دسترسی سریع
کد خبر: ۸۹۳۰
۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶
اداره کل آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی منتشر کرد؛

کتاب «دو و نیم»؛ درسنامه تربیت کنشگران جمعیت

کتاب «دو ونیم»؛ درسنامه تربیت کنشگران جمعیت به همت اداره کل آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی و با هدف اقناع نخبگان و توانمندسازی مؤثرین حوزه خانواده و جمعیت منتشر شد.

کتاب «دو و نیم»؛ درسنامه تربیت کنشگران جمعیتبه گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، کتاب «دو و نیم»؛ درسنامه تربیت کنشگران جمعیت، با هدف اقناع نخبگان و توانمندسازی مؤثرین حوزه خانواده و جمعیت، حاصل پژوهش جمعی از اندیشمندان، با ویرایش جواد حجت در ۳۱۶ صفحه توسط اداره کل آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسیده است و در اختیار علاقه‌مندان و فعالان حوزه جمعیت قرار خواهد گرفت. 

مرکز آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان یکی از نهاد‌های متولی در این زمینه، ورود جدی به این عرصه را وظیفه‌ی خود دانسته و قدم‌های مهمی را در این زمینه برداشته است و با بهره گیری از ظرفیت اساتید خبره‌ی حوزه و دانشگاه تلاش نموده است به تبیین ابعاد مسئله و اهمیت آن از منظر اندیشه اسلامی در قالب‌های متنوع بپردازد.

کتاب «دو ونیم»؛ مجموعه گفتار‌های اساتید حوزه خانواده و جمعیت در ۱۰ فصل، علاوه بر پاسخ به شبهات در این موضوع به طرح عناوینی از جمله ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، روانشناسی، تربیتی، اقتصادی و پزشکی مسئله جمعیت و فرزندآوری پرداخته است و در فصول نهایی به «راهبرد‌ها و راهکار‌های افزایش جمعیت» و «چگونگی ورود مبلغان به بحث جمعیت» پرداخته است.

گفتنی است ایران اسلامی با پرشتاب‌ترین سقوط نرخ رشد جمعیت در دهه‌های گذشته با بحران «پیری و کاهش جمعیت» روبروست. مسئله‌ای که به واسطه غفلت سیاست گذاران، چهره‌ی جوان امروز جامعه‌ی ما را در آینده مخدوش خواهد کرد و اگر در فرصت فعلی برای حل آن تدبیر نشود، دیگر فرصت جبران آن وجود نخواهد داشت.

عدم تمایل به فرزندآوری صرفاً معلول عوامل اقتصادی نبوده و بیشتر ریشه در فرهنگِ نادرستی دارد که در جامعه‌ی ما نهادینه شده است؛ لذا در کنار توجه به بهبود معیشت جامعه، یکی از مهم‌ترین عنصر برای اصلاح وضع موجود، فرهنگ‌سازی است. در این میان آموزش و بازخوانی مبانی دینی در موضوع جمعیت و فرزند آوری از ارکان مهم برای بهبود فرهنگ عمومی در مسئله جمعیت است.

ارسال نظر
پرطرفدار