کد خبر: ۱۰۹۲۲

عزاداری هیئتی‌های آذربایجان غربی در دهه آخر صفر در مشهد مقدس برگزار می‌شود

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در کنار اجتماع بزرگ آذری زبان ها، یک عزاداری ویژه استان آذربایجان غربی با زبان و آداب و رسوم تاریخی خودشان در حرم رضوی نیز برگزار می‌شود که از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود و حرم مصمم است تا عزاداری استان‌ها در حرم برگزار شود. وی
۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴

به گزارش نهضت از آذربایجان غربی حجت الاسلام علی بخشی امروز در جلسه هماهنگی "عزاداری آذری زبان‌های کشور در سالروز شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی " که در سالن جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: در ارومیه باید یاد و نام مبارز انقلابی، حجت الاسلام غلامرضا حسنی که دشمنان انقلاب و منافقین از او کینه داشتند و این کینه نشانه درست بودن سیره و روش مرحوم حسنی بود، زنده بماند.

وی افزود: امام رضا (ع) در روایتی می‌فرماید؛  إِنَّ لِکُلِّ إِمَامٍ عَهْداً فِی عُنُقِ أَوْلِیَائِهِ وَ شِیعَتِهِ وَ إِنَّ مِنْ تَمَامِ اَلْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ وَ حُسْنِ اَلْأَدَاءِ زِیَارَةَ قُبُورِهِمْ فَمَنْ زَارَهُمْ رَغْبَةً فِی زِیَارَتِهِمْ وَ تَصْدِیقاً بِمَا رَغِبُوا فِیهِ کَانَ أَئِمَّتُهُمْ شُفَعَاءَهُمْ یَوْمَ اَلْقِیَامَةِ،  براى هر امامى برعهدۀ اولیا و شیعیاش پیمانى است و از تمام و کامل بودن وفاى به عهد و بهتر ادا نمودن آن زیارت قبور آن بزرگواران است. پس هرکس با میل و رغبت آن‌ها را زیارت نماید و مواردى را که آن‌ها رغبت دارند قبول نماید ائمۀ ایشان در روز قیامت شفیعانشان خواهند بود.

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس تصریح کرد: آذری‌ها الحق و الانصاف این زیارت امام رضا (ع) را به خوبی به جا می‌آورند و سالانه حدود ۳۰ میلیون زائر به حرم مشرف می‌شوند و این جمعیت در سه روز آخر صفر در روز به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد.

وی گفت: پارسال ۴ هزار ۲۵ هیئت در دهه آخر صفر در مشهد حضور یافتند و در سه روز آخر صفر بیش از ۴ هزار عزاداری در صحن‌های حرم رضوی برگزاری شد.

حجت الاسلام بخشی بیان داشت: با وجود حضور ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر در دهه آخر صفر در مشهد مقدس فقط سه پرونده در دادگستری مشهد باز شد که آن‌ها هم با وساطت ختم به خیر شد و این در حالی است که در دربی تهران بیش از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس کامل تخریب می‌شود و صد‌ها نفر بستری و زخمی می‌شوند و در برخی موارد هم کشته دارد.

وی عنوان داشت: محوری که باعث می‌شود این عظمت در مشهد مقدس رقم بخورد و مردم از خود گذشتگی داشته باشند و به هم احترام بگذارند و همدیگر را تقویت کنند، محبت امام رضا (ع) است و کمترین نزاع را در این مراسم‌ها داریم.

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: مسئول ترافیک شهرداری مشهد بیان می‌کرد؛ که برای مدیریت ترافیک مشهد از ژاپن مهندس آوردیم، وقتی این انبوه از جمعیت را در مشهد دیدند، گفتند سالانه چند صد کشته دارید؟ گفتیم هیچ، گفت برای مدیریت ترافیک این‌ها هیچ کاری نمی‌شود کرد و تنها کار همانی است که صورت می‌گیرد و من به مسئول ترافیک مشهد گفتم هیئت را برای این مهندسین ژاپنی شرح بدهید که در هیئت وقتی مداح نوحه می‌خواند همه از بزرگ و کوچک و مسئول و ... گوش به فرمان مداح هستند و رئیس و مرئوس همه خادم و نوکر هستند.

وی افزود: اولین قومیت بزرگ عزاداران حرم رضوی آذری زبان‌ها هستند و با آن آداب و رسوم و عزاداری‌های عظیم خود حماسه خلق می‌کنند و حتی کسانی که به زبان آذری آشنایی ندارند، از عزاداری‌های آذری‌ها به وجد می‌آیند و با روضه هایشان گریه می‌کند و این همان زبان مشترک اهل بیت است.

حجت الاسلام بخشی خاطرنشان کرد: عزاداری آخر صفر امسال در مشهد با توجه به مسائل سال گذشته از اهمیت بالایی برخوردار است و دشمنان تلاش خواهند کرد عظمت این عزاداری را زیر سوال ببرند و اخبار منفی از این عزاداری میلیونی مخابره کنند و صبر و حوصله عزاداران و هیئیتی‌ها این توطئه را نیز خنثی خواهد کرد.

وی گفت: باید هیئت‌های مذهبی صحنه‌های زیبایی که هیئات مذهبی و عزاداران در صحن حرم رضوی خلق می‌کنند، رسانه‌ای کنند و در فضای مجازی انتشار دهند و باید یک بازنمایی حضور آذری‌ها در مشهد به صورت باشکوه رقم زده شود.

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: در کنار اجتماع بزرگ آذری زبان ها، یک عزاداری ویژه استان آذربایجان غربی  با زبان و آداب و رسوم تاریخی خودشان در حرم رضوی نیز برگزار می‌شود که از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود و حرم مصمم است تا عزاداری استان‌ها در حرم برگزار شود.

ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب
آخرین اخبار
پرطرفدار