۳۸ : ۰۴ - ۱۰ ذی القعده ۱۴۴۴ - چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
دسترسی سریع
کد خبر: ۹۴۵۲
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱
همراه با برگزیدگان مهرواره بانور؛

بانویی که نرخ بزهکاری را در قزوین کاهش داد

منطقه هادی آباد قزوین یکی از مناطق آسیب پذیری است که به دلیل افزایش نرخ بزهکاری؛ نام آن را تگزاس گذاشته اند، اما فعالیت یک بانوی تاثیرگذار محله توانسته است نرخ این بزهکاری را به شدت کاهش دهد.
مجید معافی نویسنده

بانویی که نرخ بزهکاری را کاهش دادبه گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی ، فاطمه رخ فیروز، از استان قزوین یکی از بانوان تاثیرگذار در محله هادی آباد و نواب شمالی شهر قزوین است که همچنان سبک و سیاق چهل ساله والدین خود در خدمت به مردم و محرومین را ادامه می‌دهد. او به یاد می‌آورد که خانه پدری او از قدیم الایام، محفلی برای کمک‌های خیرخواهانه و بستری مناسب برای کلاس‌های قرآنی بوده است؛ رسم حسنه‌ای که هم اکنون نیزاز سوی او و دیگر اعضای خانواده ادامه دارد.

طبقه اول این خانه ۱۲۰ متری، سال‌هاست که مکانی آشنا برای اهالی منطقه است و تابلوی موسسه قرآنی نور الزهرا (س)، هیات مکتب رقیه (س) و کانون تحکیم بنیاد خانواده شهید بهشتی، به اهالی یادآوری می‌کند که این خانه همچنان مکانی برای دوستداران اهل بیت (ع) وپناهگاه خانواده است. این درحالی است که خانواده رخ فیروز به تناسب توانمندی خود، هر کدام نقشی را برای حل مشکلات مردم منطقه برعهده دارند و همواره تنور فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و کارآفرینی در این خانه گرمِ گرم است.

این بانوی فعال محله که به تازگی از جمله تقدیر شدگان مهرواره بانور است، منطقه هادی آباد قزوین را یکی از مناطق آسیب پذیر، محروم و مهاجر پذیری عنوان می‌کند که متاسفانه بزهکاری در آن به قدری زیاد است که برخی‌ها نام این منطقه را تگزاس گذاشته اند! او در این مورد می‌گوید: متاسفانه دراین منطقه به دلیل حاشیه نشین بودن، فقر فرهنگی بیشتر از فقر اقتصادی خود نمایی می‌کند و به همین دلیل بزهکاری و رشد گروه‌های اراذل و اوباش زیاد است به طوری که در نشستی که با نیروی انتظامی قزوین داشتیم آنان به ما اعلام کردند که بیشترین نزاع در شهر قزوین؛ متعلق به همین منطقه است و ما از همان زمان روی این مسئله کار کردیم و متوجه شدیم که متاسفانه برخی از والدین این اراذل و اوباش از فرزندانشان دفاع می‌کردند و همین امر این بزهکاری را تقویت می‌کرد. اما ما با برگزاری برخی از کلاس‌های تربیتی برای این والدین، تفکر آنان را نسبت به این حمایت‌ها تغییردادیم و در نهایت نیز، آمار بزهکاری این منطقه کاهش یافت.

به اعتقاد این بانوی جهادی؛ باید مجموعه‌های تربیتی برای سنین نوجوان و جوان در این منطقه فعال شوند تا آن‌ها از نوجوانی از کار‌های ناسالم اجتماعی فاصله بگیرند و به همین دلیل او، راه‌اندازی کلاس‌های تابستانی با محوریت آموزشی و تربیتی برای نوجوانان وجوانان را در دستور کار‌های خود قرار داده است.

اوهمچنین خبر می‌دهد بر اساس هماهنگی‌هایی که شده قرار است درهفته جاری، سلسله گعده‌های فرهنگی در زمینه سبک زندگی و فرزندآوری با حضور اساتید خبره در فضای باز پارک‌ها برگزار شود.

بانوی تاثیرگذار محله‌ای که نرخ بزهکاری را کاهش داد
این بانوی فعال فرهنگی که دارای سه فرزند نوجوان است به گونه‌ای فرزندان خود را تربیت کرده است که همه آنان به همراه همسرش، نقشی در گره گشایی مردم برعهده دارند.

تمرکز بر حوزه خانواده، سبک زندگی، ازدواج و فرزند آوری و برگزاری کلاس‌های پیش از ازدواج در دانشگاه‌های استان قزوین و بویژه در دانشگاه فرهنگیان و در دبیرستان‌های دخترانه منطقه از دیگر فعالیت‌های او بوده است.

وی همچنین از طرحی به نام روضه‌های خانگی با کمک جمعی از دیگر بانوان منطقه خبر می‌دهد که در این روضه‌های خانگی تلاش شده، مراسم‌های عزاداری، همدلی و مشارکت اجتماعی در خانواده‌ها تقویت شوند به گونه‌ای که این خانواده‌ها با شیوه تشکیلاتی؛ بیشتر آشنا شوند.

فاطمه رخ فیروز با بیان اینکه هم اکنون ۱۰۰ خانوار نیازمند را تحت پوشش دارد که هزینه آنان از طریق خیّرین، کمک‌های مردمی و وجوهات شرعی تامین می‌شوند؛ تهیه جهیزیه برای نوعروسان و اهدای سیسمونی برای بانوانی که تمایل به فرزندآوری دارند را بخش دیگری از فعالیت‌های خود عنوان می‌کند.

این فعال تاثیرگذار در محله، یکی از ضرورت‌های امروز این منطقه را فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی برای نوجوانان منطقه می‌داند و با تاکید بر مسئولیت اجتماعی افراد می‌گوید: معتقدم یکی از تعهد‌های نسل جدید، مشارکت در مسئولیت اجتماعی است که باید آن را در قبال آینده به خوبی انجام داد؛ بنابراین زنان جامعه می‌توانند نقش به سزایی در این مسئولیت‌ها داشته باشند. بانوی موفق، بانویی است که بتواند اعضای خانواده خود را وارد مشارکت‌های اجتماعی کند چرا که خانواده، می‌تواند بستر امنی برای فعالیت‌های زنان باشد.

وی، بهترین خاطرات شیرین خود را به ثمر نشستن پیوند ازدواج بین زوج‌های جوانی عنوانی می‌کند که به مدد فعالیت‌های او و همکارانش اتفاق افتاده است و همچنین منصرف کردن مادرانی که قصد سقط جنین داشتند و اینک فرزندان آنان در کلاس‌های فرهنگی او حضور دارند.

رخ فیروز در پایان با بیان اینکه زنان جامعه ایران، دارای ظرفیت‌های عظیمی در حوزه فعالیت‌های اجتماعی هستند که می‌توانند نقش بسزایی در ارتقای فرهنگی کشور داشته باشند؛ مهرواره بانور را در نقش پذیری زنان جامعه، بسیار تاثیرگذار می‌داند.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار