دسترسی سریع
کد خبر: ۱۰۳۹۹
۲۱ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۸

تقویم مراسمات طشت گذاری در اردبیل ۱۴۰۲

برنامه عزاداری تاریخی و دیرینه طشت گذاری مساجد اردبیل در آستانه ماه محرم ۱۴۰۲ اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، مراسم آئینی طشت گذاری در آستانه ماه محرم با حضور گسترده مردم از مناطق مختلف استان و دیگر استان های کشور در مساجد اردبیل برگزار می شود که یکی از مراسمات مهم ویژه محرم بوده و هر ساله مسافران زیادی را به استان اردبیل می کشاند.

مراسم طشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چند صد ساله دارد ریشه در اعتقادات و آداب و رسوم استان دارد و به یاد تشنگی حماسه سازان واقعه عاشورا انجام می‌گیرد.

آئین طشت گذاری در آستانه ماه محرم امسال در اردبیل به ترتیب درحسینیه متبرکه اوچدکان (۲۶ ذیحجه/۲۴ تیرماه) بعد از نماز مغرب و عشاء، مسجد جامع اردبیل(۲۷ ذیحجه /۲۵ تیرماه) بعد از نماز ظهر، مسجد اعظم اردبیل(۲۸ دیحجه/۲۶ تیرماه) بعد از نماز ظهر، مساجد گازران، سرچشمه، اوچدکان، طوی(۲۸ دیحجه/۲۶ تیرماه) بعد از طشت گذاری مسجد اعظم)، مساجد عالی قاپو، پیرعبدالملک و شعبات تابعه محلات ششگانه (29 ذیحجه/ 27 تیرماه) بعد از ظهر برگزار می شود.

در این مراسم بعد از عزاداری دستجات سینه و زنجیرزنی مختلف و مرثیه خوانی مفصل حسینیان با خواندن رجز‌های مختلف طشت‌های برنجی و مسی گرد و منقش به نقوش مذهبی را در محل مخصوص قرار داده و در میان حزن و اندوه حاضران آب‌های مخصوص چشمه‌ها از کوزه‌هایی در درون طشت‌ها ریخته شده، دعای مخصوص خوانده می‌شود و عزاداران از آب تشت به عنوان تبرک، نوشیده و یا با خود می‌برند.

به نظر بسیاری از محققان فرهنگ عزاداری، این مراسم به پاسداشت رفتار جوانمردانه امام حسین(ع) در روز ۲۷ ذیحجه سال۶۰ هجری قمری انجام می‌شود.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار