کد خبر: ۱۰۹۰۶
از سوی معاونت فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران:

دوره روایتگری حماسه عاشورا ویژه اربعین حسینی در مازندران برگزار شد

دوره روایتگری حماسه عاشورا ویژه اربعین حسینی در اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران برگزار شد.
۲۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹

دوره روایتگری حماسه عاشورا ویژه اربعین حسینی در مازندران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در این دوره که باحضور فیزیکی و مجازی مبلغین و مبلغات شهر‌های استان برگزار شد، حجت الاسلام شریف تبار مدیرکل تبلیغات اسلامی بیان داشت: روایتگری نوعی از تبلیغ تخصصی است و در روایتگری ارتباط ویژه با مخاطب است.

  وی افزود: روایتگری، خوراک معنوی دادن به مخاطب است و در روایتگری اصل بر تشخیص، تکریم و تسهیل است و از لوازم آن می‌توان به مبحث اخلاص، سواد و اطلاعات، سلیقه و هنرمندی، سلامت، احترام به مخاطب، ساده ستزی معارف، تشبیه و تمثیل، را نام برد.

وی در ادامه مبحث روایتگری خاطرنشان کرد: هنر روایت، هنر غبارروبی از حقایق، مطابق با فطرت‌های حقیقت طلب است که به بصیرت می‌انجامد.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان، بیان داشت: در روایتگری درایت عمیق یعنی فهم عمیق، دقیق و جامع معارف، روایت بلیغ یعنی انتقال بلیغ، زیبا و هنرمندانه معارف و همچنین رعایت دقیق یعنی حافظت و پاسداری از معارف، محقق می‌شود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران مخاطب شناسی، انتخاب سوژه و یا موضوع، مسئله یابی و تعیین زاویه دید را از لوازم مهم رایتگری عنوان و تصریح کرد: در روایتی به فرموده امام رضا ع، بیان روایت و قصه به طرز درست و واقعی از سیره زندگی اهل بیت علیهم السلام در ترویج معارف الهی و نزدیک شدن به روش خاندان عصمت و طهارت بسیار موثر است.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام شفیعیان با اشاره به تاکید امام خامنه‌ای بر جهاد تبیین و تذکر معظم له به روحانیون مبنی بر اول دانستن شأن تبلیغ نسبت به سایر شئون روحانیت، روایتگری را در امر تبلیغ روشی هنرمندانه و بسیار اثر گذار دانسته و برجسته‌ترین راوی تاریخ را خداوند متعال دانست که در قرآن به روایت تاریخ پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به تعاریف روایتگری چند رسانه ای، این نوع روایتگری را که با تکیه بر تصاویر اجرا می‌گردد، روشی برتر عنوان کرد و بیان داشت: تولید محصولات چند رسانه‌ای که به صورت نرم افزار کامپیوتری در روایتگری استفاده می‌گردد، از جمله محصولاتی است که در جشنواره تبلیغی لقمان حکیم حوزه علمیه قم حائز رتبه‌های برتر می‌باشد؛ و‌ی در ادامه با معرفی برخی از این نرم افزار‌ها مانند نرم‌افزارهای، عطر بهشتی، کعبه تا کوثر، امام رئوف، غدیر، ۵۷ ریشتر، عبور از خاکریز‌ها و غیره، به معرفی و بیان محتوای نرم افزار حماسه عاشورا، و نحوه‌ی روایتگری مبتنی بر این نرم افزار آموزشی پرداخت.

حجت الاسلام شفیعیان در ادامه با توجه به نزدیکی ایام اربعین حسینی و حضور برخی از مبلغین و مبلغات در تبلیغ این ایام و پیاده روی راهپیمایی اربعین، روایتگری بخش اربعین از نرم‌افزار حماسه حسینی معرفی و با اجرای این روایت در این جمع عملا کارگاه روایت اربعین نیز برگزار شد.

حجت الاسلام علیجان زاده یکی دیگر از اساتید این دوره به تلاش‌های حاج قاسم سلیمانی در حفاظت از معارف شیعی و ترویج شعائر دینی کم نظیر بود.

وی به روایت‌هایی از دغدغه‌های سردار شهید سلیمانی برای برپایی روضه‌های عزاداری و اصرار بر اعزام مبلغین در میدان‌های نبرد برای تقویت باور‌های اعتقادی اشاره کرد و بیان داشت: حاج قاسم فقط یک ژنرال یا فردی نظامی نبود بلکه تلاش این شهید برای ترویج معارف الهی و حراست از باور‌های اعتقادی با استفاده از طرفیت‌های تبلیغی و توسل به ذوات مقدسه دوچندان بود.

وی افزود: فرصت اربعین زمینه‌ای برای بیان روایت‌های درست عاشورایی و فرهنگ و معارف اصیل شیعی است که منتهی آن ظهور است.

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار