کد خبر: ۱۲۵۲۷
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی:

نتیجه نظام‌ فکری رهبر انقلاب پرورش جوان مومن انقلابی و تمدن‌ساز است

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی گفت: خروجی منظومه فکری رهبر انقلاب و غایت اندیشه‌ورزی ایشان به تعلیم و تربیت و پرورش جوان مومن انقلابی و تمدن‌ساز منتهی می‌شود.
۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۰

به گزارش روابط عمومی سازمان تبليغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حریزاوی ظهر سه شنبه در سخنرانی خود در دومین همایش ملی تحول در تعلیم و تربیت با محوریت اندیشه‌های آیت الله خامنه‌ای که در دانشگاه شیراز در حال برگزاری است بیان کرد: موضوع انسان تمدن‌ساز در نظام اندیشه تعلیم و تربیت رهبر انقلاب از اهمیت خاصی برخوردار است و برای درک بهتر این مساله ابتدا باید اندیشه رهبر انقلاب را به مثابه یک رهبر فکری و اندیشمند بررسی کنیم و همانگونه که می‌دانیم رسالت رهبران فکری، ایجاد انگیزش درون افراد جامعه است.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب تلاش زیادی برای حفظ تراث اسلامی و انتقال این میراث گرانبها به نسل کنونی و آیندگان نمودند به نحوی که این تراث به حرکت فردی و اجتماعی بینجامد و منشأ اثر شود.

وی با تاکید بر اینک منبع اندیشه‌های رهبر انقلاب مبانی دینی و معرفتی است گفت: ایشان معتقدند اگر سلوک فردی و تهذیب نفس به خوبی انجام شود امت‌سازی بهتر صورت خواهد گرفت و اگر امت ولایی شکل بگیرد به ساخت تمدن توحیدی منجر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حریزاوی با بیان اینکه پیامبران برای ساختن و پرداختن انسان‌ها و آراستن آن‌ها به شوونات اخلاقی، عرفانی، دینی و اجتماعی مبعوث شدند و هدف اصلی آن‌ها کمک به سیر تکامل انسان‌ها به سوی تعالی است خاطرنشان کرد: از دید رهبر انقلاب، انسان در سیر تکامل خود چند مرحله را طی کرده و از انسان عصر نبوت به انسان عصر امامت و سپس به انسان عصر ولایت رهنمون شده که همین انسان اگر مراحل کمال را به خوبی طی کند در موعد ظهور می‌تواند به بالاترین مرتبه کمال رسیده یا برعکس اگر عمل کند به باطل پیوسته و سیر قهقرایی را طی کند.

وی افزود: رهبر انقلاب در کتاب «طرح کلی اندیشه‎ اسلامی در قرآن» از ۴ رکن اساسی ایمان، توحید، نبوت و ولایت به عنوان ارکان اصول تربیتی و معرفتی انسان از دید قرآن نام برده و نتیجه گرفته که ما باید جامعه‌ای بسازیم که به توحید عملی بینجامد و برای این امر ابتدا در برابر خدا کرنش کرده و سپس از کرنش در برابر غیر خدا خودداری کنیم و در نهایت انسان باید به مرحله‌ای برسد که در برابر ظلم قیام و در برابر طاغوت اعتراض کند.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه این همایش خاطرنشان کرد: از زاویه و افق دید مقام معظم رهبری تربیت سلوک انسانی ۴ مرحله دارد که قیام الله، مقاومت، استقامت و اقامه دین حق از آن جمله است و از نگاه وی حرکت جامعه برای تکامل باید بر اساس قیام باشد و مقاومت و استقامت و اقامه حق را در بربگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حریزاوی در پایان گفت: خلاصه اندیشه رهبر انقلاب در منظومه فکری ایشان این است که انسان به جای تربیت فکری باید به تربیت عقلانی، به جای تربیت عاطفی به تربیت معنوی و به جای تربیت اجتماعی باید به تربیت انقلابی روی بیاورد و از همین منظر است که وی به تعریف جوان مؤمن انقلابی و شاخصه‌های آن می‌پردازد و معتقد است تمدن نوین اسلامی که منبع و مرجع علمی تمام دنیا خواهد شد به دست همین جوان ساخته خواهد شد.

ارسال نظر