دسترسی سریع
کد خبر: ۱۱۱۸۴
۲۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰

پایان موج بازگشت زوار در خوزستان/مواکب همچنان خدمات رسانی می کنند

پنج روز بعد از روز اربعین حسینی، مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان روزهای پرتردد و پر شور و نشاط را سپری کرده اند و به آرامش نسبی رسیده اند.

روزهایی که فوج فوج زائران از اقصی نقاط کشور و حتی جهان به مرزهای خوزستان می‌آمدند و مورد استقبال سخاوتمندانه مردم خوزستان به خصوص مرزنشینان مهمان نواز در مرزهای شلمچه و چذابه قرار می‌گرفتند سپری شد و موکب ها و گذرگاه‌ها و شهرهای مرزی دلتنگی خود برای یک سال دیگر کنار می‌گذارند تا دوباره علم خدمتگذاری به دستگاه عظیم امام حسین (ع) را بر افراشته کنند.

امسال تردد در مرزهای خوزستان بی شک نقطه عطفی در حماسه اربعینی حسینی بود و به غیر از چند مورد مثل معطلی زائران برای دریافت برگ تردد به عراق در دهلاویه و معطلی زائران پاکستانی برای بازگشت به کشور در مرز چذابه که هر مورد چندان طولانی نشد، مشکل خاصی در مرزهای خوزستان بروز پیدا نکرد و زائران به سلامت در مرزهای شلمچه و چذابه تردد کردند.

تردد ۲.۵ میلیون زائر در خوزستان

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل استان خوزستان، تردد ۲ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۶۵۸ زائر اربعین حسینی در مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان ثبت شده است.

بر این اساس از ۲۷ مردادماه و آغاز ماه صفر تا ۱۷ شهریورماه و ۲۲ ماه صفر، ۲ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۶۵۸ زائر برای شرکت در راهپیمایی بزرگ و میلیونی اربعین حسینی در مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان تردد داشته‌اند.

در این مدت یک میلیون و ۱۵۸ هزار و ۷۲۹ زائر ایرانی و ۲۵۰ هزار و ۵۱۵ زائر خارجی از کشور خارج شده‌اند.

بر اساس آمارهای دریافتی، در این بازه زمانی یک میلیون و ۵۶ هزار و ۳۶۲ زائر ایرانی و ۳۸ هزار و ۵۲ زائر اتباع خارجی پس از پایان دادن به راهپیمایی اربعین حسینی و زیارت عتبات عالیات در کشور عراق از طریق مرزهای شلمچه و چذابه وارد کشور شدند.

سهم مرز چذابه از این تعداد تردد، ۷۷۳ هزار و ۶۶۷ زائر بود که ۳۱۱ هزار و ۹۲۶ زائر ایرانی و ۱۸۵ هزار و ۹۷۸ زائر اتباع خارجی برای شرکت در راهپیمایی اربعین به کشور عراق رفتند، ضمن اینکه در این مدت ۲۶۲ هزار و ۶۰۳ زائر ایرانی و ۱۳ هزار و ۱۶۰ زائر اتباع خارجی پس از پایان راهپیمایی اربعین حسینی از طریق مرز چذابه وارد کشور شدند.

پایان موج برگشت زائران

رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به پایان موج بازگشت زائران از برقراری ترافیک عادی در محورهای استان خبر داد.

سرهنگ سعید رحیمی با اشاره به بازگشت زائران و وضعیت محورهای خوزستان اظهار کرد: در حال حاضر محورهای خوزستان ترافیک عادی و روان دارند اما همچنان شاهد بازگشت زائران اربعین حسینی (ع) هستیم.

وی با اشاره به خالی شدن ۹۰ درصد پارکینگ‌ها در مرزها، افزود: تقریباً موج بازگشت زائران اربعین حسینی تمام شده است و شاهد برگشت عادی زائران هستیم.

رحیمی بیان کرد: عملاً طرح اربعین حسینی (ع) پلیس راه خوزستان تمام شده است اما همچنان عوامل ما تا ۴۸ ساعت دیگر در محورهای استان حضور دارند.

فعالیت مواکب تا پایان ماه صفر

در عین حال مسئول کمیته اسکان، تغذیه و جذب مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین خوزستان گفت: خدمات رسانی مواکب در مرزهای چذابه و شلمچه تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

حجت الاسلام سید محمود موسوی افزود: بیش از ۵۰۰ موکب در پایانه‌های مرزی چذابه و شلمچه برای خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی برپا شده است.

حجت الاسلام موسوی افزود: فعالیت مواکب در مرزهای چذابه و شلمچه تا پایان ماه صفر به زائران حسینی ادامه دارد.

وی ادامه داد: همچنین تمامی مواکب در ورودهای استان خوزستان تا روز ۲۵ ماه صفر برای خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی فعال هستند.

مسئول کمیته اسکان، تغذیه و جذب مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین خوزستان بیان کرد: اسکان، تغذیه، توزیع آب سرد و غذای گرم از جمله اقدامات مواکب در خدمت رسانی به زائران حسینی است.

تداوم امداد رسانی هلال احمر

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان گفت: خدمات رسانی این جمعیت تا بازگشت کامل تمام زائران اربعین حسینی در ۲ مرز استان و کشور عراق همچنان ادامه خواهد داشت.

وحید شعبانی افزود: نیروهای امدادی و عوامل داوطلب جمعیت هلال‌احمر استان از روز ۲۷ مرداد ماه در ۲ مرز شلمچه و چذابه کار ارائه خدمت به زائران حسینی را شروع کردند وخدمات رسانی تا برگشت تمام زائران ادامه خواهد داشت.

وی افزود: نیروهای امدادی هلال احمر خوزستان در مرزهای استان و در کشور عراق به زائران حسینی در حال خدمات رسانی و ۶۰ پزشک داوطلب نیز در پایگاه‌های هلال احمر در حال فعالیت هستند.
بیشتر بخوانید

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان افزود: این جمعیت آخرین دستگاهی خواهد بود که خدمات رسانی به زائران حسینی را به پایان خواهد رساند، امسال با توافقاتی که با مسئولان کشور عراق انجام گرفت هم افزایی خوبی بین خوزستان و کشور عراق جهت خدمات رسانی به زائران انجام گرفته است.

تردد روان در چذابه

همچنین محمد خانچی فرمانده قرارگاه اربعین استان خوزستان در مرز چذابه گفت: بیش از ۹۵ درصد از پارکینگ چذابه خالی شده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت مرز چذابه افزود: روند بازگشت زوار از این مرز روان است و با توجه به محدودیت‌هایی که در بحث خدمت رسانی مواکب وجود دارد، زواری که در عراق هستند باید نسبت به بازگشت اقدام کنند تا مشکلی در بازگشت نداشته باشند.

فرمانده قرارگاه اربعین خوزستان در مرز چذابه گفت: برای بازگشت زوار از مرز چذابه ناوگان حمل و نقل در نظر گرفته شده و مساله خاصی برای بازگشت زوار وجود ندارد.

خالی شدن ۹۰ درصد پارکینگ‌های شلمچه

از سوی دیگر ولی‌الله حیاتی فرمانده قرارگاه اربعین استان خوزستان در مرز شلمچه نیز گفت: بیش از ۹۰ درصد از پارکینگ شلمچه خالی شده است و عمده زائران از این مرز بازگشته‌اند.

وی، در خصوص آخرین وضعیت مرز شلمچه افزود: در حال حاضر روند بازگشت زوار از مرز شلمچه مطلوب است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

فرمانده قرارگاه اربعین استان خوزستان در مرز شلمچه گفت: برای بازگشت زوار از مرز شلمچه علاوه بر اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل عمومی، قطار نیز وجود دارد و مشکلی در بازگشت زوار از مرز شلمچه نیست.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار