کد خبر: ۷۴۴۸
پویش "مهرواره بانو" رخ می‌دهد؛

گره‌گشایی از مشکلات مردم در کف محلات توسط بانوان کنشگر همان محله

هدف اصلی پویش مهرواره بانور؛ حل گره‌های مردمی در کف محلات توسط بانوان کنشگر است، این پویش به نوعی با هدف شناساندن این بانوان به جامعه و هویت بخشی به آنان اجرا می شود، و هدف مهمتر اینکه این پویش به تحقق گام دوم انقلاب اسلامی در راستای رفع گره های مردمی و هم افزایی بین بانوان کمک می کند.
۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵

به گزارش پایگاه خبری نهضت ، پویش «مهرواره بانور» با هدف تعالی خانواده، ویژه بانوان فعال فرهنگی و اجتماعی در استان هرمزگان و اکثر استان‌های کشور برگزار می‌شود؛ این مهرواره کار مشترک بنیاد هدایت و اداره کل امور بانوان سازمان تبلیغات است که ویژه بانوان فعال اجتماعی و فرهنگی و با هدف تعالی خانواده برگزار می‌شود.

 

شعار و هدف مهرواره تلاش بانوان محله برای تعالی خانواده هاست که با محوریت مسجد انجام خواهد شد که علاوه بر توانمندسازی بانوان فعال مساجد دو هدف اصلی را دنبال می کند.

 

مهرواره بانور در دو بخش حل مسائل خانواده و خاطره نویسی طراحی شده است. قرار است این مهرواره ظرفیت‌های بانوان را برای حل مسائل خانواده و جمعیت به میدان آورد.

 

در مهرواره بانور، بانوان محله ضمن انتخاب مسئله‌هایی که مرتبط با خانواده و جمعیت در محله شان، تلاش می‌کنند با محوریت مسجد و مردم محله مسائل را حل کنند و حل مسائل را به رقابت بگذارند. همزمان قرار است بانوان ضمن حل مسئله‌ها، خاطراتی که ضمن تلاش برای حل مسائل برایشان اتفاق می‌افتد را روایت کنند و به مخاطب برسانند.

 

آنچه در این مهرواره رقم خواهد خورد توانمندسازی فعالان محله و بانوان برای حل مسئله هاست. همچنین قرار است، شبکه کنشگران بانوان در یک کار جمعی و در قالب این رویداد کار موثری را در حوزه جمعیت و خانواده در محله رقم بزنند. طی این رویداد در مرحله شهرستانی، استانی و کشوری به رقابت خواهند پرداخت و در آخر کار از بر‌ترین‌ها تجلیل می‌شوند.

 

حل گره‌های مردمی در کف محلات توسط بانوان کنشگر

حجت الاسلام حمید غلامپور راهیار بنیاد هدایت استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: مهرواره بانور بعد از دو مهرواره محله و اوج، یک پویش مردمی برای به خط کردن حلقه های میانی و تحقق اهداف اصلی بیانیه گام دوم انقلاب است و وظیفه نهادهای فرهنگی و مردمی و هر کسی که تریبون و یا مخاطبی در اختیار دارد این است که نسبت به تحقق فرامین ولی امر، مقام معظم رهبری که سیاست های کلی نظام را تعریف و تاثیر کنند.

 

وی افزود: یکی از ارکانی که این هدف را محقق می سازد؛ ایجاد پویش های مردمی است که مردم را با چندین هدف وارد این گونه پویش ها کنیم ، هدف نخست این است که در پویش مهرواره بانور به وجود پر خیر و برکت بانوان سرزمین ایران اسلامی، به ویژه بانوان کنشگر و فعال اجتماعی هویت ببخشیم.

 

راهیار بنیاد هدایت استان هرمزگان ابراز داشت: هدف اصلی این پویش هم تعالی خانواده و در کنار آن، حل گره‌های مردمی در کف محلات توسط بانوان کنشگر است، این پویش به نوعی با هدف شناساندن این بانوان به جامعه و هویت بخشی به آنان اجرا می شود، و هدف مهمتر اینکه این پویش به تحقق گام دوم انقلاب اسلامی در راستای رفع گره های مردمی و هم افزایی بین بانوان کمک می کند، یعنی ایده ها و خلاقیت ها را به اشتراک بگذارند و به نوعی این اشتراک گذاری باعث بارش فکری و خلق ایده های نو و جدید و بهتر و کاملتر شود، این نیز یکی از اهداف مهم این پویش مردمی بوده است.

 

غلامپور ادامه داد: البته امروز دستگاه های بیگانه دنبال این هستند که نقش بانوان را کمرنگ کنند مخصوصاً بانوان کنشگر انقلابی مومن، بانوان دارای دیدگاه دینی، محجبه و عفیفه است. با توجه به شرایط امروز جامعه، بنظرم اهمیت این مهرواره، خود به خود دو چندان شده است، به قول معروف؛ «گر خدا خواهد عدو سبب خیر گردد»، بدین معنا که در حال حاضر می طلبد همه بانوان با توجه به ظرفیت های موجود، به نوعی وارد گود مهرواره شوند و در کنار سایر بانوان کنشگر، نقش آفرینی کنند.

 

وی اذعان داشت: خروجی این مهرواره در مرحله نخست شاید این باشد که ما به دشمن مشترک دنیای اسلام بفهمانیم که یک زن عفیفه انقلابی چقدر می تواند در جامعه نقش آفرین باشد و در کنار مدیریت کانون خانواده، به اصلاح امور در جامعه کمک کند و مسایل را به پیش ببرد.

 

راهیار بنیاد هدایت استان هرمزگان تصریح کرد: همه نهادهای فرهنگی، حقیقتی و حقوقی و همچنین عامه مردم در پویش عمومی مهرواره بانور، مسوولیت دارند البته سازمان تبلیغات اسلامی علم این مهرواره را به دست گرفته است اما این بدان معنا نیست که متولی این مهرواره باشد، بلکه این نهاد دینی مذهبی به تحقق فرمان مقام معظم رهبری عنوان ولی نعمت کمک می کند و همه ما موظف به انجام این تکلیف دینی هستیم. همه ما چه در راستای تحقق جهاد تبیین و چه در ایجاد حلقه های میانی که در کلام حضرت آقا بعنوان حلقه مفقوده یاد شده و توجه به آن از ضروریات است، موظف به اجرای هر چه بهتر این پویش عمومی هستیم.

 

وی گفت: پویش عمومی مهرواره بانور از ابتدای ماه محرم الحرام در استان هرمزگان آغاز بکار کرده است، شاید فلسفه انتخاب این ماه بعنوان آغازگر پویش عمومی این مهرواره این است که مکتب امام حسین علیه السلام ژ یک مکتب انسان ساز و موثر در کل تاریخ بشریت بود و ظرافت ها و فلسفه هایی داشت که این تلاقی رخ داد و بانوان بسیاری در این صحنه نقش آفرینی کردند که نقش شان بی بدیل بود نظیر حضرت زینب کبری سلام الله علیه است.

یک هزار بانوی کنشگر فعال در سطح محلات هرمزگان در سامانه مهراوره ثبت نام کرده اند

غلامپور در ادامه بیان کرد: لذا امروز نیز بخش عمده ای از توسعه فعالیت های دینی و اجتماعی بر روی دوش زینب های جامعه اسلامی ایران است و باید به ولی امر مسلمین و جامعه اسلامی کمک کنند همانگونه که از بدو اسلام و انقلاب اسلامی نقش آفرین بودند از آن به بعد هم برای تحقق آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی و شهدا پای کار باشند و پویش عمومی مهرواره بانور به تحقق این مسأله کمک شایانی می‌کند.

 

راهیار بنیاد هدایت استان هرمزگان افزود: یکسری مسائل در کنار این پویش، برای تشویق بانوان درنظر گرفته شده است که در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری بانوان با مراجعه به سامانه مهراوره بانور در گوگل می توانند حل مسأله و گزارش آن و همچنین بخش خاطره نویسی بعنوان بخش دوم این پویش ، خاطرات میدانی خود را ثبت کنند. به زودی کمیته های ارزیابی به منظور تجلیل از بهترین حل مسأله و خاطراتی که توسط بانوان کنش‌گر در سه رده شهرستان، استان و کشور ثبت شده باشد تشکیل خواهد شد و جوایز نفیسی به آنان اهدا می شود.

 

وی افزود: بیش از یک هزار بانوی کنشگر فعال در سطح محلات استان هرمزگان در سامانه مهراوره بانور ثبت نام کرده اند و در سطح کشور نیز بیش از ۲۳ هزار بانو ثبت نام کرده اند که قریب به یک بیستم این جمعیت در استان هرمزگان هستند. استان هرمزگان در دو پویش قبل نقش موثری داشت و قطعا با حضور بیشتر بانوان این استان در پویش سوم که به نوعی هویت بخشی به بانوان است در ایفای نقش ، خوش بدرخشد.

 

تلاش بانوان محله برای رشد و تعالی خانواده

اعظم محمدی بانوی برگزیده کشوری مهرواره محله همدل نیز هدف از طرح مهرواره بانور را اقدام در راستای حل مشکلات مربوط به محورهای اقتصادی، تربیتی، آموزشی، خانوادها را در محله ها عنوان و اظهار کرد: بانوان با شرکت در این پویش، به حل مشکلات مربوط به محور اقتصادی، اخلاقی، هویت بخشی زنان، سلامت، حقوقی فساد و انحراف را در محله ها دنبال می کنند. شرکت کنندگان در این مهرواره به دوصورت؛ نخست حل مساله و یا مساله هایی در حوزه خانواده و دومی خاطرنویسی و ثبت تجربه های خود در محله عمل می کنند .

 

وی افزود: یک بانوی فعال در مهرواره بانور در اولین گام باید محله خود را بشناسد و با سایر افرادی که در محله وی با مشکلات مردم آشنا هستند مشورت کند تا شناخت درستی از مسئله داشته باشد. وی سپس ریشه یابی درست مسئله کرده و برای حل مساله، از ظرفیت های محلی و قومی استفاده می کند. انتخاب راه حل خلاقانه مناسب و راهگشا و همچنبن انجام کار و به ثمر رساندن از دیگر رسالت این بانوی فعال در پویش مهرواره بانور است.

 

بانوی برگزیده کشوری مهرواره محله همدل ادامه داد: در مهرواره بانور به مشکلاتی از قبیل عدم تمایل جوانان به ازدواج، عدم آشنایی به آداب ‌اسلامی در زندگی، اختلاف شدید بین زوجین، مشکلات اقتصادی در خانواده و مشکلات حوزه سلامت روحی و جسمی روبرو هستیم که برای حل هر کدام از این مسایل و مشکلات، راه حل هایی ارائه و عملیاتی می شود.

 

محمدی همچنین گفت: پیام مهرواره بانور حل مشکلات خانوادها و جوانان ، بحث فرزندآوری و هدف اصلی این مهرواره؛ تلاش بانوان محله برای رشد و تعالی خانواده هاست که با محوریت مساجد انجام خواهد شد و علاوه بر توانمندسازی بانوان فعال مساجد ؛ تحکیم خانواده و حفظ ارزش های اسلامی مربوط به خانواده به عنوان هدف اصلی این مهرواره است که دنبال می شود.

 

وی در ادامه، توانمندسازی فعالان محله و بانوان برای حل مسایل و انجام کارهای موثر در حوزه جمعیت و خانواده را از دیگر پیام مهرواره بانور ذکر و تاکید کرد: بانوی بانور فعال در مرحله اول باید انتخاب درست مسئله را داشته باشد تا بتواند مسائل که مربوط به خانواده و جمعیت در محله شان می باشد با محوریت مسجد و مردم محله حل نماید.

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار