دسترسی سریع
کد خبر: ۷۷۱۴
۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳
تاریخ نشان داده است؛

نقش اصناف و کسبه در مسائل مختلف جامعه غیرقابل انکار است

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: تاریخ نشان داده است که اصناف و کسبه همواره پای نظام و انقلاب اسلامی ایستاده‌اند و نقش مؤثر آن‌ها در مسائل مختلف جامعه غیرقابل‌انکار است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی، حجت‌الاسلام حمید رفیعی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی، امروز در دیدار با مهدی امیدوار، رئیس اتاق اصناف بجنورد، اظهار داشت: قاعده کار در سازمان تبلیغات اسلامی به این‌گونه است که مدیران و خادمان آن با ایجاد روابط کاری و مبادله ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف برای کمک به حل مسائل و مشکلات موجود در جامع اقدام می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، افزود: در مدل اخیر جامعه پردازی که مورد مطالبه مقام معظم رهبری است و به‌عنوان یکی از دغدغه و برنامه‌هایی است که در دستور کار سازمان تبلیغات اسلامی قرارگرفته است، ارتباط‌گیری با اصناف و گسترش دامنه مخاطبان است.

حجت‌الاسلام رفیعی خاطرنشان کرد: ازجمله اقداماتی که در سال‌های گذشته وجود داشت، پرداختن و ارتباط‌گیری با گروه خاص مذهبی‌ها بود که معمولاً هم ما را به همین فضای قشر خاص مذهبی و هیئتی می‌شناسند؛ درحالی‌که در مسائل کلان تبلیغات اسلامی پرداختن به اقشار مختلف جامعه در عرصه‌های مختلف است چراکه ما برای ارائه و توسعه خدمات و برنامه‌های سازمانی نیازمند ارتباط بیشتر با اقشار مختلف مردم هستیم.

وی بابیان این‌که سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه روحانیون توانسته است خدمات خود را توسعه دهد، افزود: حضور طلاب و روحانیون در مساجد و اماکن مذهبی فقط به‌صرف اقامه نماز جماعت نیست؛ بلکه ما معتقدیم که روحانیون امام یک جماعتی هستند که می‌توانند مسائل و مشکلات مردم را با ارتباط‌گیری‌هایی که دارند، می‌توانند رفع کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی در ادامه تصریح کرد: امروز دغدغه طلبه‌ها در جوامع مختلف شهری و روستایی دغدغه‌ها، مسائل و مشکلات مردم در حوزه‌های مختلفی مانند مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی و ... و تلاش کردن برای رفع آن موانع و مشکلات است که برخی از اقدامات ایشان از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی برای مردم بازگو شده است.

وی افزود: در ماجرای کرونا رهبر معظم انقلاب به مواسات و همدلی اشاره داشتند که مواسات و همدلی به این معنا نیست که عده‌ای گرسنه‌اند و باید افرادی در جامعه جمع شوند و آن‌ها را از گرسنگی نجات بدهند؛ بلکه به این معناست که آدم‌ها در گرفتاری‌ها و مشکلات باید به دردهم بخورند و ما در این مسئله مفصل حرف، نظر و ایده داریم که لازمه آن این است که راه‌های ارتباط‌گیری و گسترش مخاطب در عرصه‌های مختلف را بازکنیم و فراتر ببینیم.

حجت‌الاسلام رفیعی تأکید کرد: یکی از مخاطبان اصلی ما که در همه مسائل و مشکلات جامعه تأثیرگذارند، جامعه اصناف و بازاریان هستند که می‌توان با ارتباط‌گیری مؤثر نسبت به وظیفه جامعه پردازی که مورد مطالبه رهبری و از اهداف سازمان تبلیغات اسلامی است، دست پیدا کرد.

وی عنوان کرد: در مسائل اخیری که در کشور به وجود آمد، چشم و گوش خیلی از افراد در داخل و خارج از کشور به دنبال این بود که ببینند بازاری‌ها چه رفتاری دارند و نظر آن‌ها چیست و دشمن هم کمی به موضوع دامن زد و موج‌سواری کرد و موانع و آسیب‌هایی هم در این حوزه بر جامعه وارد شد و ما خلأ خودمان را در آن احساس کردیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با اشاره به نزدیک شدن ایام فاطمیه اظهار کرد: در اعیاد، موالید و شهادت‌ها، یک یا دو دستگاه نمی‌توانند به‌تنهایی متولی فضاسازی معابر و خیابان‌ها باشند و اثرگذاری اجتماعی چشمگیری داشته باشند و اینجاست که نقش بازاریان و کسبه در تبیین و تدقیق شعائر اسلامی و مناسبت‌های ملی و مذهبی چه ازنظر فضاسازی و چه ازنظر بستن مغازه‌ها و یا حضور پررنگ در برگزاری مراسم عزاداری و یا جشن‌ها خود را نشان می‌دهد.

وی در پایان گفت: ما اعلام آمادگی می‌کنیم تا در حد توان خدمات و ظرفیت‌هایمان را برای برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی ويژه بازاریان را در اختیار اتاق اصناف قرار دهیم و با تعامل بیشتر و بهتر نسبت به ارتقاء جامعه اصناف به سمت اهداف عالی انقلاب و اسلام عزیز اقدام کنیم.

در ادامه مهندس مهدی امیدوار ضمن ارائه گزارشی از اقدامات بازاریان و کسبه در مسائل اخیر کشور، از پیشنهادات مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی درزمینه تعاملات بیشتر بین دو نهاد استقبال کرد.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار