کد خبر: ۸۷۸
دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها»؛

نصرالله قادری: بدون فن و تکنیک نمی‌توان یک نمایشنامه ماندگار نوشت

«نصرالله قادری» فن و تکنیک را یکی از بال‌های لازم برای خلق نمایشنامه‌های ماندگار دانست و پیشنهاد کرد اساتید راهنما پیش از نگارش طرح‌ها، مباحث تئوریک نمایشنامه‌نویسی را به شرکت‌کنندگان جشنواره آموزش دهند.
۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی،«نصرالله قادری» یکی از داوران دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها»، درباره حضور در رویدادهای نمایشی گفت: اساسا نوشتن طرح در دنیای تئاتر، سینما و ادبیات کار بسیار دشوار و پیچیده‌ای است و آنچه که در جشنواره‌ها فراخوان می‌شود و به عنوان طرح به دبیرخانه فرستاده می‌شود، عمدتا طرح نیست و چیزی بین خلاصه داستان و ایده است و  در نتیجه ضعف ما در آموزش مباحث تئوریک نمایشنامه‌نویسی شکل می‌گیرد.

این نمایشنامه‌نویس و مدرس دانشگاه افزود: پس طبیعتا ما نباید انتظار داشته باشیم که در بین آثار ارسالی شرکت‌کنندگان جشنواره گلدسته‌ها با طرحی مواجه شویم که از نظر ادبی و هنری مناسب تولید یک اثر نمایشی باشد.

 

وی با بیان اینکه بعضی از متونی که به عنوان طرح برای شرکت در جشنواره گلدسته‌ها ارسال می‌شوند، از روی متون دیگر اقتباس شده‌اند، گفت: اقتباس برای خلق یک نمایشنامه اشکالی ندارد و مطلقا کار بدی نیست. در جشنواره گلدسته‌ها نویسنده طرح پس از پذیرش طرحش همراه با یک استاد راهنما روش تبدیل طرحش به نمایشنامه را می‌آموزدو در آینده شیوه مناسب نگارش طرح را هم می‌آموزد.

این داور جشنواره گلدسته‌ها با تاکید بر اینکه «آنها می‌توانند با خواندن نمایشنامه‌های دیگر نیز فن و تکنیک نمایشنامه‌نویسی را بیاموزند اما نمی‌توانند آموخته‌هایشان را توضیح بدهند.» یادآور شد: بدون فن و تکنیک نمی‌توان یک نمایشنامه ماندگار نوشت.

 

گفتنی است؛ حوزه هنری انقلاب اسلامی با مشارکت ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، در راستای پویا نگه‌ داشتن جریان مردمی تئاتر بچه‌های مسجد و ارتقاء کیفی نمایشنامه‌های ویژه اجرا در مساجد، دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» را برگزار می‌کند

.

 

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار