نوجوانان به اسم کتابخانه هدد داد و اظهار امیدواری که این دست کارها در سطح کشور افزایش پیدا کند.

در ادامه برنامه سمانه حسینی مدیر مهرک صحبت‌هایی را در خصوص شکل گیری این اثر مطرح کرد.وی گفت که بخش کودک و نوجوان انتشارات سوره مهر سالهاست که در حال فعالیت و انتشار کتاب در این حوزه است اما کتاب گنج واقعی اولین کتابی است که حاصل دسترنج و زحمت این تیم جدید یعنی مهرک است که طی یک سال گذشته مشغول به فعالیت است.

او همچنین از اینکه این کتاب در کتابخانه مرکزی پارک شهر در حال رونمایی است اظهار خشنودی و خوشحالی کرد. و از کودکان حاضر در جمع خواست تا نظرات خود درباره این کتاب با انتشارات درمیان بگذارند.

حسینی در پاسخ به این سوال که مهرک چه میزان کتاب کودک دارد و کودکان چگونه می توانند این کتابها را تهیه کنند پاسخ داد: انتشارات سوره مهر دارای ۷۹۰ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان است که شامل قصه، شعر، داستان کوتاه و کار پژوهشی است و کودکان می توانند با رجوع به فروشگاه های کتاب سوره مهر این کتابها را تهیه کنند.

افسانه موسوی گرمارودی نویسنده کتاب گنج واقعی سخنران بعدی برنامه بود. وی با اشاره به خاطراتی از دوران کودکی خود علاقه او به انباشت و نگهداری یادگاری های کودکی تاکید که شاید خاطرات فانی باشند اما در ذهن ها باقی خواهند ماند و این کار نویسندگان است که این کار را انجام دهند.

او به نویسندگان تازه کار و علاقه مند به این حوزه تاکید کرد که نویسندگان به فکر انتشار سریع کارهای خود نباشند و صرفا با مطالعه و تمرکز در کتاب های مختلف سعی کنند دایره لغات و فهم خود را افزایش دهند تاکید کرد که مهمترین کار آنها خواندن و خواندن کتاب است.

محمد حمزه نویسنده و کارشناس در حوزه ادبیات کودک و نوجوان هم سخنان خود را با بیان این روایت که روانشناسان عرصه ذهن را به بخش خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم می کنند شروع کرد و گفت: بخش عمده فعالیت ذهنی و عملی ناشی از بخش ناخوداگاه ماست تاکید که ناخوداگاه برآمده از قصه ها روایت هایی کودکی ماست. بخش باورمندی که از قصه ها و داستان های کودکی ما تغذیه می کند به همین جهت این قصه ها و روایت ها از اهمیت بالایی در زندگی ما برخوردار هستند و نویسندگان این حوزه هم از مسئولیت دارند.

در پایان برنامه هم از کتاب «گنج واقعی» رونمایی شد.

ارسال نظر
پرطرفدار