کد خبر: ۱۰۷۲۷

چهار‌پایه‌خوانی نوجوانان مداح در قم

مراسم چهارپایه‌خوانی نوجوانان مداح با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی و دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم برگزار شد.
۰۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۱

چهار‌پایه‌خوانی نوجوانان مداح در قمبه گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، در این مراسم که با حضور استاد عباس حیدرزاده مداح اهل بیت (ع) برگزار شد، علاوه بر چهارپایه خوانی تعدادی از نوجوانان مداح، بحث آموزش ابتدایی، فلسفه و ویژگی‌های چهارپایه خوانی برای نوجوانان مداح ارائه شد.

حیدرزاده در این مراسم که با حضور حدود ۱۰۰ نوجوان برگزار شد، با بیان اینکه سنت چهارپایه خوانی به دوره قاجار بر می‌گردد گفت: در دوره قاجار به بحث عزاداری و عاشورا بسیار اهمیت داده می‌شد و مجالس امام حسین (ع) در این دوره بسیار رونق گرفت.

وی یکی از مهم‌ترین ابعاد چهارپایه خوانی را بعد حماسی آن عنوان کرد و گفت: شهدای کربلا وقتی به میدان می‌آمدند رجز می‌خواندند و حماسه می‌آفریدند و یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتور‌های پیروزی انقلاب اسلامی نیز همین عزاداری‌ها و چهارپایه خوانی‌ها بود.

وی در ادامه به نوجوانان مداح توصیه کرد: بهره گیری از اساتید فن، فراگیری علوم اهل بیت (ع)، اهمیت دادن به نماز، امر به معروف و نهی از منکر و انتقال سیره ظلم ستیزی امام حسین (ع) به مردم از اصول اولیه‌ای است که یک مداح باید در نظر داشته باشد تا بتواند هدایتگر مردم باشد.

حجت‌الاسلام محمدرضا حیدری مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم در این مراسم با بیان اینکه یکی از راهکار‌های هویت بخشی به یک نوجوان از نگاه دین مبین اسلام جهت دهی به فطرت انسانی است گفت: یکی از محور‌های عملیاتی جهت دهی به فطرت وجودی انسان‌ها مقوله عاشورا و کربلاست که اساسا تجلی اعظم فطرت انسانی در عاشورا به اوج خود رسیده است.

وی ادامه داد: عاشورا عجین و قرین فطرت هر انسان بیدار است و انسان‌هایی که می‌خواهند در مسیر فطرت خود و در مسیر تقرب الی الله قرار بگیرند باید عاشورا را بخوانند، بچشند و در اوج ببیبنند.

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم افزود: نوجوان با توجه به فطرت پاک و هیجان و احساس مسئولیتی که دارد می‌تواند در قالب عاشورا یک نقش‌آفرین جدی باشد؛ هم در حوزه بیدارسازی و فعال سازی فطرت انسانی و هم در اشاعه و نشر و ترویج شعائر حسینی (ع).

وی با بیان اینکه یک نوجوان و یک جوان بر اساس فطرت بیدار خود می‌تواند در اعتلای عاشورا نقش جدی داشته باشد تصریح کرد: یکی از جذابیت‌هایی که برای یک نوجوان و جوان می‌تواند هم هویت بخش باشد و هم می‌تواند نوجوان را به یک تراز حسینی و عاشورایی برساند این است که ما در دستگاه امام حسین (ع) به او نقش دهیم، بنابراین نقش جدی و اساسی که می‌تواند بر اساس جنبش و حرکت جمعی باشد همین مساله چهارپایه خوانی است.

حجت‌الاسلام حیدری ادامه داد: چهارپایه خوانی به یک نوجوان هم هویت می‌دهد و هم مسئولیت؛ بنابراین بر خود وظیفه می‌دانیم که این مسأله را که یک سنت حسنه  و یک فوق هنر است را به دست نوجوانان در محله‌ها، میادین، بقاع متبرکه و حرم مطهر حضرت معصومه (س) رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: در همین راستا امروز جمعی از نوجوان مداح که متقاضی تشکیل چهارپایه خوانی در محله‌های خود هستند در اینجا جمع شده‌اند تا علاوه بر آموزش، یک توسعه و ساماندهی در این حوزه صورت بگیرد که بتوانیم به وسیله این سنت چهارپایه خوانی زینت المجالس اهل بیت در محله‌ها و شهر مقدس قم باشیم و هم این حرکت فردا و فردا‌ها تبدیل به یک گفتمان نوجوان و یک جریان فرهنگی شود.

ارسال نظر